جوانان

جوانان تحصیلکرده یا رفتند یا در گوشه ای مچاله می شوند

به‌رغم تناقض‌گوئی‌های شدید دست اندرکاران رژیم ولائی در مورد فرار تحصیل کردن ممتاز و کادرهای متخصص از کشور، آمار نشان دهندۀ واقعیت وحشتناکِ قرار گرفتنِ میهن‌مان در صدر لیست کشورهائی است که با پدیده فرار مغزها دست به‌گریبانند. ……

مشاور کانون عالی انجمن های صنفی کارگران گفت: در گذشته کارگران از بسیاری امکانات در کارخانه ها مثل داشتن تعاونی مصرف، پاداش و سود تولید بهره مند بودند ولی متاسفانه امروز بسیاری از جوانان تحصیلکرده با وجود داشتن مدرک دانشگاهی برای یک کارگری ساده در صف های طولانی انتظار و نوبت‌های چندماهه می ایستند تا بلکه در یک خط تولید یا مجموعه مشغول کار شوند.

علی اکبر سیارمه، با تاکید بر فراهم کردم شرایط کار برای آحاد جامعه به ویژه جوانان و کارآفرینان، اظهار کرد: در گذشته جلوی در ورودی کارخانجات تهران اتاقی قرار داشت که اتاق استخدام بود و هر روز هرکسی که مراجعه می کرد و درخواست کار داشت اسم‌ خود را می نوشت و بر اساس مهارت ها و توانمندی هایش مشغول کار می شد و شرایط کار برای کارجویان مهیا بود ولی امروز ایجاد شغل و پیدا کردن آن سخت و دشوار شده است، بنابراینانتظار داریم شرایط ایجاد اشتغال برای جوانان و فارغ‌التحصیلان و همه کارآفرینان و کسانی که در صدد ایجاد کسب و کار هستند، فراهم شود و از ظرفیت جوانان غافل نشویم.


سرمایه‌های مملکت یا رفتند یا در گوشه ای مچاله شده‌اند

خودکشی سریالی دستیاران پزشکی بیمارستان؛ سوء استفاده از دانشجویان به عنوان نیروی کار ارزان

تنها در طول ۱۰ روز گذشته، سه دستیار پزشکی در بیمارستان خودکشی کردند که دانش‌آموخته دانشگاه علوم پزشکی ایران بودند. بی‌توجهی به سلامت روحی دانشجویان پزشکی و کادر درمان در کنار سوء استفاده از آنان به عنوان نیروی کار ارزان‌، فشار بسیار شدیدی بر آنها وارد می‌آورد.

در پی اعلام خبرهایی از مرگ پشت سر هم دانشجویان پزشکی تخصصی (رزیدنت‌ها) در ایران، دو مسئول نهادهای درمانی در ایران، در گفت‌وگو با خبرگزاری رکنا از «آسیب‌های روانی بسیار» به این دانشجویان خبر داده و گفته‌اند که علت این مرگ‌ها «در دست بررسی است.»

علی نیکجو، متخصص روانپزشکی و عضو شورای مرکزی انجمن اسلامی جامعه پزشکی ایران در توئیتر خود علت این مرگ‌های «زنجیره‌ای» را به خودکشی دانسته و نوشته است که «خودکشی سریالی رزیدنت‌ها فاجعه‌ای دردناک است. سرمایه‌های ملی این مملکت یا رفته‌اند، یا در گوشه‌ای مچاله شده‌اند یا با چنگ و دندان زندگی سخت‌تر از همیشه را تاب می‌آورند یا چنین تراژیک به زندگی خود خاتمه می‌دهند مرگ این روزها دیگر کسب و کار ما نیست؛ خودِ زندگی ما شده‌است. استیصال! استیصال!»

محمد شریفی مقدم، دبیرکل خانه پرستار نیز مرگ مشکوک چند دانشجوی پزشکی تخصصی در هفته‌های اخیر را تأیید کرده و گفته است: ساعت‌های کاری بالا، فشار زیاد برای تکمیل آموزش‌ها و البته حقوق بسیار پایین بین ۲ تا ۳ میلیون تومان، آسیب‌های روانی بسیاری را برای رزیدنت‌ها به همراه دارد.

به گفته شریفی مقدم این افراد متولی برای حمایت از حقوق خود ندارند و از سوی سازمان نظام پزشکی نسبت به پزشکان متخصص تحت تبعیض قرار می‌گیرند.

بالاترین

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید

@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا