اخبار

سقوط پیاپی ولسوالی‌های ولایت بادغیس؛ تهران میزبان نشست صلح کابل و طالبان

همزمان با مخابره پیاپی اخبار پیشروی شبه نظامیان طالبان در ولایت بادغیس، نشست صلح افغانستان با مشارکت هیاتی از طالبان و برخی چهره‌های سیاسی افغانستان در تهران آغاز به کار کرد……

خبرگزاری افق روز چهارشنبه به نقل از منابع محلی خبر داد که تمام ولسوالی‌های ولایت بدغیس سقوط کرده و نیروهای طالبان با ورود به شهر قلعه نو، مرکز ولایت بادغیس، جنگ شهری با ارتش افغانستان را آغاز کرده‌اند. رسانه‌های افغانستان همچنین مدعی شدند که پیشروی شبه‌ نظامیان طالبان در ولایت بادغیس پس از آن سرعت گرفت که تعدادی از فرماندهان ارشد نیروهای نظامی افغانستان سه‌شنبه شب به همراه تعدادی ادوات نظامی به نیروهای طالبان پیوستند. در چنین شرایطی، رسانه‌های محلی از بسیج شهروندان شماری از ولایت‌ها در برابر طالبان خبر می‌دهند.

در حالی که مطابق گزارش رسانه‌های افغانستان تا کنون نزدیک به ۱۳۰ ولسوالی در بیش از هفت ولایت به تصرف نیروهای طالبان درآمده، وزارت خارجه افغانستان این تعداد را ۸۰ ولسوالی اعلام کرده ولی در مقابل طالبان مدعی است که کنترل کامل ۱۵۰ ولسوالی را تا کنون در اختیار گرفته است.

در چنین شرایطی، بسم‌الله محمدی، سرپرست وزیر دفاع ملی افغانستان اعلام کرده که کشور در یک «مرحله حساس و سرنوشت ساز نظامی» قرار دارد. اما محمداشرف غنی، رییس جمهوری افغانستان در نشست روز سه‌شنبه کابینه به مردم این کشور وعده داد که به زودی حملات طالبان دفع و آزادسازی مناطق از دست رفته آغاز خواهد شد. او همچنین احتمال هرگونه معامله با طالبان و تسلیم در برابر این گروه را رد کرد.

با این حال، نعیم وردک، سخنگوی دفتر سیاسی طالبان روز چهارشنبه با انتشار پیامی در توییتری از سفر هیاتی از این گروه به تهران خبر داد؛ سفری که به نوشته آقای وردک به دعوت وزارت خارجه ایران انجام شده و ریاست آن بر عهده شیرمحمد عباس استانکزی است.

از سوی دیگر، برخی گزارش‌ها نیز از سفر یک هیات دولت افغانستان شامل یونس قانونی، سلام رحیمی، کریم خرم، ارشاد احمدی، ظاهر وحدت و محمدالله بتاش به تهران سفر حکایت دارد. هر چند هنوز دولت افغانستان هنوز این گزارش‌ها را به طور رسمی تایید نکرده ولی بر پایه اعلام وزارت خارجه ایران، نشست صلح افغانستان روز چهارشنبه با حضور نمایندگان دولت افغانستان، شخصیت‌های عالی جمهوریت و هیات عالی سیاسی طالبان هیاتی از طالبان و برخی چهره‌های سیاسی افغانستان در تهران برگزار شده است.

وزارت خارجه رژیم جمهوری اسلامی  گزارش کرده که محمد جواد ظریف، وزیر خارجه این کشور در این نشست با اشاره با اشاره به «نتایج نامطلوب ادامه منازعات در افغانستان، بازگشت به میز مذاکرات بین الافغانی و تعهد به راهکارهای سیاسی را بهترین انتخاب از سوی رهبران و جریان‌های سیاسی افغانستان» دانسته و از آمادگی ایران را برای کمک به روند گفتگوها میان جناح‌های موجود خبر داده است.این در حالی است که ذبیح‌الله مجاهد، سخنگوی گروه طالبان پیشتر با تاکید بر جدیت این گروه در مذاکرات صلح به خبرگزاری رویترز گفته بود:«رسیدن به مرحله‌ای که دو طرف طرح‌های کتبی صلح خود را ارایه کنند، احتمالا یک ماه زمان می‌برد.»

مرکز اطلاع‌رسانی وزارت خارجه رژیم ولایی  روز چهارشنبه ۱۶ تیر (۷ ژوئیه) با صدور اطلاعیه‌ای اعلام کرد اجلاس گفتگوهای بین‌الافغانی با حضور “نمایندگان دولت افغانستان، شخصیت‌های عالی جمهوریت و هیات عالی سیاسی طالبان” به میزبانی جمهوری اسلامی ایران برگزار شد.
طبق گزارش رسانه‌های ایران این اجلاس با سخنرانی محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه ایران آغاز شده است.

ظریف در سخنرانی افتتاحیه خود گفت: «حضور بیش از دو دهه آمریکا در افغانستان موجب خرابی‌های بسیاری شده است. امروز مردم و رهبران سیاسی افغانستان باید برای آینده کشورشان تصمیمات دشوار اتخاذ کنند».

به گزارش دویچه وله، وزیر خارجه دولت روحانی تاکید کرد ایران آمادگی دارد در روند گفتگوها میان جناح‌های موجود به منظور حل و فصل مناقشات و بحران‌های جاری همکاری کند.

به نوشته رسانه‌های ایران رهبری هیات افغانستان در این دور از مذاکرات را یونس قانونی، عضو رهبری شورای عالی مصالحه ملی افغانستان و عباس استانکزی، معاون دفتر این گروه بر عهده دارند.

اجلاس تهران در حالی‌ برگزار شده است که روز سه‌شنبه ۱۶ تیر مطلق القحطانی فرستادۀ ویژۀ قطر برای افغانستان نیز به کابل آمده بود تا دربارۀ “شتاب‌ بخشیدن به مذاکرات صلح دوحه” گفتگو کند.

رسانه‌های افغانستان از جمله شبکه خبری “طلوع‌نیوز” نوشتند که قطر با گماشتن فرستادۀ ویژه در امور افغانستان تلاش می‌کند تا با میانجی‌گری در روند صلح افغانستان مذاکرات صلح را شتاب بخشد.

مذاکرات صلح افغانستان قبلا چندین بار در دوحه پایتخت قطر برگزار شده است. دولت افغانستان و گروه طالبان در این مذاکرات شرکت کرده بودند. قرار بود مذاکرات صلح در استانبول ترکیه ادامه یابد اما این مذاکرات تاکنون به تعویق افتاده است.

نشست تهران پس از آن آغاز شده است که ارتش افغانستان اعلام کرده بود خود را آماده حمله به مواضع طالبان در شمال این کشور می‌کند. هدف نظامیان افغان بازپس‌گیری مناطقی است که به‌ تازگی طالبان در آن پیشروی کرده است.

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا