دیدگاه‌ها

دستان آمریکا ازکوبا کوتا!

م. چابکی: ما همچنین می فهمیم که ایالات متحده با این فرض عمل می کند که با رکود در صنعت جهانگردی جهانی بر کوبا تأثیر بگذارد و آن را تضعیف کند، یک پایه اجتماعی برای بی ثبات سازی سیاسی ایجاد کند. علاوه بر این، ایالات متحده  ودولتهای همراه از این طریق در تلاشند تا از ورود واکسن موثر کوبا به بازار آمریکای لاتین جلوگیری کنند.

به دنبال ونزوئلا، بولیوی و اکوادور، واشنگتن در حال تدوین هویت جدید در کوبا و تغییر رژیم های سیاسی چپ. درآمریکای جنوبی و لاتین است.

دربیانیه کمیته مرکزی و شورای حزب کمونیست بلاروس آمده است:

کمونیست ها یک الگوی کلی را رعایت می کنند: امروز اقدامات ایالات متحده علیه  کشورهایی است که سیاست خود را بر اساس امنیت اجتماعی برای مردم بنا نهاده اند. دولت آمریکا از این واقعیت سوءاستفاده می کند و سیاست اجتماعی آنان را تحت تأثیرعوامل منفی مرتبط می سازد.

دخالت ایالات متحده آمریکا به چند دلیل داخلی برمی گردد که  اصل آن فرا گیرشدن بحران و درگیری نخبگان که در زمان دولت ترامپ شکل گرفته است. این وضعیت برای چندین سال ادامه خواهد داشت و طی این دوره انتقالی وتضعیف داخلی، دولت سعی خواهد کرد تا آنجا که ممکن است کشورهای منطقه  وجهان را به مسیر درگیری های ارضی، قومی و نظامی بکشاند. تا وظایف “ژاندارم جهان” را حفظ کند، اگرچه بدیهی است که ایالات متحده دیگر نیرو و وسایلی برای کنترل نظامی گسترده در تعدادی از مناطق جهان ندارد.

کمونیست های بلاروس احترام فراوان به سخنان رئیس جمهور کوبا «میگوئل دیاز-کانل» قائل هستند که گفت هیچ کس انقلاب فیدل را به کسی تحویل نخواهد داد. در کوبا تنها از طریق جسد او “مخالفت” قدرت می یابد .در بلاروس در موقعیت سیاسی یکسال پیش الکساندر لوکاشنکو رئیس جمهور نیز چنین بیانی را ابراز نمود. این مقاومت  بسیج کننده  درکوبا برای طرفداران ایده های سوسیالیسم و انتخاب آرمان  چپ بسیار مهم است. ما همچنین شاهد تظاهرات گسترده مردم کوبا با شعار عمومی “من فیدل هستم!” برای نشان دادن حمایت از رهبری حزب کمونیست هستیم.

جمهوری بلاروس نیز به عنوان یکی از معدود کشورهای جهان که با “انقلاب رنگی” در اروپای شرقی مخالفت کرد، همیشه آماده کمک به کشور برادر کوبا است. ما اطمینان داریم که تلاش برای ایجاد بی ثبات سازی توسط ایالات متحده به شکست منجر خواهد شد. کمیته مرکزی  و شورای حزب کمونیست بلاروس در نامه رئیس گروه کاری مجلس شورای ملی بلاروس در مورد همکاری با پارلمان کوبا آمده است:

ایالات متحده، به شیوه سنتی بار دیگر در تلاش است تا کودتایی را در کوبا سازماندهی کند.

ما، اعضای گروه کاری شورای ملی، هرگونه تلاش برای مداخله و فشار بر جمهوری سوسیالیستی کوبا و مردم آن را به شدت محکوم می کنیم.

سرگئی کلیشویچ – دولتمرد و سیاستمدار بلاروسی، معاون مجلس نمایندگان شورای ملی خاطرنشان کرد حوادث چشمگیر در حال وقوع ما را بی تفاوت نمی کند. در این نامه به پارلمان کوبا نوشته شده، ایالات متحده آمریکا، به روش  خود، بار دیگر سعی در سازماندهی کودتا در جزیره آزادی دارد، و اینگونه است که ما رویدادهایی را که هم اکنون در کوبای برادر اتفاق می افتد چنین ارزیابی می کنیم – اقدامات بی ثبات سازی مشابه  سال ۲۰۲۰ در بلاروس هنگامی که از بیماری همه گیر کوید – ۱۹برای سیاسی کردن و سپس سازماندهی شورش ها در دستور کار قرارگرفت.

سرگئی کلیشویچ  یاد آورشد، به مانند مورد کوبا، دیاسپورای خارجی به طور فعال درگیر بودند، دستگاههای تبلیغاتی با تمام ظرفیت کار می کردند و از طرف برخی از کشورها خواسته شده بود برای دخالت آماده شوند.

اعتراضات، مانند کوبا، از طریق شبکه های اجتماعی انجام می شد و پس از بر هم زدن مرحله فعال آشوب، محدودیت های تحریم برای بلاروس اعمال شد. برای ما واضح است که به دنبال ونزوئلا، بولیوی و اکوادور، آمریکا در کوبا در حال تدوین مفهوم جدیدی از تغییر رژیم در آمریکای لاتین هست.

ما همچنین می فهمیم که ایالات متحده با این فرض عمل می کند که با رکود در صنعت جهانگردی جهانی بر کوبا تأثیر بگذارد و آن را تضعیف کند، یک پایه اجتماعی برای بی ثبات سازی سیاسی ایجاد کند. علاوه بر این، ایالات متحده  ودولتهای همراه از این طریق در تلاشند تا از ورود واکسن موثر کوبا به بازار آمریکای لاتین جلوگیری کنند.

برگرفته از سایت حزب کمونیست بلاروس

م. چابکی: ۲۳ تیر۱۴۰۰ برابر با ۲۰۲۱.۰۷.۱۴

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا