زحمتکشان

سنگ اندازی تأمین اجتماعی در راه بازنشستگی کارگران

اعضای هیات مدیره مجمع عالی نمایندگان کارگران جمهوری اسلامی ایران و رؤسای مجامع استانی این تشکل رسمی کارگری با مدیرعامل جدید سازمان تأمین اجتماعی دیدار کردند…

«محمد یاراحمدیان» رئیس هیات مدیره مجمع عالی نمایندگان کارگران کشور در دیدار با مدیرعامل سازمان تأمین اجتماعی گفت: مشارکت سازمان تامین اجتماعی با شرکای اجتماعی و مخاطبین اثرات مثبت فراوانی دارد که باید مورد توجه خاص قرارگیرد.

وی تصریح کرد: یکی از معضلات مطرح در حوزه تامین اجتماعی، «بیمه گریزی» است که اگر شرایطی فراهم شود که جلوی این معضل گرفته شود، درآمدهای سازمان تامین اجتماعی تا ۳۰ درصد افزایش خواهد یافت.

یاراحمدیان با اعلام آمادگی مجمع عالی نمایندگان کارگران کشور برای همکاری و مشارکت به منظور حل این مشکل، اظهار داشت: نتیجه این همکاری و افزایش درآمد سازمان منفعت دو طرفه داشته تا از یک سو با افزایش منابع سازمان بتواند خدمات بهتری ارائه دهد و در طرف دیگر کارگران خدمات بهتری و گسترده تری دریافت نمایند.

وی با اشاره به بدهکاری دولت به صندوق تامین اجتماعی که همچنان باقی است، اظهارداشت: مطالبات جامعه کارگری از صندوق تامین اجتماعی بسیار است که از مهم‌ترین آن‌ها انتظارات مطرح در حوزه درمان می‌باشد که اگرچه در چند وقت اخیر اقدامات خوبی انجام شده است، اما همچنان مشکلات زیادی خصوصا ً در حوزه دارو بالاخص برای بیماری‌های خاص وجود دارد.

رئیس هیات مدیره مجمع عالی نمایندگان کارگران کشور ادامه داد: موضوع دیگر بحث ۴ درصد مشاغل سخت و زیان آور است که متاسفانه تامین اجتماعی کاملاً عالمانه سنگ اندازی می‌کند که این فضا ایجاد شود که کارگر نتواند در شغلی که در آن سابقه داشته بازنشسته شود.

وی افزود: موضوع دیگر اعمال قانون ۷ هزار و ۳۰۰ روز ملاک عمل برای بازنشستگی مشاغل سخت و زیان آور است که متاسفانه همچنان به عنوان مشکلی لاینحل باقی مانده است.

یاراحمدیان از توقف روند تصویب اصلاح قانون تامین اجتماعی به عنوان دیگر مطالبه جامعه کارگری نام برد و یادآوری کرد: متاسفانه در سال گذشته به صورت کاملا ً غیر حرفه‌ای و بدون نظر کار‌شناسی لایحه‌ای در‌ای تدوین و حتی تا مرحله طرح در هیات دولت پیش رفت که جلوی آن گرفته شد که امیدواریم این موضوع با مشارکت شرکای اجتماعی و توجه به سه جانبه گرایی در صورت لزوم پی گیری شود.

وی گفت: موضوع دیگر بحث سرمایه گذاری درست و منطقی توسط سازمان اجتماعی است که جامعه کارگری امیدوار است با توجه ویژه به این بخش امکان سرمایه گذاری‌های سودده فراهم شود.

رئیس هیات مدیره مجمع عالی نمایندگان کارگران کشور با اشاره به اینکه یکی دیگر از مطالبات جامعه کارگری برخورد جدی با ضرر زنندگان به صندوق تامین اجتماعی است، موضوع صیانت از حقوق بیمه شدگان را بسیار مهم ارزیابی کرد.

تأمین اجتماعی از منابع برداشت می‌کند

در ادامه این نشست سید تقی نوربخش مدیرعامل سازمان تامین اجتماعی پس از سخنان تعدادی از اعضای هیات مدیره مجمع عالی نمایندگان کارگران کشور و روسای استانی این تشکل رسمی، اظهار داشت: به جز مباحث حقوقی و تخلفات انجام گرفته که مسول رسیدگی به آن‌ها دستگاه قضایی کشور است، براین باوریم که برای حل مشکلات موجود باید حرکت رو به جلو داشت و با برنامه ریزی و مدیریت درست برای حل مشکلات تلاش کرد.

وی گفت: جابجایی متعدد مدیران موجب شده که نه تنها امکان برنامه ریزی بلند مدت وجود نداشته باشد حتی امکان برنامه ریزی میان مدت و کوتاه مدت هم میسر نباشد.

مدیرعامل سازمان تامین اجتماعی با بیان اینکه تحمیل چنین شرایطی طی هشت سال بر سازمان تامین اجتماعی موجب شده که این مجموعه در تمامی بخش‌ها و حوزه‌های فعالیتی خود با مشکلات متعددی روبرو باشد، اظهارداشت: صندوق در حوزه منابع در مرحله خطر قرار دارد و در سال جاری با کسری بودجه روبرو هستیم یعنی سازمان برای هزینه کردن باید از منابع خود برداشت کند و این یعنی وارد شدن خسارتی جبران ناپذیر به مجموعه است.

وی آغاز این روند را از سال ۸۷ ذکر کرد و گفت: این در حالی است که در دولت‌های هفتم و هشتم چندین هزار میلیارد تومان از بودجه جاری به سرمایه گذاری اختصاص یافته است و این در حالی است که امسال با کسری ۵ هزار میلیارد تومانی روبرو هستیم و باید از منابع سازمان برای پرداخت هزینه‌های جاری برداشت کنیم.

نوربخش با بیان اینکه باید این روند را تغییر داده و این جریان را معکوس نمایید، اعلام کرد: در شرایط فعلی اقتصادی کشور که با تورم ۴۰ درصدی و افزایش هزینه‌ها روبرو هستیم و دولت نیز با مشکلات مالی روبرو است، سازمان با مشکلات دیگری در حوزه‌های منابع انسانی و مدیریتی جدی نیز روبرو است، ضمن آنکه آوردن نیرو از خارج از مجموعه و استخدام‌های بی‌رویه و بدون مجوز و تعهدات مالی که برای سازمان ایجاد شده از دیگر مشکلات است.

وی با اشاره به اینکه طی ۱۰ سال گذشته مطالبات سازمان تامین اجتماعی از دولت ۷ برابر شده است و دولت بیش از ۵۴ هزار میلیارد تومان بدهی دارد و این در حالی است که مطرح شده بود که بدهکاری دولت به سازمان تامین اجتماعی به صفر رسیده است، توضیح داد: مشخص است که این اتفاق نیفتاده و البته باید توجه داشت که به لحاظ فنی و کار‌شناسی نیز این اتفاق غیرممکن است و در حالی که هر ماهه دولت باید یک هزار میلیارد تومان به سازمان پرداخت کند، لذا همواره دولت به این مجموعه بدهکار خواهد بود.

مدیرعامل جدید صندوق تامین اجتماعی ادامه داد: ضریب پشتیبانی سازمان به شدت پایین آمده و سن بازنشستگی نیز کاهش یافته است که این امر نیز از مشکلات جدی سازمان تامین اجتماعی است.

وی با بیان اینکه خوشبختانه با حضور بنده در سازمان هیات تحقیق و تفحص مجلس نیز مستقر شده و به عنوان گروه کار‌شناسی خارج از مجموعه مسائل را بررسی می‌کند اعلام داشت: این هیات مبین واقعیات امر خواهد بود.

نوربخش با اشاره به اینکه بودجه سازمان تامین اجتماعی به عنوان یک سازمان بیمه گر باید قبل از سال تصویب شود، اظهارداشت: بودجه امسال در مردادماه تصویب شده و در چنین شرایطی چگونه می‌توان سازمان را اداره کرد، چنین سازمانی باید برنامه داشته باشد برنامه‌ای مبتنی بر اسناد بالادستی تا بتواند وظایف خود را به درستی انجام دهد.

وی با اشاره به اینکه اولین اصل کاری بنده برنامه محوری است، افزود: با شروع کار کمیته‌های راهبردی را تشکیل دادم و از افراد متخصص برای همکاری دعوت کرده‌ایم تا ایشان د رحوزه برنامه ریزی فعال شده و گرفتار امور روزمره نشوند.

مدیرعامل جدید سازمان تامین اجتماعی گفت: موضوع دیگری قانون مداری است و محور کار باید بر مبنای قانون باشد و از اینرو کمیته تخصصی حقوقی متولی حفظ این اصل مهم در اداره صندوق خواهد بود.

وی با بیان اینکه دغدغه موجود حفظ منافع ذینفعان و آینده کشور است و باید منافع این صندوق بین النسلی حفظ شود، تصریح کرد: باید در سازمان اصلاحات انجام شده و در مواردی که قانون خلاء‌هایی دارد برای رفع آن اقدام شود.

نوربخش افزود: موضوع دیگر که باید مورد توجه قرارگیرد پاسخگویی است چراکه این سازمان ۳۷ میلیون مخاطب در جامعه کارگری داشته و باید به کارفرمایان نیز پاسخگو باشد و البته در مقابل از شرکای اجتماعی و مخاطبان سازمان توقع تعامل و همکاری دارد.

وی با بیان اینکه مورد دیگر توجه به اصل سه جانبه گرایی است، افزود: سه جانبه گرایی از داخل سازمان میان ارکان و بخش‌های مختلف این کار را آغاز کرده‌ایم و معتقدیم که باید روابط با شرکای اجتماعی توسعه یابد.

وی در پایان با اشاره به اینکه برای اولین بار پس از انقلاب مدیر عامل تامین اجتماعی از داخل این مجموعه انتخاب شده است ابراز امیدواری کرد که با همکاری و حمایت مجموعه همکاران در سازمان و مشارکت و حمایت جامعه کارگری بتوانیم در یک بستر کار‌شناسی مشکلات را حل کرده و خدمات مناسبی به مجموعه ذینفعان و مخاطبان سازمان ارائه کنیم.

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا