اخبار

وعده تازه روحانی: تزریق ده میلیون واکسن تا دو هفته دیگر

مردم ستمدیدهٔ ما شور بختانه علاوه بر مهلکهٔ رژیم استبداد دینی، درگیر کشتار مهمانی ناخوانده به‌نام همه گیری ویروس کرونا شده‌اند، فاجعه ای که هروز قربانی می گیرد.رژیم نه توانایی  مبارزه با این ویروس را دارد و نه علاقه ای برای کمک به مردم رنج دیده دارد.بلکه با یک تیر چند نشان می زنند.هم بر جامعه خوف و هراس می پاشد تا به تواند از همبستگی اجتماعی جلو گیری کند و هم مردم را سرکیسه کرده باشد. از سویی با گسیختن ارتباطات اجتماعی افراد مبتلا به افسردگی گردد. …..

سخنگوی ستاد کرونا می‌گوید ویروس دلتا تقریبا همه استان‌های ایران را فرا گرفته و به زودی واکسن گروه ۵۰ ساله‌ها شروع می‌شود. هم‌زمان روحانی ابراز امیدواری کرده که معلمان در مرداد واکسن بزنند و مدارس در مهر بازگشایی شوند.

علیرضا رئیسی در تازه‌ترین جلسه ستاد ملی مقابله با کرونا اذعان کرده که پلمب‌ها و جریمه‌ها تاثیر زیادی در اجرای دستورالعمل‌های بهداشتی نداشته و ویروس دلتا استان‌ها را فرا گرفته است. او  کاهش میزان رعایت پروتکل‌ها به ۴۸درصد را ناراحت‌کننده و موجب افزایش بیماری دانسته است.

خبرگزاری مهر به نقل از رئیسی نوشت: «از مردم انتظار می‌رود به خاطر حفظ جان خودشان، بیشتر به رعایت پروتکل‌ها اهمیت بدهند.»

او اعلام کرده که واکسیناسیون معلمان در مرداد شروع می‌شود و مصون‌سازی افراد ۵۰ سال به بالا نیز به زودی به جریان خواهد افتاد.

۱۶۹ شهر ایران در وضعیت قرمز، ۱۶۶ شهر در وضعیت نارنجی و ۱۱۳ شهر در وضعیت زرد قرار دارند.

در روزهای گذشته واکسیناسیون گروه سنی ۶۰ به بالا شروع شده است. به نظر می‌رسد به دلیل ورود واکسن‌های تازه به بازار، روند تزریق واکسن به این گروه سنی سریع‌تر و منظم‌تر باشد. یک شهروند تهرانی با تصدیق این موضوع به دویچه وله می‌گوید: «به من سینوفارم تزریق شد. برخلاف دشواری‌ها و علافی‌هایی که برای واکسن مادرم داشتیم، مراجعه من به خانه بهداشت و تزریق واکسن تنها پنج دقیقه طول کشید. اطلاع‌رسانی در باره عوارض جانبی واکسن هم به مراتب از قبل بهتر شده و فرمی در این زمینه به ما دادند.»

سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا گفت تا کنون ۱۱.۲ میلیون دوز واکسن در ایران توزیع شده و در هفته جاری نیز ۶ میلیون واکسن جدید دریافت می‌شود.

حسن روحانی نیز در آخرین جلسه این ستاد ابراز امیدواری کرد مدارس تا مهرماه بازگشایی شوند. او هم با تاکید بر چرخش ویروس جهش‌یافته و اظهار نگرانی نسبت به کاهش نرخ رعایت پروتکل‌های بهداشتی، مردم را به پرهیز از ترددهای غیرضروری و توجه به مقررات فراخواند.

روحانی افزود اگر رعایت پروتکل‌ها به ۸۵ درصد برسد، فرصت بیشتری برای دولت جهت مدیریت بیماری فراهم می‌شود. خبرگزاری ایسنا به نقل از روحانی نوشت: «ده میلیون دوز واکسن طی یک الی دو هفته آینده تامین و تزریق می‌شود و تا پایان این دولت، وعده واکسینه شدن همه افراد ۶۵ به بالا و افراد دارای بیماری‌های زمینه‌ای، عملی خواهد شد.»

به گزارش دویچه وله، دولت ژاپن چند روز قبل اعلام کرد که در چارچوب کوواکس دو میلیون و ۹۰۰ هزار دوز واکسن به ایران اهدا می‌کند. این واکسن‌ها قرار است حداکثر تا دو هفته دیگر به دست گیرندگان برسند. چند کشور آسیایی دیگر از جمله تایوان، ویتنام و اندونزی از دیگر دریافت‌کنندگان واکس‌های اهدایی ژاپن هستند.

یک نظرسنجی رسمی که از سوی “ایسپا” صورت گرفته، نشان می‌دهد که نیمی از ایرانی‌ها از روند دریافت واکسن کرونا ناراضی‌اند و بیش از ۲۶ درصد امیدی به دریافت واکسن‌ ندارند.

 

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا