اخبار

بحران آب؛هشدار نسبت به تکرار اعتراضات ۹۶و ۹۸

بحران آب در میهن ما به دلیل سیاست های مخرب رژیم ولایت فقیه وضعیت دشواری را برای کشاورزان و شمار زیادی از شهروندان مناطق مختلف کشور پدید آورده است. بحران آب در ضمن نماد روشنی از مجموعه سیاست های خانمان براندازی که سران رژیم در عرصه های مختلف به مرحله اجراء گذاشته اند و میهن ما را با این چنین فاجعه رو به رو کرده اند. …..

هشدار نسبت به تکرار حوادث ۹۶و ۹۸ در جلسه شورای هماهنگی مدیریت بحران خوزستان

روزنامه همدلی چاپ تهران امروز نوشت: در جلسه شورای هماهنگی مدیریت بحران خوزستان نسبت به تکرار حوادث ۹۶ و ۹۸ هشدار داده شد.

پاسدار حسن شاهوارپور سرکرده سپاه ولی عصر خوزستان در جلسه روز جمعه مدیریت بحران خوزستان نسبت به شکل‌گیری زمینه بحران در این استان هشدار داده است.

وی گفته است: مشکل امروز ما در استان خوزستان مربوط به مردمی است که منتظر هستند کشت کنند و نان شب‌شان به کشاورزی که سودی ندارد، وابسته است. با توجه به وضعیت کنونی کم‌آبی در استان خوزستان، زمینه بحران اجتماعی در حال شکل‌گیری است و بحران اجتماعی نیز پیشران بحران امنیتی است.

به گزارش ایسنا، سرکرده سپاه ولی عصر خوزستان ادامه داد: اگر این وضعیت مدیریت نشود و درست حرکت نکنیم، تبعات آن مانند بحرانه ای سال‌های ۹۶ و ۹۸ خواهد بود.

اوضاع غیرقابل تحمل،منتظر درو کردن توفان باشیم

آن که باد بکارد… عنوان مطلب روزنامه شرق، به قلم مصطفی هاشمی طبا، کاندیدای پیشین انتخابات ریاست‌ جمهوری است که با یادآوری ناکارآمدی های حکومتی در عرصه‌های مختلف، از جمله برق و خاموشی های خسارت بارش، مسکن، بیکاری و… تهدید خیزش اجتماعی و جارو شدن نظام را به حاکمیت گوشزد کرده و نوشته است: «ایران آن‌قدر وسیع است که می‌شود دهها باد در آن بکاریم و منتظر دروکردن توفان باشیم، توفان هایی را رد کرده‌ایم و در انتظار توفان های دیگر نشسته‌ایم».

وی در ادامه نوشته است: «رئیسی وارث ویرانه‌های روحانی شده و کیهان می‌نویسد که دو سال باید صرف آواربرداری شود، آنچه آوار خوانده می‌شود، آوار نیست، بلکه حاصل کشت بادهایی است که تنها محصول عملکرد روحانی نیست، نهال بی‌تفاوتی نسبت به خاصه‌خوری و رانت‌خوری و زندگی لوکس و مرفهانه را کاشتیم و امروز توفان فساد و تضاد طبقاتی و محرومیت را درو می‌کنیم».

روزنامه آرمان هم در مطلبی از رئیسی خواسته با اکثریت هم‌سو باشد و در ادامه او را با طالبان و داعش مقایسه کرده و نوشته است: «ادبیات طالبانیسم یا همان داعشیسم مثل قطره آب کدری‌ست که انبوه آب صاف و زلال را به چالش می‌کشد! بنابراین اگر اندیشه اجرایی شما در جایگاه ریاست‌جمهوری متناسب با خرد‌عمومی جامعه امروز ایران نباشد و فقط بر اساس دیدگاه امنیتی و نظامی باشد در فرآیند زمان چالش های جدی را تجربه خواهید کرد».

این مقاله در ادامه به رئیسی گوشزد کرده است: «حضوری که با ارعاب و تهدید و زور و اسلحه باشد؛ معنی و مفهوم حضور نمی‌دهد!».

روزنامه جهان صنعت هم نوشته است: «دیگر اوضاع غیرقابل تحمل‌تر از آن است که بتوانیم چیزی بگوییم». این سخنان کادر درمان بیمارستان نیکشهر، در شهرستان نیکشهر است».

مافیای آب با ساختن سد و انتقال آب باعث ایجاد بحران در کشور شده است

روزنامه آرمان نوشت: در داخل کشور عده‌ای هستند که سیراب‌ شدنشان به قیمت تشنه‌ ماندن کل مردم ایران هزینه دارد! افرادی که با قدرت پول، نفوذ، ارتباط در سطح بالای دولت و رانت و فساد آب را برای مصارف شخصی از دل زمین یا از سطح زمین با کیلومترها لوله‌کشی و حفر چاه‌های متعدد به‌هرجایی می‌خواهند منتقل می‌کنند. برخی این افراد را مافیای آب می‌خوانند و برخی دیگر معتقدند علنی‌بودن این همه تخلف در عرصه آب دیگر کار مافیا نیست و افرادی هستند که به‌راحتی و با زدوبند منابع آبی را مصرف می‌کنند.

اسماعیل کهرم، کارشناس منابع آبی در همین رابطه گفت: من اعتقادی به مافیای‌ آب ندارم و حقیقت مطلب این است که عده‌ای با فروش آب میلیارد شده‌اند و اینکه این عده غیرقانونی کار می‌کنند یا نه من اطلاعی ندارم. مساله این است که مثلا در آب در لوله‌های ۲۰ اینچی از شهرستان میناب به بندرعباس حمل می‌شود که در آنجا با این آب ویلا و هتل بسازند که در نتیجه مخزن‌های میناب خشک شده است.

او ادامه داد: آیا این اقدام از سوی مافیا انجام شده یا عده‌ای با نفوذ و همکاری شهرداری‌ها و استانداری این کار را انجام می‌دهد؟ این آبی‌ که از میناب به بندرعباس برای ویلاسازی منتقل می‌شود را ۱۰ برابر قیمت به ویلاسازها می‌فروشند و به کشاورز آبی نمی‌دهند.

کهرم توضیح داد: نمی‌دانم چه کسانی پشت این قضیه هستند و به همین دلیل نمی‌توانم وجود مافیا را تایید کنم. آنهایی که می‌دانند ایمان دارند که اینها مافیا هستند.

این کارشناس منابع آبی اضافه کرد: در واقع مافیا سیستم مخفیانه زیرزمینی است ولی آبی که از میناب به بندرعباس منتقل می‌شود علنی و از روی زمین منتقل می‌شود و اسم این کار مافیا نیست. در واقع با سرمایه‌گذاری بیش از ۱۰۰ کیلومتر لوله‌گذاری کرده و این آب را به بندرعباس منتقل می‌کنند! کدام مافیا این شکل کار می‌کند.

کهرم با تصریح همین موضوع به‌عنوان نمادی از اتفاقی که در حوزه انتقال آب بر پایه قدرت و پول و نفوذ صورت می‌گیرد، ‌ادامه داد: تمام آب‌های سطحی و زیرزمینی از طریق این لوله‌ها منتقل می‌شود. یعنی هم از آب سد میناب و هم از آب‌های زیرمینی با حفر چاه‌ بهره‌ می‌گیرند.

او اضافه کرد: بنابراین به این طریق هم آب‌های سطحی و هم آب‌های زیرزمینی از طریق همین لوله‌ها به مناطقی مشخص منتقل می‌شوند و مورد مصرف اشخاص قرار می‌گیرند.

چرا تامین آب مورد نیاز مردم خوزستان به خطر افتاده است؟

نماینده دشت آزادگان با بیان اینکه مردم خوزستان در وضعیتی به مراتب خطرناک‌تر از وضعیت کرونایی قرار دارند، زیرا تامین آب مورد نیاز آن‌ها به خطر افتاده است، گفت: مردم در برخی شهرهای خوزستان مثل هویزه و دشت آزادگان، در صف‌های آب‌فروشی می‌ایستند تا آب خریداری کنند و این مساله، فاجعه است.

قاسم ساعدی با انتقاد از وضعیت تالاب هورالعظیم اظهار کرد: متاسفانه امسال تنش آبی همه خوزستان را در بر گرفته و وزارت نیرو وظایف اولیه خود در قبال طبیعت و تامین حق‌آبه‌های زیست محیطی را انجام نمی‌دهد.

وی افزود: از ابتدای خردادماه امسال تاکنون رهاسازی آب در خوزستان توسط وزارت نیرو به حداقل رسیده است و اقدامات انجام‌شده در این زمینه اصلا مطلوب و در شان مردم خوزستان نیست.

نماینده دشت آزادگان در مجلس شورای اسلامی گفت: برخی رودخانه‌های خوزستان خشک شده‌اند و کودکان در این رودخانه‌ها فوتبال بازی می‌کنند. رودخانه جراحی توسط وزارت نیرو کاملا خشک شده و کارون با آن همه عظمت به یک نهر کوچک تبدیل شده است. رودخانه کرخه که از طولانی‌ترین رودخانه‌های کشور است نیز متاسفانه وضعیت خوبی ندارد.

نماینده دشت آزادگان در مجلس شورای اسلامی گفت: اتفاقاتی که امروز در هورالعظیم رخ داده است، یکی از هولناک‌ترین فجایع زیست محیطی در تاریخ است. در هورالعظیم ماهیان بسیاری از بین رفته‌اند و دام‌های ساکنان حاشیه تالاب نیز تلف شده‌اند و این تالاب، وضعیت خوبی ندارد.

ساعدی افزود: دولت و نهاد‌های نظارتی باید مچ مسببان اصلی خشک شدن تالاب هورالعظیم را بگیرند. نهاد‌های نظارتی باید در بحث مدیریت آب کشور ورود کنند و مدیریت‌های این حوزه را بر اساس آمار، ارزیابی و آسیب‌شناسی کنند تا متوجه شوند که پشت این قضایای مدیریت آبی، چه مساله‌ای وجود دارد.

چرا آب آشـامیدنی لوکس وارد کشور می شود؟

قبل از اینکه به کم‌کاری‌ و همکاری‌های دستگاه‌های نظارتی در امر مقابله با قاچاق کالا به کشور توجه کنیم. سؤال مقدماتی این است که چرا کشوری چون ایران که سرشار از منابع آب معدنی است، باید وارد کننده آب معدنی باشد؟ طبیعت ایران و چشمه‌های آب طبیعی آن از نادرترین چشمه‌های آب معدنی در کل خاورمیانه است. باوجود این منابع عظیم و سرشار آب معدنی، ایران ظرفیت آنرا دارد که به تمام اروپا و آسیا و آفریقا آب معدنی صادر کند. اما در حال حاضر وارد کننده آب آشامیدنی از کشورهای اسکاندیناوی شده است.

سوال اصلی این نیست که چرا دستگاه‌های نظارتی و سیستم گمرکی کشور با قاچاق این کالاها برخورد نمی‌کند. بلکه سؤال این است که چرا کشور ایران که صادر کننده بزرگ نفت و گاز به دنیا می‌باشد، باید آب آشامیدنی معدنی وارد کند؟ چرا شرکت آب معدنی داماش در ایران تعطیل و کارگران آن بیکار می‌شوند؟

ایران در تسخیر منافع مافیاها قرار دارد

روزنامه مردم‌سالاری به‌ نقل از یک کارشناس اقتصاد نوشت: ایران از جنبه‌ٔ اقتصادی اکنون در بی‌سابقه‌ترین ســطح تجربه شده طی صد سال گذشته در تسخیر منافع مافیاها قرار دارد.

فرشاد مؤمنی گفته: گزارش رقابت پذیری سال۲۰۱۹ که مجمع جهانی اقتصاد منتشــر می‌کند را برای دوستانی در جمعی خواندم. شــدت تکان دهندگی‌اش از نظر تسخیر شدگی به دست مافیاها در مقام پولی در دنیا ایران را رتبه‌ٔ یک قرار داده است.

در آن گزارش می‌گوید مقام پولی ایران از نظر قابلیت و قدرت تنظیم گری بانکها رتبه‌ٔ بدترین کشــور را در میان تمام کشورهای دنیا که در آن گزارش مورد بررسی قرار می‌گیرند به خود اختصاص داده است.

اکنون ایران اسیر مافیاهایی اســت که از کانال ظرفیت هایی که از طریق بانک‌های خصوصی برای آنها ایجاد شده وحشتناک‌ترین فشارها را روی عامه‌ٔ مردم و تولیدکننده‌ها می‌گذارند و بیشترین گشاده‌ دستی ها را در زمینه‌ٔ دامن‌زدن به ســوداگری، دلالی و رباخوری در اقتصاد جلو می‌برند و تمام داده‌هایی که در این زمینه تاکنون منتشر شده این را نشان می‌دهد.

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید

@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا