فرهنگی

اختلافات سیاسی و جناحی

«برنامه جامع اقدام مشترک» یا برجام در ۲۳ تیرماه ۱۳۹۴ میان ایران و کشور‌های گروه ۱+۵ توافق شد و پس از آن با مشکلات جناحی روبرو گردید و خامنه ای با بی تدبیری تمام کشور را با فاجعه ای که امروز گرفتارش هستیم روبر کرد……
مذاکرات هسته‌ای وین موضوعی قابل توجه برای تحلیل‌گران سیاسی است. رسانه‌های مختلفی به وضعیت کنونی آن پرداخته‌اند. مذاکرات را چگونه می‌بینند؟

به گزارش خبرگزاری رویترز، یک منبع دیپلماتیک گفته که رژیم جمهوری اسلامی به مقامات اروپایی حاضر در مذاکرات وین اعلام کرده است که تا پیش از آغاز به کار رسمی دولت جدید در این کشور آمادگی از سرگیری مذاکرات برجامی را ندارد.

این منبع آگاه در ادامه گفته است که آنها تا قبل از شروع به کار دولت رئیسی برای دور جدید مذاکرات درباره احیای برجام آماده نیستند، بنابراین به نظر می رسد که رایزنی های وین برای احیای توافق برجام تا اواسط اوت (ماه آینده میلادی) انجام نشود.

در همین حال یک منبع داخلی نزدیک به دولت روحانی گفته: به نظر نمی‌رسد توقف مذاکرات و انتقال آن به دولت بعدی با روی گشاده و دل خوش انجام شده باشد. اظهار نظر حسن روحانی در روز ۱۶ تیرماه شائبه توقف مذاکرات وین توسط تیم دولت آتی را تقویت کرد و انتقاد دولتش نسبت به این تصمیم را آشکار ساخت. این اظهار نظر روحانی و تهدید سخنگوی وزارت خارجه آمریکا به عدم لایتناهی بودن گزینه مذاکره برای احیای برجام، نشان می‌دهد امید‌ها به نتیجه رسیدن مذاکرات توسط تیم ابراهیم رئیسی در داخل و خارج پایین است.

این منبع افزود: جریان نزدیک به رئیسی سال‌هاست برجام را خسارت محض می‌خوانند. ابراهیم رئیسی در اولین نشست خبری خود امکان مذاکره مستقیم با رئیس جمهوری آمریکا حتی در صورت استیفای تمام حقوق ملت ایران را به طور قطعی رد کرده است. سیاستی که هرچند در اختیار روسای جمهور در ایران نیست، اما دست کم در ظاهر در دولت حسن روحانی به گونه دیگری تبیین می‌شد.

یک کارشناس مسایل بین الملل در تهران نیز با ابراز تردید درباره به نتیجه رسیدن مذاکرات با دولت رئیسی گفت: برجام سندی بود که هرگز شناخته نشد چه دستاورد مهمی است و شهید راه اختلافات سیاسی و جناحی شد و از این جهت باید گفت، حیف شد.

به گزارش ایسنا، حسن بهشتی‌پور در پاسخ به این که یعنی معتقدید خودمان بیشتر به آن ضربه زدیم؟ گفت: معتقدم اگر در داخل متحد می‌شدیم و یکپارچه از این توافق حمایت می‌کردیم، توان بالاتری برای مقابله با فشارها بسیج می‌شد و به تبع آن آمریکا نمی‌توانست اقداماتش را به راحتی انجام دهد یا با دردسر بیشتر آن‌ها را باید پیش می‌برد، اما اختلافات داخلی سیاسی نگذاشت و در این میان منافع ملی قربانی شد.

نشریه آمریکایی: آخرین فرصت برای احیای برجام

«دیفنس وان» نوشت: تحولات سیاست داخلی در تهران و واشنگتن به تدریج در حال مسدود سازی راه‌های دستیابی احیای برجام است.

این منبع نوشت: از قبل هم آشکار بود که پنجره مذاکرات برای همیشه باز نخواهد ماند. در انتخابات ایران که در تاریخ ۱۸ ژوئن برگزار شد، این احتمال وجود داشت که یک اصولگرا یا کسی که مخالف مذاکرات است یا از توافقی که قبلاً یک بار نقض شده است، تنفر دارد، روی کار بیاید و مسیر جدیدی را ترسیم کند.

همانطور که دیدیم ابراهیم رئیسی به عنوان یک اصولگرا در ایران روی کار آمد. در حالی که وی تأکید کرده است که برجام توافق مورد حمایت جمهوری اسلامی است و با بازگشت به توافق مخالفت نخواهد کرد، اما اینکه او بعد از روی کار آمدنش در ماه آگوست تا چه اندازه برای بازگشت به توافق مصمم باشد، معلوم نیست.

این تصویر نامشخص به سیاست‌های داخلی آمریکا نیز تسری پیدا می‌کند. بایدن، دیپلمات‌های خود را با قدرت و اختیاری انعطاف پذیر به وین فرستاده و تا کنون از شکایات و انتقادات کنگره دوری کرده است. اما اگر ایران دست از بازی قمار فعلی برندارد، ممکن است فرصت را برای دستیابی به توافق با دولت بایدن رااز دست بدهد.

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا