گوناگون

شتاب دوباره مرگ‌ومیر کرونا

یک عضو کمیته علمی کشوری کووید ۱۹ روز گذشته هشدار داد و گفت: بیمارستان‌ها پرشده است. سرعت نمودار ابتلا و مرگ‌ومیر کرونا بالاست، اما نه محدودیت‌های کرونایی اجرا می‌شود و نه مردم پروتکل‌ها را رعایت می‌کنند. در همین راستا با نزدیک شدن به تعطیلات سه‌روزه آخر هفته وزیر کشور خواستار تعطیلی ۳ روز دیگر تهران و کرج برای مهار کرونا شد. هرچند روند واکسیناسیون در کشور به‌کندی صورت می‌گیرد اما روز گذشته مدیرعامل هلال‌احمر گفت بیش از یک‌میلیون و ۶۶۰ دوز واکسن خارجی را به وزارت بهداشت تحویل داده است. درست است که روند واکسیناسیون در کشورهای دیگر با سرعت‌بالا و به‌طور گسترده در حال انجام است اما همچنان متخصصان به دلیل روند کند واکسیناسیون در ایران هشدار می‌دهند که مردم ماسک بزنند و موارد بهداشتی را رعایت کنند……

افزایش مرگ‌ومیر کرونا در یک هفته اخیر
سخنگوی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: در این هفته با افزایش حدود ۳۵ درصدی در تعداد بیماران بستری مثبت و افزایش ۱۸.۵ درصدی در تعداد بیماران فوت‌شده کووید ۱۹ روبه‌رو بودیم. به گزارش شفقنا از بودا، سیما سادات لاری درباره آخرین وضعیت بیماری کووید ۱۹ در کشور بیان کرد: در هفته‌ای که گذشت تعداد بیماران سرپایی کرونا مثبت در کشور با افزایش حدود ۲۵ درصدی مواجه بوده است. همچنین در این هفته با افزایش حدود ۳۵ درصدی در تعداد بیماران بستری مثبت و افزایش ۱۸.۵ درصدی در تعداد بیماران فوت‌شده کووید ۱۹ بودیم. وی ادامه داد: در هفته گذشته استان‌های ایلام، کرمان، یزد، مازندران و هرمزگان به ترتیب دارای بالاترین میزان بروز موارد بستری مثبت در کشور بودند. معاون وزیر بهداشت گفت: همچنین استان‌های سیستان و بلوچستان، یزد، هرمزگان و البرز به ترتیب دارای بالاترین میزان بروز موارد مرگ‌ومیر ناشی از کووید ۱۹ بودند. وی افزود: کاهش میزان عمل به توصیه‌های بهداشتی در کشور در حال حاضر در طول ماه‌های اخیر بی‌سابقه بوده و هم‌اکنون به ۴۸ درصد رسیده و استان‌های گیلان، البرز، یزد، کرمان، فارس، هرمزگان و سیستان و بلوچستان دارای پایین‌ترین میزان عمل به دستورالعمل‌های بهداشتی در کشور هستند. لاری اظهار کرد: امیدواریم با همکاری جدی دستگاه‌های اجرایی در اعمال محدودیت‌ها و تقویت همکاری مردم کشور با کارکنان نظام سلامت در عمل به توصیه‌های مؤکد بهداشتی شاهد توقف روند رو به رشد بیماری در کشور باشیم.

بستری بیش از ۷ هزار بیمار کرونایی در بیم استان‌های تهران
استاندار تهران از بستری بیش از ۷ هزار بیمار کرونایی در بیم استان‌های تهران خبرداد. بنا به اعلام پایگاه اطلاع‌رسانی استانداری تهران، انوشیروان محسنی بندپی از بستری بیش از ۷ هزار بیمار کرونایی در بیم استان‌های تهران خبرداد. استاندار تهران افزود: متأسفانه در چند روز اخیر بیماران سرپایی و بستری و فوتی کرونا افزایش‌یافته است. وی بابیان اینکه اکنون ۷ هزار و ۴۰۰ بیمار کرونایی در بیمارستان‌های تهران بستری هستند، گفت: برای کنترل بیماری کرونا همکاری مردم نقش مؤثری دارد. استاندار تهران یادآور شد: مصوب شد با همکاری اصناف، مشاغلی که در شرایط قرمز با منع فعالیت روبه‌رو هستند گروه‌های ناظر، نظارت کنند.

هفتمین محموله واکسن کرونا توسط هلال‌احمر تحویل وزارت بهداشت شد
رئیس جمعیت هلال‌احمر از ورود هفتمین محموله واکسن کرونا به کشور که از سوی این جمعیت تأمین‌شده، خبر داد. به گزارش ایسنا، دکتر کریم همتی، رئیس جمعیت هلال‌احمر گفت: روز یکشنبه ۲۷ تیر ۱۴۰۰، هفتمین محموله‌ واکسن تهیه‌شده توسط جمعیت هلال‌احمر در فرودگاه امام خمینی (ره) برای توزیع سریع و سراسر در اختیار وزارت بهداشت قرار گرفت. وی گفت: در این مرحله یک‌میلیون و ۱۳۱ هزار و ۶۰۰ دُز واکسن به کشور وارد شد.
به گفته وی، با ورود این محموله، واکسن‌ها تاکنون توسط ۹ پرواز به کشور منتقل‌شده است و مجموعاً هشت میلیون و ۱۷۴ هزار و ۴۰۰ دُز واکسن توسط هلال‌احمر وارد کشور شده است. بنابر اعلام روابط عمومی هلال‌احمر، همتی گفت: جمعیت هلال‌احمر در تلاش است با کمک همکارانِ سایر دستگاه‌ها و شرکای بین‌المللی در امر تهیه و انتقال واکسن به داخل کشور همچون گذشته فعالیت داشته باشد.

۳ روز تعطیلی برای تهران و کرج
وزیر کشور گفت: با توجه به تعطیلی سه روز آخر هفته ما به ستاد ملی کرونا پیشنهاد داده‌ایم که بتوانیم دو یا سه روز دیگر را از ستاد مجوز بگیریم و یک تعطیلی در تهران و کرج داشته باشیم. به گزارش ایسنا، عبدالرضا رحمانی فضلی در پایان جلسه قرارگاه ستاد مقابله با کرونا در جمع خبرنگاران گفت: با توجه به روند بیماری و در خصوص چگونگی مدیریت آن در جلسه دیروز وزارت بهداشت ابراز نگرانی کرد که این ابراز نگرانی بیشتر در حوزه سرعت‌بالای انتشار این بیماری در خیز پنجم است که پیشنهاد شد با کمک مردم اقدامات مؤثری در دستور کار قرار گیرد. همچنین از سوی دیگر میانگین رعایت پروتکل‌های بهداشتی در کشور از حدود ۷۷ درصد به حدود ۵۰ درصد کاهش پیداکرده که این موضوع نگران‌کننده است و در جلسه دیروز تصمیماتی در خصوص تقویت رعایت پروتکل‌های بهداشتی در کشور اتخاذ شد.

سفر ممنوع
وی تأکید کرد: دستورالعمل‌های شیوع کرونا ویروس صادر و برای همه شهرهای قرمز ابلاغ‌شده به‌این‌ترتیب سفر در این شهرها ممنوع است و علاوه بر جرائم دستورالعمل‌ها هرکجا که با سفر مواجهه باشیم ضمن عرض معذرت از خانواده‌ها، نیروی انتظامی آن‌ها را عودت خواهد داد. بی‌تردید لازم است در این مقطع نظارت‌های سختگیرانِ تری داشته باشیم لذا از همین‌جا تذکر می‌دهیم که مسافرت‌ها انجام نشود.

رعایت پروتکل‌ها و واکسن
وی ادامه داد: مهم‌ترین و مؤثرترین راه مقابله با کرونا رعایت پروتکل‌ها و واکسن است ما برای تزریق دو دُز واکسن برای سنین بالای ۶۰ سال واکسن به حد کافی تأمین کردیم به شکلی که در روز گذشته بیش از ۳۰۰ هزار نفر واکسن برایشان تزریق‌شده و امیدواریم با قولی که وزارت بهداشت داده که در بیش از ۸۰۰ مرکز تزریق واکسن در سراسر کشور صورت می‌گیرد این امر هر چه زودتر محقق شود. به گفته رحمانی فضلی، به شکلی که در مناطق حساس برای بالای ۵۰ سال واکسن تزریق خواهد شد و پس‌ازآن به سراغ گروه‌های پرخطر و پر ریسک خواهند رفت که ظرف یک ماه می‌توان واکسن آن‌ها را تزریق کرد به‌این‌ترتیب می‌توان گام مؤثری در جلوگیری از ابتلا برداریم. البته دو درصد از مردم به خاطر نگرانی و دغدغه بدون رعایت وقت تنظیم‌شده به مراکز تزریق واکسن مراجعه می‌کنند که موجب ایجاد صف و سختی می‌شود و امکان ابتلا را بالا می‌برد. لذا از همه شهروندان درخواست می‌کنیم که بدون نوبت مراجعه نکنند چراکه فاصله مراجعه بدون نوبت و با نوبت حداکثر یک هفته است لذا لازم است که این موضوع را موردتوجه قرار دهند. رحمانی فضلی تأکید کرد: باید از همه اصنافی که در این مدت همکاری داشتند و صبور بوده‌اند و در این ایام خسارت‌دیده‌اند عذرخواهی کنیم اما باید همه به این نکته توجه داشته باشیم که تصمیمات در جهت منفعت سلامت مردم بوده است البته این موضوع مختص به کشور ما نیست و درهمِ دنیا چنین موضوعی مطرح بوده است.
وی به اعیاد پیش رو و همچنین ماه محرم اشاره کرد و افزود: اعیاد غدیر پیش رو است و پس‌ازآن نیز محرم راداریم لذا در این جلسه مطرح شد تا همه پروتکل‌های سال قبل را امسال نیز مراعات کنیم و قطعاً همه باید تابع قانون باشیم بی‌تردید مصوبات ستاد ملی مقابله با کرونا همانند مصوبات شورای عالی امنیت ملی است و همه باید قانون را رعایت کنیم در کنار این موضوع ظرفیت‌های مناسب اطمینان بخشی نیز برای عزاداری‌ها فراهم خواهیم کرد.

افزایش سریع مبتلایان و مرگ‌ومیر
کمیته علمی کشوری کووید ۱۹ با اشاره به وضعیت شیوع و ابتلا به کرونای دلتا در کشور، گفت: اگر به نمودار بیماری در کشور نگاه کنیم، می‌بینیم که یک افزایش بسیار سریع و رو به بالا را در زمینه افزایش تعداد مبتلایان داریم. دکتر عاطفه عابدینی در گفت‌وگو با ایسنا، با اشاره به وضعیت شیوع کرونا در کشور، گفت: در حال حاضر طبق آمار ثبت‌شده وزارت بهداشت، با افزایش تعداد موارد مثبت بیماری، متأسفانه افزایش مبتلایان و مرگ‌ومیر را هم داریم. به‌هرحال آغاز شیوع ویروس دلتا از جنوب کشور و استان‌های جنوبی مانند سیستان و بلوچستان، کرمان، هرمزگان و بوشهر بود و اکنون هم شاهدیم که بیشترین میزان درگیری را در این استان‌ها داریم.

دلتا؛ موتاسیون غالبِ کشور
وی افزود: البته متأسفانه از آنجایی که هنوز علی‌رغم همه توصیه‌ها بازهم مردم گوش نمی‌کنند و هنوز رفت‌وآمدها ادامه دارد، تقریباً می‌توان گفت که باوجود تعداد زیاد شهرهای قرمز و با توجه به نتایج آزمایش‌های ویروسی، به نظر می‌آید که موتاسیون غالب در کشور، موتاسیون دلتا است.

نه سختگیری می‌شود
و نه مردم رعایت می‌کنند
عابدینی ادامه داد: این در حالی است که حتی در کشورهایی که واکسیناسیون‌شان بهتر از ما انجام‌شده باشد، در حال حاضر نسبت به تجمع در مراکز سربسته، واقعاً ممنوع است و درباره آن هشدار داده‌شده است. زیرا در حال حاضر موتاسیون دلتا، در بالای ۱۰۰ کشور دارد به ویروس غالب بدل می‌شود و بر همین اساس درجاهایی هم که بیماری کنترل‌شده، میزان مرگ‌ومیر و مبتلا کاهش‌یافته بود، اکنون‌که دلتا واردشده، آن‌ها هم پروتکل‌ها را علی‌رغم واکسیناسیون پیشنهاد کردند و با سختگیری اعمال می‌شود، اما در ایران نه سختگیری می‌شود و نه مردم رعایت می‌کنند و این واقعاً دردسر درست کرده است.

افزایش سریع آمارهای تهران
وی همچنین گفت: در حال حاضر مشکل اصلی ما استان‌های کرمان و هرمزگان است. البته اکنون آمار بستری تهران هم خیلی سریع دارد افزایش می‌یابد و بر اساس نمودار تهران هم یک جهش سریعی در افزایش مراجعین و بستری‌ها پیداکرده است که البته این رفتار از ویروس دلتا برایمان عجیب نیست. زیرا این اتفاق رخ می‌دهد.

چند مداخله برای کاهش مرگ
وی گفت: چند موضوعی که در پیک چهارم و پنجم داشتیم که خدا را شکر هنوز مورتالیتی‌مان (مرگ‌ومیر) را خیلی افزایش نداده، این است که اولاً استفاده از داروهای ضدویروس برای بیماران خیلی زودتر آغاز می‌شوند. زیرا در کلینیک‌های سرپایی مردم بدون اینکه بستری شوند، می‌توانند داروی ضدویروس دریافت کنند. بنابراین درمان اولیه بیماری خیلی به کاهش کشندگی آن کمک کرده است.

ستاره صبح

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا