مقالات

شرکتهای نفتی غرب در راه ایران

شرکتهای بزرگ نفتی غربی و رژیم ولایت فقیه در پی عقد قراردادهای جدید هستند. به گزارش مهر، منصور معظمی سرپرست معاونت امور بین‌الملل و بازرگانی وزارت نفت در خصوص اعلام آمادگی برخی از شرکت‌های بزرگ نفت و گاز جهان همچون شل انگلیس و توتال فرانسه به منظور بازگشت به صنعت نفت ایران، گفت:…

مذاکرات با شرکت‌های بزرگ نفت و گاز جهان آغاز شده است اما قطعا این مذاکرات یک روزه به نتیجه نخواهد رسید. وی هم چنین در مورد ورود مجدد شرکتهای نفتی امریکائی به ایران برای عقد قراردادهای نفتی گفت وزارت نفت و شرکت ملی نفت ایران مشکلی با شرکت های نفتی آمریکایی ندارد. خبرگزاری دولتی مهر هم چنین در همین ارتباط به نقل از یک منبع آگاه در مجلس رژیم مدعی شد کمیسیون اصل نود مجلس قرار است قراردادهای جدید نفتی وزارت نفت با کمپانی های غربی را که دارای حساسیت های ویژه ای است بررسی نماید. این منبع آگاه خاطر نشان کرد: هنوز بررسی ها در این خصوص کامل انجام نشده است و تنها بخاطر حساسیتی که در قراردادهای نفتی با کمپانی های غربی وجود دارد، مجلس این موضوع را مورد بررسی قرار می دهد.
ورود مجلس به نظارت بر قراردادهای جدید وزارت نفت با کمپانی های غربی
با آغاز مذاکرات ایران با شرکت‌های بزرگ نفت و گاز جهان، همچون شل و توتال، کمیسیون اصل نود مجلس قراردادهای نفتی با کمپانی های غربی را مورد بررسی قرار می دهد. یک منبع آگاه در مجلس شورای اسلامی در گفتگو با خبرنگار پارلمانی مهر، با اشاره به وظیفه نظارتی مجلس بر دستگاه های اجرایی از نظارت مجلس بر قراردادهای نفتی وزارت نفت در دولت جدید خبر داد. وی افزود: کمیسیون اصل ۹۰ مجلس قرار است قراردادهای جدید نفتی وزارت نفت با کمپانی های غربی را که دارای حساسیت های ویژه ای است بررسی نماید. این منبع آگاه خاطر نشان کرد: هنوز بررسی ها در این خصوص کامل انجام نشده است و تنها بخاطر حساسیتی که قراردادهای نفتی با کمپانی های غربی وجود دارد، مجلس این موضوع را مورد بررسی قرار می دهد. به گزارش مهر، منصور معظمی سرپرست معاونت امور بین‌الملل و بازرگانی وزارت نفت در خصوص اعلام آمادگی برخی از شرکت‌های بزرگ نفت و گاز جهان همچون شل انگلیس و توتال فرانسه به منظور بازگشت به صنعت نفت ایران، گفت: مذاکرات با شرکت‌های بزرگ نفت و گاز جهان آغاز شده است اما قطعا این مذاکرات یک روزه به نتیجه نخواهد رسید. وی با تاکید بر اینکه مذاکره با شرکت‌های بزرگ نفتی خارجی قطعا باید فرآیندی را پشت سر بگذارد، تصریح کرد: در این بین در چند هفته گذشته با بهبود روابط دیپلماتیک و خارجی ایران، درخواست‌های متعددی از سوی شرکت‌های خارجی برای بازگشت به صنعت نفت مطرح شده است. معاون وزیر نفت در پاسخ به این سوال که شروط ایران برای مذاکره و بازگشت احتمالی شرکت‌های بزرگ خارجی به صنعت نفت چیست؟ اظهار داشت: آن دسته از شرکت های بزرگ خارجی و بین المللی که علاقه مند به سرمایه گذاری و مشارکت در صنعت نفت و گاز ایران را داشته باشند می تواند در قالب یک مشارکت » برد – برد» با ایران همکاری داشته باشند. این مقام مسئول با یادآوری اینکه وزارت نفت از هرگونه مشارکت خارجی در طرح‌ها و پروژه‌های نفت، گاز و پتروشیمی در چارچوب ظوابط و قوانین کشور استقبال می کند، تاکید کرد: محدودیتی برای مشارکت خارجی در صنعت نفت وجود ندارد. معظمی همچنین در پاسخ به سوال دیگر مهر مبنی بر اعلام آمادگی شرکت‌های بزرگ نفتی آمریکا برای بازگشت به صنعت نفت هم توضیح داد: وزارت نفت و شرکت ملی نفت ایران مشکلی با شرکت های نفتی آمریکایی ندارد

***

آمادگی غول‌های نفت آمریکا برای بازگشت به ایران

همزمان با بهبود نسبی روابط سیاسی ایران با غرب، شرکت‌های بزرگ نفت و گاز آمریکایی برای بازگشت به صنعت نفت ایران اعلام آمادگی کرده و احتمال دارد که شرکت‌های آمریکایی جایگزین شرکت‌های نفتی چینی شوند. همزمان با نشانه‌هایی از آب‌شدن یخ روابط دیپلماتیک تهران – واشنگتن، پس از شل و توتال فرانسه، شرکت‌های بزرگ نفت و گاز آمریکا هم برای بازگشت به صنعت نفت ایران اعلام آمادگی کرده‌اند.

بیژن زنگنه وزیر نفت ایران اخیرا در گفت‌وگوهایی تاکید کرده درهای سرمایه‌گذاری صنعت نفت و گاز ایران روی تمامی شرکت‌های صاحب صلاحیت خارجی و بخش خصوصی داخلی باز است. از سوی دیگر در کنار این اظهارنظر دیپلماتیک، وزارت نفت اقدامات جدیدی را به‌منظور آماده‌سازی زیرساخت‌های مشارکت‌های بزرگ خارجی در صنعت نفت و گاز ایران فراهم کرده تا امکان ایجاد یک مشارکت «برد – برد» برای هر دو طرف فراهم شود.
با خروج شرکت‌های بزرگ نفت و گاز جهان از صنعت نفت ایران به بهانه تحریم، مجموعه وزارت نفت در طول یک‌دهه گذشته تاکنون نزدیک به ۵۰‌میلیارددلار قرارداد با شرکت‌های معتبر و حتی غیرمعتبر چینی برای توسعه میادین نفت و گاز، ساخت و توسعه ظرفیت پالایش نفت، ساخت دکل‌های حفاری و فعالیت‌های اکتشافی امضا کرده است.
مهر

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا