بین‌المللی

پکن: آمریکا دزدی است که فریاد می‌زند دزد را بگیرید!

چین در در واکنش به اتهام های حقوق بشری آمریکا، از این کشور خواست پیش از متهم کردن دیگران، نگاهی به کارنامه جنایات حقوق بشری خود بیندازد و مسئولانه تر رفتار کند.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از شینهوا، دفتر نمایندگی چین در شورای حقوق بشر سازمان ملل در شهر «ژنو» سوئیس با صدور بیانیه ای اعلام کرد که سیاهه جنایات حقوق بشری آمریکا در داخل و خارج از خاک این کشور بسیار طولانی است و ایالات متحده باید در برابر نقض مسائل حقوق بشری اش مسئول و پاسخگو باشد.

دفتر نمایندگی چین در پاسخ به بیانیه صادر شده از سوی آمریکا که در آن از مسائل حقوق بشری چین انتقاد کرده بود، گفت که آمریکا در حال ایفای نقش دزدی است که فریاد می زند «آهای دزد را بگیرید».

بیانیه نمایندگی چین در این باره افزود: زمانی که موارد نقض حقوق بشری نگران کننده ای در ایالات متحده در جلوی چشم همگان موجود است، این کشور همچنان به خود جرات می دهد که بیاید و دیگران را در این باره موعظه کند بدون اینکه بداند خودش را مضحکه عالم کرده است.

نمایندگی چین سپس با اشاره به قتل سیاه پوستان آمریکایی توسط پلیس نژادپرست این کشور پرسید: چنانچه آمریکا مدعی است که خود را وقف حفاظت از حقوق افراد کرده است، پس حقوق آن جورج فلویدهایی که نتوانستند نفس بکشند چه می شود؟

نمایندگی این کشور در ادامه گفت: در مورد حقوق بیش از ۶۰۰ هزار آمریکایی که در اثر همه گیری کرونا جان خود را از دست دادند چطور؟ در مورد حقوق آمریکایی هایی که در فقر دست و پا می زنند چه؟ حقوق کودکان مهاجر تحت بازداشت در مراکز مهاجرتی آمریکا چه می شود؟ تکلیف حقوق مردم عادی بیگناه در کشورهای دیگر که جان خود یا خانواده شان را به خاطر بمب باران های کور و بی شمار نیروهای نظامی ایالات متحده از دست داده اند، چه می شود؟

نمایندگی چین در این بیانیه همچنین گفت که چنانچه آمریکا خود را مدعی حقوق بشر می داند پس حقوق مردم کشورهایی که به خاطر اقدامات سرکوب گرانه و یکجانبه اعمال شده توسط ایالات متحده از گرسنگی مفرط زجر می کشند و جان خود را از دست می دهند چه می شود؟

این بیانیه در پایان می افزاید: ایالات متحده باید پاسخی جدی در این زمینه ها به تمام دنیا بدهد.

به گزارش خبرگزاری مهر، پیشتر نیز سخنگوی وزارت خارجه چین از کشورهای غربی خواسته بود تا از استانداردهای دوگانه و غرض‌ورزی سیاسی در خصوص مسائل مربوط به حقوق بشر دست برداشته و نگاه خود را معطوف به مشکلات حقوق بشری در جوامع خود کنند.

سخنگوی وزارت خارجه چین تاکید کرده بود که برخی از کشورهای غربی مانند ایالات متحده گرفتار مشکلات جدی حقوق بشری مانند تبعیض نژادی، کار اجباری و خشونت با اسلحه بوده و مرتکب جنایاتی از جمله نسل کشی جوامع بومی، مداخله نظامی غیرقانونی و کشتار گسترده غیرنظامیان در سایر کشورها شده‌اند و این کشورها عادت کرده‌اند مانند کسانی که «مدافع» حقوق بشر هستند، برای دیگران سخنرانی کنند و حتی دروغ و شایعاتی را برای تحقیر دیگران به کار بندند. آنها در واقعیت بارها و بارها ثابت کرده‌اند که حقوق بشر آخرین چیزی است که ذهن آنها را مشغول کرده و قصد واقعی آنها دخالت در امور داخلی دیگران است.

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا