جوانان

آیا سوالات کنکور ۱۴۰۰ لو رفته است؟

حواشی کنکور ۱۴۰۰ تمامی ندارد. حالا یکی از معلمان درس ریاضی با انتشار ویدئویی در فضای مجازی مدعی شده صبح روز آزمون کلید سوالات کنکور در یک کانال تلگرامی منتشر شده است. امیر مسعودی که در برنامه‌های آموزش ریاضی تلویزیونی هم حضور دارد در این ویدئو با نمایش پاسخ سوالات در گروه تلگرامی می‌گوید: ……

«والدین گرامی، کنکوری‌های عزیز، داوطلبان، ببینید چه حقی در کنکور ۱۴۰۰ از شما پایمال شده است، ببینید در روز برگزاری آزمون چطور شما را نابود کردند. از ساعت هشت و پنجاه‌پنج دقیقه، یک کانال تلگرامی به‌نام کلید مدیا، جواب سوالات کنکور را منتشر کرده است…پاسخ همه درس‌ها را در کانال گذاشته، یک عده داوطلب هم به‌عنوان کرونا مثبت در حوزه بودند و مراقبین از ترس این‌که کرونا نگیرند آن‌ها را داخل یک اتاق کرده‌اند و این داوطلبان گوشی‌های خود را درآورده و قشنگ همه سوال‌ها را پاسخ داده‌اند.» وی در بخش دیگری از این ویدئو توضیح می‌دهد:«با این کار روز اعلام نتایج مشخص می‌شود حداقل ۵۰۰نفر ریاضی را بالای ۸۰درصد جواب دادند…می‌دانید این مسئله چقدر تراز شما را کاهش می‌دهد و بر نتیجه کار شما تاثیر می‌گذارد. شما را به قهقرا فرستادند، حتما ساکت نباشد، صدای شما را به‌گوش مسئولین خواهم رساند.» مسعودی بدون اشاره به این‌که کلید سوال‌های منتشر شده برای کدام گروه از آزمون سراسری است، در سایت اینترنتی خودش نوشته که «کنکور ۱۴۰۰ در شرایطی برگزار شد که سطح امنیت آن از برگزاری امتحانات نهایی پایین‌تر بود. جالب است بدانید نیازی به صرف چند صد میلیونی برای خرید سوالات کنکور نبود و در ساعات اولیه کانال‌های تلگرامی به‌صورت کاملا رایگان اقدام به پخش کلیدها و جواب آزمون کردند. گزارش شده در حوزه‌های برگزاری کنکور از تعدادی از داوطلبان گوشی موبایل، هندزفری و… ضبط شده است، حال تعداد بسیار زیادی نیز از این افراد موفق به تقلب در آزمون سراسری شده‌اند. علت سکوت سازمان سنجش و مسئولان مربوطه چیست؟» درحالی این معلم ریاضی این ادعا را مطرح می‌کند که چند روز قبل وحید مجید، رئیس پلیس فتای ناجا در گفت‌وگو با رسانه‌ها خبر از دستگیری ۲۰نفر در ارتباط با فروش سوالات کنکور داده بود. البته این فرمانده پلیس ادعای این افراد درخصوص دسترسی به سوالات را دروغین خوانده بود.
اما با ادامه واکنش‌ها به نحوه برگزاری کنکور ۱۴۰۰ روز گذشته نایب رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس در نامه‌ای از وزیر علوم خواست تخلفات کنکور را بررسی کند. به‌گزارش ایسنا عباس مقتدایی، در این نامه نوشت: «وزیر محترم علوم، تحقیقات و فناوری، با سلام و احترام، همانگونه که مستحضرید در روزهای اخیر اعتراضات گسترده و مستندی درخصوص سوالات کنکور و نحوه برگزاری کنکور، به‌مجلس، رسانه‌ها، وزارت آموزش‌وپرورش و وزارت علوم، تحقیقات و فناوری واصل شده است. در راستای عدالت آموزشی و جلوگیری از هرگونه تبعیض و تخلف، ضرورت دارد در اسرع وقت موضوع بررسی و اقدامات لازم به عمل آید.»
در بخش دیگری از این نامه که به انتقادات درخصوص طراح سوالات برمی‌گردد آمده:«درخصوص نحوه و منابع سوالات کنکور، مطالب مختلفی به‌همراه مستندات مطرح شده که اذهان را به‌سمت وجود جریاتی تحت عنوان مافیای کنکور هدایت کرده است، در همین راستا ضرورت دارد آن وزارتخانه در اسرع وقت شفاف‌سازی لازم را در دستور کار خود قرار دهند و با فوریت به‌تخلفات ارائه شده رسیدگی نمایند. از حسن توجه جنابعالی قدردانی می‌نماید.» در واکنشی دیگر به طراحی سوالات کنکور، دیروز حسن ملکی، رئیس سازمان پژوهش و برنامه‌ریزی آموزشی از ابراهیم خدایی، رئیس سازمان سنجش خواست کارگروهی برای بررسی اعتراضات شرکت کنندگان آزمون سراسری امسال دانشگاه‌ها تشکیل شود. حالا باید دید در ادامه، کنکور ۱۴۰۰ چه سرنوشتی پیدا می‌کند، اما حالا برخی خواستار برگزاری مجدد آزمون هستند.
همدلی

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا