جوانان

واقعیت چیست،آمار اعلام شده یا واقعیت های موجود؟ !

ادعای مرکز آمار ایران: نرخ بیکاری در بهار به ۸.۸ درصد رسید. نرخ بیکاری جوانان در برخی استان‌های کشور به‌رغم وجود شماری زیاد از جوانان تحصیل‌کرده که از مهارت‌هایی مختلف برخوردارند، حتی در سطحی بالاتر از سطح میانگین بیکاری جوانان در سراسر کشور است. …

مرکز آمار ایران با انتشار گزارشی مدعی شده است نرخ بیکاری کشور در بهار امسال نسبت به بهار پارسال حدود ۱ درصد کاهش یافته و به ۸.۸ درصد رسیده است.

مرکز آمار ایران تیرماه پارسال نیز گزارش داده بود، با وجود این که از بهار ۹۸ تا فصل مشابه سال ۹۹، تقریبا ۱.۵ میلیون شغل در کشور از بین رفته، اما نرخ بیکاری ۱.۱ درصد کاهش یافته و به ۹.۸ درصد رسیده است.

مرکز پژوهش‌های مجلس پارسال با رد گزارش مرکز آمار گفته بود نرخ بیکاری بهار ۹۹ که توسط دولت ۹.۸ درصد اعلام شده، واقعی نیست و نرخ واقعی بیکاری ۲۴ درصد بوده است که ۲.۵ برابر آمار اعلام شده توسط دولت است.

در معادلات محاسبه نرخ بیکاری، افراد بیکاری که در جستجوی کار نیستند، لحاظ نمی‌شود و به همین خاطر مرکز پژوهش‌های مجلس گفته بود که خیل عظیمی از کسانی که دنبال شغل بودند، به خاطر عدم موفقیت در یافتن شغل، جستجوی کار را رها کرده‌اند و اگر این افراد را در آمارها لحاظ کنیم، نرخ واقعی بیکاری ۲۴ درصد است.

اخیرا موسسه مالی بین‌المللی نیز نرخ بیکاری ایران را ۲۳ درصد ارزیابی کرده بود.

مرکز آمار ایران اخیرا دسترسی به داده‌ها و آمارهای خود را برای کاربران اینترنتی خارج از کشور مسدود کرده، اما جزئیاتی که خبرگزاری ایسنا از گزارش جدید مرکز آمار منتشر کرده، نشان می‌دهد در بهار امسال بیش از ۴٩٩ هزار نفر به جمعیت فعال از نظر اقتصادی (شاغل و در جستجوی کار) و ٧١٣ هزار نفر به افراد شاغل اضافه شده است.

این گزارش توضیح نمی‌دهد چطور رشد افراد شاغل بسیار بالاتر از رشد افراد فعال (شاغل و در جستجوی کار) بوده است. چهار دهه خیانت رژیم ولایت فقیه به آرمان‌های انقلاب بهمن ۵۷ باعث شده است که معضل بیکاری همراه با بسیاری دیگر از کمبودها و رنج‌ها به مردم کشور ما و به‌خصوص به‌جوانان تحمیل شود. معضل بیکاری جوانان، مانند دیگر معضل‌های عمدهٔ مردم و زحمتکشان، فقط از طریق مبارزهٔ متحد نیروهای مترقی و آزادی‌خواه در جهت طرد رژیم ولایت فقیه و سیاست‌های اجتماعی- اقتصادی واپس‌ماندهٔ آن، امکان پذیر است.

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا