گوناگون

توافق آمریکا با آزادسازی “مشروط” دارایی ایران در کره جنوبی

رسانه‌های کره‌جنوبی می‌گویند، مقام‌های این کشور موفق شده‌اند موافقت اصولی آمریکا با آزادسازی دارایی‌های بلوکه شده ایران را دریافت کنند. بر اساس گزارش‌های منتشر‌شده، در ازای پول‌های بلوکه شده به ایران کالا صادر خواهد شد.

دویچه وله؛ به گزارش رسانه‌های کره جنوبی،‌ این کشور با مقام‌های آمریکایی برای آزاد کردن دارایی‌های ایران گفت‌وگو کرده است.

وزیر دارایی کره جنوبی و وزیر خزانه‌داری آمریکا روز جمعه ۱۸ تیر (نهم ژوئیه) در حاشیه نشست گروه ۲۰ در ونیز ایتالیا دیدار کرده‌اند.

به گفته مقام‌های ایران، در حال حاضر حداقل هفت میلیارد دلار از درآمد ایران از فروش نفت در کره جنوبی بلوکه شده است. کره جنوبی می‌گوید که به علت تحریم‌های آمریکا نمی‌تواند این دارایی را به ایران تحویل دهد.

رسانه‌های کره جنوبی تاکید می‌کنند که در ازای این دارایی‌ها قرار است از طریق کانال «ساز و کار مالی سوئیس» کالاهای بهداشتی و درمانی به ایران داده شود.

پیش‌تر پس از موافقت آمریکا، از محل این دارایی‌ها در کره‌جنوبی بدهی ایران به سازمان ملل متحد پرداخت شده بود.

پول‌های بلوکه شده به محل مناقشه میان ایران و کره جنوبی تبدیل شده‌اند. ایران سال گذشته یک نفتکش کره‌جنوبی را همراه با خدمه‌اش به بهانه نقض قوانین دریایی توقیف کرد.

نفتکش “هانکون چیمی” حامل هفت هزار و ۲۰۰ تن مواد نفتی ۱۵ دی‌ ۱۳۹۹ از سوی سپاه پاسداران، تحت عنوان “نقض پروتکل‌های زیست‌بومی خلیج فارس” در نزدیکی تنگه هرمز توقیف شد.

به باور ناظران سیاسی، هدف اصلی از توقیف این نفتکش زیر فشار گذاشتن کره جنوبی برای آزادسازی دارایی ایران در آن کشور بود. روز جمعه ۲۰ فروردین ۱۴۰۰ (نهم آوریل) این کشتی اجازه یافت آب‌های ایران را ترک کند.

در آن زمان یکی از مقامات وزارت‌ خارجه کره جنوبی به رسانه‌ها گفت که آزادی این کشتی بعد از گفت‌وگو در باره پول‌های بلوکه شده ایران صورت گرفته است.

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا