اخبار

تیم جنایتکاران بر مسند قدرت

پس از برگماری ابراهیم رئیسی (جنایتکار معروف و از اعضای “هیئت مرگ” که کشتار هزاران زندانی سیاسی را در تابستان ۶۷ سازمان‌دهی کرد)، گمانه‌زنی‌ها دربارۀ ترکیب آتی تیم رئیسی در دستگاه قوه قضائیه در مطبوعات همچنان ادامه دارد…….

گزارشگران بدون مرز: نقش اژه‌ای در قتل روزنامه‌نگاران، خواستار تشکیل کمیسیون تحقیقات درباره نقش اژه‌ای در قتل و ناپدید شدن روزنامه‌نگاران شد.

سازمان گزارشگران بدون مرز خواستار تشکیل یک کمیسیون تحقیقات بین‌المللی در شورای حقوق‌بشر سازمان ملل راجع به اژه‌ای رئیس جدید قضاییه جمهوری اسلامی به‌خاطر نقش او در کشتار و ناپدیدسازی برخی روزنامه‌نگاران شد.

در این گزارش از اژه‌ای به‌عنوان فردی «بدنام» که در قتل روزنامه‌نگاران به‌صورت مستقیم دست داشته و هم‌اکنون جانشین رئیسی عضو کمیسیون مرگ کشتار زندانیان سیاسی شده، نام برده شده است

به گفته گزارشگران بدون مرز، نقطه مشترک اژه‌ای و رئیسی، دست داشتن هر دو در یکی از تیره‌ترین فصل‌های تاریخ ایران است: سرکوب هولناک در سال۱۳۶۷ که طی آن هزاران زندانی سیاسی و صدها روزنامه‌نگار در کشتار جمعی به‌قتل رسیدند.

خصوصیات اژه ای از زبان رئیس دفتر خامنه‌ای

محمد محمدی گلپایگانی، رئیس دفتر علی خامنه‌ای، در مراسم تودیع و معارفۀ رؤسای پیشین و جدید قوۀ قضائیه که امروز دوشنبه چهاردهم تیر برگزار شد ضمن ستایش از غلامحسین محسنی اژه‌ای، رئیس جدید قوۀ قضائیه، گفت : از جمله محاسن و ویژگی‌های اژه‌ای قاطعیت او است به طوری که وی یک روز می‌خواست متخلفی را در حضور من در بیت رهبری کتک بزند.

به گزارش رادیو فرانسه، رئیس دفتر رهبر جمهوری اسلامی در این باره گفت : “ویژگی اول آقای اژه‌ای قاطعیت است، یعنی همان که امروز نیازمند آن هستیم.” رئیس دفتر علی خامنه‌ای در تشریح این قاطعیت گفت : “شخصی تخلف کرده بود که در دفتر [بیت رهبری] او را احضار کردیم و اژه‌ای هم بود و بعد به من گفت اگر ملاحظه حضور شما نبود او را می زدم.” رئیس دفتر علی خامنه‌ای سپس افزود : “نبود قاطعیت مشکلات ما را زیاد کرده است و باید با فاسد برخورد قاطع کرد.”

محمدی گلپایگانگی ویژگی دوم محسنی اژه‌ای را ساده زیستی او خواند و در اثبات این نظر گفت : “ما [یعنی اژه‌ای و او] همسایه هستیم و زندگی او زندگی طلبگی است و ساده زیستی نیاز امروز مسئولان ما است.”

وی سپس اضافه کرد : “اژه‌ای تمام مراحل را مثل رئیسی پله به پله و مرحله به مرحله طی کرد و در مسئولیت‌های مختلف از جمله دادستانی کل و وزارت اطلاعات در همه جا موفق بودند.”

رئیس دفتر خامنه ای سپس از جمهوری اسلامی به عنوان یک “نعمت” یاد کرد و خطاب به رؤسای جدید و پیشین قوۀ قضائیه گفت : “از این نعمت باید با چنگ و دندان محافظت کنیم.”

حکومتی تضعیف‌ شده ولی بی‌رحم

شورای سردبیری واشنگتن پست، روزنامه پر تیراژ پایتخت آمریکا در مقاله‌ای با بررسی نمایش انتخابات در جمهوری اسلامی، آنرا انتخاباتی نامید که ماهیت یک نظام تضعی ف‌شده ولی بی‌رحم را آشکار کرد.

مقاله با یادآوری کشتار و قتل‌عام زندانیان سیاسی در دهه۶۰؛ انتخاب رئیسی را بعد از تصفیه دیگر کاندیداهای حکومتی ممکن دانست و نوشت: بهای آن بازی قدرت، نمایش تاریخی عدم رضایت عمومی نسبت به نظام سیاسی بود.

مقاله سردبیران این روزنامه معتبر با اشاره به قیام آبان ۹۸ و کشتار مردم توسط حکومت ادامه می‌دهد: نتیجه این انتخابات برای نظامی که همین دو سال پیش تظاهرات گسترده خیابانی در سراسر کشور را با مسلسل پاسخ داد آینده خوبی ندارد، و اظهار خوش‌بینی دیپلماتها درباره توافق برجام دور از عقل می‌نماید.

نویسندگان مقاله با اشاره به مذاکرات جاری در وین اضافه می‌کنند: اجرای درخواست مذاکره‌کنندگان رژیم ایران که خواهان رفع تحریم از شخص ابراهیم رئیسی هستند، برای دولت بایدن که حقوق‌بشر را در محور سیاست خارجی خود قرار داده، سرشکستگی به همراه خواهد داشت.

مقاله در پایان با یادآوری سیاست‌های تخریبی جمهوری اسلامی در منطقه و سیاست واشنگتن در قبال تهران می‌نویسد: آمریکا باید با ادامه تحریمها و حمایت از متحدان خود در منطقه، در برابر سرکوب داخلی و تهاجم خارجی حکومت ایران بایستد، ولی تغییر رژیم باید به دست خود ایرانی‌ها انجام گیرد.

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا