گوناگون

تازیانه خشکسالی بر پیکر کشاورزی استان اردبیل

خشکسالی امسال بیش از هر زمان دیگر کشاورزان استان اردبیل را مورد هجمه خود قرار داده و خسارات زیادی به آنها وارد ساخته است. به گفته مسئولان کشاورزی استان اردبیل ، میزان خسارت خشکسالی به بخش کشاورزی استان در سال زراعی جاری بیش از ۴۰ هزار میلیارد ریال برآورد می‌شود…..

به گزارش ایرنا، استان اردبیل کمتر از یک درصد مساحت ایران را دارد ولی با تولید سالانه ۴.۵ میلیون تن انواع محصول کشاورزی، چهار درصد تولیدات کشاورزی کشور را به خود اختصاص داده و بخش کشاورزی مهمترین محور توسعه‌ای استان می باشد.

با وضعیت حاکم بر استان از نظر بارش، کشاورزان استان روزهای سختی را سپری می‌کنند.

خلیل نیکشاد رئیس جهاد کشاورزی استان اردبیل خشکسالی سال زراعی جاری را شدیدترین خشکسالی نیم قرن اخیر در این منطقه اعلام کرده و گفت: هنوز خسارت خشکسالی به بخش‌های مختلف کشاورزی استان به طور دقیق برآورد و دامنه خسارت این پدیده همچنان ادامه دارد.

وی با اشاره به کاهش کم‌سابقه بارش در سال گذشته بویژه فصل بهار امسال در استان اردبیل گفت: این کاهش بارندگی علاوه بر کشت و زرع، مراتع استان را نیز تحت تاثیر قرار داده و مزارع و باغات استان در تابستان نیز با توقف و یا تنش جدی کم‌آبی و تولید روبه‌رو شده است.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان اردبیل اضافه کرد: در پی خشکسالی شدید، کشت بهاره محصولات زراعی دیم در منطقه مغان در شمال استان اردبیل به شدت خسارت دیده و در دشت اردبیل نیز تنها یک بار امکان آبیاری مزارع برای سیب‌زمینی و سایر محصولات وجود دارد.

وی با اشاره به کاهش ذخایر آب پشت سدهای سبلان، احمدبیگلو، گیوی و سایر سدهای کوچک و معیشتی استان افزود: در شرایط موجود امکان آبیاری مزارع و باغات استان بسیار محدود شده و شرایط سختی برای محصولات و زراعت تابستانه در استان به وجود آمده است.

استانی که به بارش‌های سنگین برف‌، باران ، رودها و چشمه‌های پرآبش مشهور بود اکنون یکی از مناطق کم‌بارش در کشور بوده و از یک دهه پیش گرفتار پدیده‌ خشکسالی و کاهش شدید ذخایر آب‌های زیرزمینی است.

بر اساس شاخص‌ و آمارهای اعلامی وزارت نیرو و هواشناسی؛ استان اردبیل هم‌اکنون جزو ۶ استان کم‌بارش کشور است.

استان اردبیل مثل سال‌های گذشته پارسال در پاییز و زمستان و بهار امسال شاهد کاهش بارش‌ و در نتیجه کاهش رواناب‌ها و حجم سدهای تاثیرگذار در استان بوده است.

به گفته مدیرکل هواشناسی استان اردبیل ، بارش سال زراعی جاری در استان ۲۳۰ میلیمتر بوده است که نسبت به بلند مدت و سال گذشته این میزان ۲۴ درصد کاهش دارد.

سیاوش محمدی با پیش بینی تابستان کم بارش در استان اردبیل افزود: ۸۰ درصد استان درگیر خشکسالی در حد متوسط و شدید است.

در این حال بر اساس آمار مرکز ملی خشکسالی و مدیریت بحران، استان اردبیل در بین ۳۱‌ استان کشور از نظر آمار مقایسه‌ای بارش‌های رخداده در اوایل سال جاری در جایگاه ۲۵ کشور قرار گرفته بود.

عباس جنگی مرنی مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای اردبیل گفت: میزان آب ورودی به سدها ۳۰ تا ۵۰ درصد کاهش نشان می‌دهد به طوریکه در حال حاضر حدود ۳۴ میلیون متر مکعب آب در پشت سد یامچی اردبیل وجود دارد

وی همچنین اضافه کرد: کمبود آب در دشت اردبیل نگران کننده بوده و باید برای جبران و نیز صرفه‌جویی در مصرف آن تدابیر جدی اتخاذ شود.

جنگی مرنی با بیان اینکه دشت اردبیل با کمبود آب زیر زمینی مواجه است، افزود: مصرف آب در این دشت آنقدر زیاد بوده که سهم پنج سال آینده را نیز شامل می‌شود.

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای اردبیل با اشاره به وضعیت بارش در استان اردبیل افزود: این استان امسال جزو استان‌های کم‌بارش کشور بوده و باید با تمام توان از منابع موجود آب در اردبیل حفاظت و صیانت شود.

وی با بیان اینکه مصرف بی‌رویه و غیرعلمی از منابع آبی بویژه در بخش کشاورزی حجم زیادی از آب را هدر داده و از ذخایر آن می‌کاهد ، اضافه‌کرد: با وجود خشکسالی چند سال اخیر و کاهش منابع، مصرف بی‌رویه آب در این استان همچنان ادامه داشته و این امر نگران‌کننده است.

فرزاد قلندری ،معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار اردبیل هم گفت: منابع آبی در این استان به سبب کمبود بارش و مصرف بی‌رویه بطور چشمگیری کاهش یافته است.

وی افزود: مصرف آب استان اردبیل در دهه اخیر بیشتر شده و با شیب تند هم بالا می‌رود و همین امر باعث شده منابع آبی کاهش پیدا کند.

قلندری اظهار کرد: بیشترین مصرف آب استان مربوط به بخش کشاورزی است و برای استفاده بهینه از آب در این حوزه راهکارهای الگوی تغییر کشت مدنظر قرار گرفته و کمیته مقابله با سازگاری تشکیل شده است.

وی بیان‌کرد: تنها راه جلوگیری از استفاده غیرمجاز از منابع آب در این دشت، عمل به قانون و تنگ کردن فضای سوء‌استفاده برای قانون‌شکنان است.

استان اردبیل ۱۸ هزار کیلومتر مربع وسعت دارد که معادل ۱.۰۹ درصد از مساحت کل کشور ایران است.

۴۳.۶ درصد از مساحت این استان شامل ۸۱۷ هزار هکتار اراضی کشاورزی، ۵۰.۴ درصد معادل ۹۴۹ هزار هکتار مرتع، ۳.۵ درصد برابر ۶۳ هزار هکتار جنگل و مابقی نیز مربوط به سایر کاربری‌هاست.

اراضی زراعی استان به مساحت ۷۸۰ هزار هکتار است که ۵۱۵ هزار هکتار آن به صورت دیم و ۲۲۵ هزار هکتار آن نیز به صورت آیی کشت می‌شود و در ۴۰ هزار هکتار از اراضی این استان نیز باغ احداث شده است.

محصول گندم با حدود ۲۹۹ هزار هکتار، بیشترین سهم اراضی کشت محصول کشاورزی در استان اردبیل را دارد.

اردبیل در تولید بسیاری از ارقام از جمله رتبه اول تولید عدس، رتبه اول تولید کلزا، رتبه دوم تولید سیب زمینی، رتبه سوم تولید عسل، رتبه پنجم تولید چغندر قند، رتبه هفتم تولید حبوبات و رتبه هفتم تولید گندم و جو را دارد.

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا