گوناگون

بلاتکلیفی ۱.۳‌ میلیون تن کالای اساسی روی آب

با وجود تمامی مصوبات و دستورالعمل‌ها برای تسریع ترخیص کالاهای اساسی، همچنان روند رو به رشد دپوی کالا در گمرک و بندرها ادامه دارد؛ به طوری که در حال حاضر حداقل ۱.۳ میلیون تن کالای اساسی در شناورها روی آب مانده و حتی امکان تخلیه ندارد؛ جریانی که عمدتاً از عدم تأمین ارز نشات می‌گیرد آن هم در شرایطی که اتفاقات عجیبی در چرخه ارز واردات در حال رخ دادن است. …..

آخرین گزارش از وضعیت کالاهای اساسی موجود در گمرک و بندرها طی ماه جاری نشان داده بود که بیش از ۶.۸ میلیون تن کالای اساسی شامل موجودی و یا آنچه در شناورها به بندرها رسیده و در حال تخلیه و یا منتظر در لنگرگاه هستند، وجود دارد و این در شرایطی است که با مصوباتی که در همین فاصله صادرشده، میزان دپو کالاهای اساسی از حدود ۵.۲ میلیون تن در اردیبهشت‌ماه امسال تاکنون روند افزایشی طی کرده است.

طبق تازه‌ترین اعلام رونقی -معاون فنی گمرک ایران- در حال حاضر از مجموع کالاهایی که به بندرها رسیده حداقل ۱.۳ میلیون تن آن در شناورها باقی‌مانده و امکان تخلیه هم حتی ندارد، دلیل به این برمی‌گردد که تأمین ارز صورت نگرفته و اسناد خرید به دست خریدار نرسیده تا بتواند کالای خود را تخلیه کند. این در حالی است که مجموع این کالاهای اساسی تماماً با ارز ۴۲۰۰ تومان باید تأمین ارز شود و بعدازآن با ورود ارز به‌حساب فروشنده، اسناد خرید به دست صاحب کالا برسد تا بتواند آن را به گمرک اظهار کند.

روزنامه ستاره صبح

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا