دیدگاه‌ها

دستاورد سفر نمکی به سیستان و بلوچستان: …خورده! برسم تهران توبیخ می‌کنم!

سفر وزیربهداشت به سیستان و بلوچستان و درگیری با فداحسین مالکی نماینده این استان بسیار خبرساز شد. او با ادبیاتی سخیف به انتقادها پاسخ داد و همین موضوع بازتاب بسیار زیادی در افکار عمومی داشت.

رویداد۲۴ «… خورده کسی به مردم توهین کند» این بخشی از سخنان سعید نمکی وزیر بهداشت در جلسه ستاد مدیریت و مقابله با ویروس کرونا در سیستان و بلوچستان است. در این نشست که با حضور وزیر بهداشت، فداحسین مالکی نماینده استان و برخی دیگر از مسئولان استانی بود.

در درگیری لفظی میان فداحسین مالکی نماینده زاهدان در مجلس و نمکی، وزیر بهداشت عصبانی شد و سخنانی نامربوط را به زبان آورد و به این ترتیب جلسه‌ای برگزار شد که مشخص نشد برای حل مشکل مردم منطقه تشکیل شده یا فحاشی و انتقاد مسئولان از همدیگر.

فیلم درگیری سعید نمکی و نماینده زاهدان

پس از جلسه، نمکی در سخنانی نماینده زاهدان را به سهم‌خواهی متهم کرد و گفت مالکی می‌خواسته آدم خودش را به عنوان رئیس دانشگاه بگذارد که من مخالفت کردم. اما فداحسین مالکی توضیح داده که اعتراض او به اراجیفی بود که وزیر بهداشت در صحبت‌های خود در ارومیه خطاب به مردم و نمایندگان سیستان و بلوچستان گفته است.

مالکی گفته نمکی با توهین به مردم، نمایندگان و رسانه‌ای‌های استان مظلوم سیستان و بلوچستان، گفته بود جو مسموم رسانه‌ای به راه افتاده که عملکرد وزارت بهداشت را بد جلوه دهند. کدام عملکرد؟ نمکی در آنجا گفته بود «اکنون ۴۵۰ تخت خالی در زاهدان داریم.» این تخت‌ها کجاست؟ ما نه تجهیزات داریم و نه تخت خالی. بسیاری از شهرستان‌های ما حتی بیمارستان و مرکز درمانی ندارند.

پیش از برگزاری این جلسه نیز مالکی در گفت‌وگویی اعلام کرده بود که طبق گزارش ارائه شده توسط یک مسئول (منظور وزیر بهداشت) ۵۰۰ تخت خالی در سیستان و بلوچستان وجود دارد و یک نفر بیشتر فوت نکرده است. این اظهارات موج نگرانی را بین مردم ایجاد کرده و نوعی توهین به شعور مردم است. ما از گوینده این سخنان به دلیل اظهاراتش شکایت خواهیم کرد و دادستان زاهدان هم اعلام جرم کرده است.

برخی کاربران شبکه‌های اجتماعی تصاویری از بیمارستان‌های سیستان و بلوچستان منتشر کرده‌اند و مدعی شده‌اند وزارت بهداشت بیماران را به بهانه «بهبود» مرخص کرده تا نشان دهد تخت‌های بیمارستان خالی است و مشکلی برای بستری شدن وجود ندارد. در روزهای گذشته انتشار تصاویری از حیاط بیمارستان‌های سیستان و بلوچستان بسیار خبرساز شد.

برخی کاربران نیز تصاویری از تجهیز بیمارستان زاهدان منتشر کردند که در آستانه سفر سعید نمکی به سیستان و بلوچستان در حال انجام بود و نوشتند این امکانات وجود نداشت. یکی از کاربران نوشت: «تجهیزاتی که با آمدن وزیر بهداشت دارید تند تند در بیمارستان‌های سیستان و بلوچستان نصب می‌کنید، امیدوارم با رفتنش برشان ندارید ببرید.»

با بحرانی شدن وضعیت سیستان و بلوچستان و ورود کرونای دلتا به این استان و افزایش مرگ و میر، مسئولان به زاهدان رفته تا شرایط را بررسی و فکری برای آن بیندیشند. بعد از نشست و بررسی‌ها، وزیر بهداشت اعلام کرد که در زاهدان بیمارستانی وجود دارد که مانند آن در تهران نیست و تخت خالی هم در این استان برای بستری بیماران وجود دارد و به محض اینکه به تهران برگردم با خاطیان برخورد خواهم کرد.

وجود تخت خالی و امکانات در سیستان و بلوچستان در حالی از سوی نمکی گفته می‌شود که مردم و مسئولان محلی از نبود امکانات سخن می‌گویند و تصاویری که از آنجا مشاهده می‌شود نشان می‌دهد که مردم در حیاط بیمارستان‌ها حضور دارند و سِرُم خود را به درخت آویزان کرده و درمان می‌شوند.

در مدت اخیر موضوع برخورد وزارت بهداشت با منتقدان بسیار جنجال‌برانگیز بوده است. کیانوش جهانپور مدیر روابط عمومی وزارت بهداشت در پاسخ به منتقدان، آنها را پفیوز خوانده بود و حالا سعید نمکی به جای توضیح درباره وضعیت قرمز کرونایی استان سیستان و بلوچستان با تندخویی و استفاده از کلمات نامناسب قصد دارد، بار مسئولیت را از شانه خود بردارد.

روز شنبه سعید نمکی وزیر بهداشت گفته بود از فردا روزانه ۴۰۰ دز واکسن تزریق خواهد شد. با محاسبات سرانگشتی تا امروز باید ۱ میلیون و ۶۰۰ دز واکسن تزریق شده بود اما چنین اتفاقی رخ نداده و صبح امروز مدیر روابط عمومی وزارت بهداشت توضیح داده که منظور وزیر این نبوده که این تعداد تزریق خواهد شد، بلکه او گفته ظرفیت تزریق این تعداد وجود دارد!

برخی ناظران معتقدند سعید نمکی با انتقاد از دولت به دنبال فرصتی است تا از کابینه اخراج شود و مسئولیت وضع موجود به گردن او نیفتد و اینگونه القا کند که به او اجازه کار به من داده نشد، اما فعلا این موقعیت در اختیار او قرار نگرفته است. برخی نیز معتقدند او با منش تملقی و عذرخواهی‌های مداومی که در پیش گرفته، به دنبال راهی است تا در دولت بعدی جایگاهی داشته باشد یا دست‌کم در حلقه نزدیکان قرار بگیرد. هر چه هست فعلا سیستم وزارت بهداشت روی تنظیمات فحاشی به منتقدان است.

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا