جوانان

«انحراف از مسیر، ممنوع!»

کیفیت نازل دانشگاه‌های کشور همزمان با پولی‌شدن فزاینده آنها، و نیز سرکوب‌های مختلف فضاهای دانشجویی، و نبود امکانات شغلی مرتبط با تحصیلات موجب سرخوردگی بسیاری از دانشجویان می‌شود و از عوامل موثر در موج‌های مهاجرتی دانشجویان به خارج از کشور است. حال به نظر می‌رسد مسئولان در صدد تشدید محدودیت‌ها و کاهش امکانات موجود هستند.

براساس مصوبه اخیر شورای سنجش و پذیرش کشور، از سال ۱۴۰۱، سنجش و پذیرش داوطلبان در آزمون کارشناسی ارشد فقط از بین دانش‌آموختگان دوره کارشناسی رشته‌های «مرتبط» امکان‌پذیر خواهد بود. گفته می‌شود رشته‌های مرتبط برای هر یک از رشته‌هایی که در آزمون کارشناسی ارشد پذیرش دانشجو دارد، قرار است به زودی تعیین شود.

تاکنون پذیرش دانشجو در آزمون کارشناسی ارشد در همه رشته‌ها از بین همه داوطلبان و صرف‌نظر از رشته تحصیلی دانشجو در دوره کارشناسی انجام می‌شد.

به دلیل فشار خانواده‌ها و مدارس نسبت به برتری رشته‌های فنی و مهندسی و پزشکی، بسیاری از دانشجویان این رشته‌ها پس از پایان تحصیل در دوره لیسانس رشته‌ خود را به رشته‌های علوم انسانی و یا هنر تغییر می‌دادند. اما پس از این به نظر می‌رسد این انتخاب از دانشجویان گرفته خواهد شد.

کیفیت نازل دانشگاه‌های کشور همزمان با پولی‌شدن فزاینده آنها، و نیز سرکوب‌های مختلف فضاهای دانشجویی، و نبود امکانات شغلی مرتبط با تحصیلات موجب سرخوردگی بسیاری از دانشجویان می‌شود و از عوامل موثر در موج‌های مهاجرتی دانشجویان به خارج از کشور است. حال به نظر می‌رسد مسئولان در صدد تشدید محدودیت‌ها و کاهش امکانات موجود هستند./روزنامه شریف

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا