فرهنگی

بیانیه شورای هماهنگی تشکل های صنفی فرهنگیان ایران علیه کشتار مردم خوزستان

ایران سرافراز ما امروز در غمناک ترین سرشت تاریخی خود قرار گرفته است.چه کسی گمان می کرد که پس از سرکوب های سیاسی، اجتماعی، عقیدتی،قومیتی،مذهبی این بار نوبت به سرکوب مردم بی پناه تشنه رسیده باشد.تشنگان خوزستان این روزها فریاد و فغان بلند کردند تا گوش ناشنوای حاکمان مسئولیت گریز نامتعهد را انذاری دوباره دهند که چگونه پرآب ترین استان ایران و خاورمیانه امروز چنین عطشان و تشنه پی جرعه ای آب، از سمت حکومت، گلوله های سرکوب را بر شقیقه خویش به تماشا می نشیند…..

جایی برای فرو کردن دشنه بر پیکر ایران نمانده است!

زخم ها فرصت التیام ندارند و هر دم از این پیکر نیمه جان، زخمی تازه سر باز می زند. اگر تا دیروز در سیستان و بلوچستان و کردستان سوختبران و کولبران برای به دست آوردن یک تکه نان با گلوله های حکومتگران در خون خود می غلتیدند، این بار مردم بی دفاع خوزستان و کشاورزان اصفهان از فرط تشنگی و بی آبی فریاد برآورده اند و در این روزهای خونین، خوزستانی که هشت سال مردانه در مقابل حکومت بعث عراق مقاومت کرد این بار پاسخ خود را با گلوله و باتون دریافت می کند.
اگر تا دیروز صدای آزادی خواهی و مطالبه گری ملت ایران را با بهانه های واهی، همچون سو استفاده و تحریک معاندین، استکبار و… سرکوب می کردید، امروز مردم برای حیات مبارزه می کنند و آب می خواهند.حکومتگران همواره در صدد بر آمده اند که اعتراضات به حق مردم را به تحرکات بیگانه نسبت دهند اما گستردگی و روز افزونی این اعتراضات به ویژه در مطالبه آب و سرکوب عریان آن توسط حکومت، نشان داد که سرکوب معترضان رویه و راهکاری نزد حاکمان برای بقا محسوب می شود.اما تجربه بشری نشان داده است که هیچ حکومتی با توسل به ابزار خشونت و در تقابل با ملت خود هرگز به بقا دست نیافته است.
سیاست های مبتنی بر جهل و خرافه سبب شده سرزمینی با ۹ برابر برخورداری از میانگین جهانی مواهب زیر زمینی و سرزمینی، امروز لبانش از بی آبی ترک بردارد و این خوان گسترده، ساکنانش را از مهر وجود خود دریغ بدارد!

توجهات افراطی حاکمیت به خارج از مرزها سبب شده است که تمام ذخایر و پتانسیل های موجود از بین رفته و هر روز صدای شکستن استخوان های این پیکر زجر دیده گوش فلک را کر کند.
تنها در سایه ی بی تدبیری و جهل حاکمان ایران است که حاصل خیز ترین و پرآب ترین استان های کشور از جمله خوزستان بیابان شود و گرد و خاک، نفس مردمان آنجا را بند آورد.
مصوبات عالی ترین نهاد کشور که سرمایه گذاری در خوزستان، کردستان و دیگر نقاط ایران را به بهانه ی وقوع جنگی دیگر و هدر رفت آن، منع کرده، با کدامین معیار علمی و عقلی اجازه می دهد، میلیاردها دلار از سرمایه های ملی ، در خارج از مرزها به باد هوا سپرده و پودر شوند؟!

جباریت در مقابل شهروندان راه نجات مستبدان نبوده و نخواهد بود

مسئولان بدانند که مردم ایران بارها تئوری “النصر بالرعب” را خنثی کرده اند و باز هم خواهند کرد، چرا که نشان داده اند تسلیم ستم ها، زورگویی ها و کشت و کشتارها نخواهند شد.توطئه های سازمان یافته با هزینه های میلیاردی برای متفرق کردن مردم، ایجاد فاصله ها و شکاف عمیق طبقاتی ساختگی،بی اولویت نشان دادن نیازهای اساسی مردم از طریق نهادها و پروپاگاندهای حکومتی،اعتراض ستیزی مدام حاکمان و توطئه نامیدن هر اعتراضی،نه تنها نتوانسته پیوندهای ستمدیدگان را بگسلاند،بلکه هر روز اتحاد و همدلی ستمدیدگان و به ستوه آمدگان را بیش از پیش هموارتر ساخته است.
اکنون در سراسر ایران فریاد های کولبران و سوختبران را نکشید بلند شده است و در جای جای کشور صدای حمایت از مردم ستمدیده ی خوزستان بر بام افلاک قدم گشاده است و همه ی اینها خود موید این ادعاست که حق طلبی و حق خواهی و مطالبه گری نه تعطیل بردار است و نه با سرکوب خاموش شدنی است.

شورای هماهنگی تشکلهای صنفی فرهنگیان ایران ضمن محکوم کردن کشتار بی رحمانه ی مردم بی دفاع خوزستان، خواهان پایان دادن به این خشونت عریان بوده و از مسئولان مربوطه می خواهد یک بار و برای همیشه جلوی این جنایات گرفته شود.

شورای هماهنگی تشکل های صنفی فرهنگیان ایران ۱۴۰۰/۴/۲۹

***

بیانیه جمعی از فعالان صنفی معلمان و فعالان مدنی از مردم خوزستان

گفتند: بالاتر از سیاهی رنگی نیست، ولی بود!
رنگ فقر، رنگ بی آبی، رنگ ستم، رنگ تبعیض.
گفته شده آب را گل نکنید، ولی آبی نیست که گل آلود شود!

متاسفانه سال‌هاست در کشور ایران تبعیض و نابرابری و سوء مدیریت در اداره کشور باعث شده تمام زیرساخت‌های توسعه ایران دچار فروپاشی شود. اخلاقیات، فرهنگ، صنعت، کشاورزی و تمام بخش های توسعه یک کشور.
این اتفاق نامبارک را که در تمام ایران شاهدش هستیم دیر و یا زود گریبان تمام جامعه را خواهد گرفت.
مشکلات خوزستان، سیستان و بلوچستان، کردستان و… تنها نمونه‌هایی از این وقایع نامیمون هستند.

خوزستان، استانی که سرآمد توسعه کشاورزی است به خاطر سیاست های جاهلانه و نابخردانه فرادستان به خاک سیاه نشسته است و جواب مردمانش را برای مطالبه جرعه‌ای آب! که نیاز اولیه یک انسان است، با گلوله میدهند.

اگر گوش شنوایی بود، قبل از رسیدن به این مرحله باید توجه می شد، فراموش نکنیم که مردم خوزستان با گوشت و پوست و استخوان خود برای حفظ تمامیت ارضی این کشور جنگیده اند و مظلومانه دم بر نیاورده اند!
اما با اینکه قسمت بزرگی از ثروت ایران در دشت‌های آن گسترده شده به دلیل بی تدبیری های مسئولان کشور، امروز فریادش بلند است.
آیاجواب این مردم گلوله است؟
یا مدیریت کار آمد و عدالت پیشه و هم دردی است؟
کاش تا دیر نشده بود به داد این مردم می رسیدید هر چند الآن هم دیر شده است.
بنا بر این، ما جمعی از فعالان صنفی معلمان اعلام می کنیم که تمام قد از هموطنان خوزستانی خود حمایت خواهیم کرد و صدای مظلومیت آنها خواهیم شد .

۱- سارا سیاهپور
۲- نسرین بهمن پور
۳- ناهید شیر پیشه
۴- محمد حسن پوره
۵- منصوره عرفانیان
۶- پروین اسفندیاری
۷- محمد علی زحمتکش
۸- شبنم بهارفر
۹- آتوسا شهریاری
۱۰-صلاح آزادی
۱۱- شهناز اکملی
۱۲- محمد کریم بیگی
۱۳- رادا مردانی
۱۴- پروین محمدی
۱۵- سهیلا خوشبین
۱۶- معصومه دهقان
۱۷- محمود بهشتی لنگرودی
۱۸- صلاح الدین سرخی
۱۹- محسن عمرانی
۲۰- محمد حبیبی
۲۱- پروانه امینی
۲۲- کیکاووس عنبری
۲۳- رحیم امیری
۲۴- پروین سلیمی
۲۵- نزهت نیستانی
۲۶- عالیه اقدام دوست
۲۷- محمدرضا علیجانی
۲۸- زهره اسکندری
۲۹- شهرزاد قدیری
۳۰- پری زراسوند
۳۱- علی منجزی
۳۲- شهناز سیروس معز
۳۳- رویا قائدوند
۳۴- ملیحه کریم الدینی
۳۵- مسعود فرهیخته
۳۶- میرآقا رضازاده
۳۷- نسرین جوادی
۳۸- توران سرلک
۳۹- فرخنده قربانی
۴۰- شهناز بابایی
۴۱- زهره خوشکار
۴۲- ثریا نور
۴۳- غلام رضا کندازی
۴۴- محبوبه فرح زادی
۴۵- بهرام یعقوبی
۴۶- محمدجواد حسامی فر
۴۷- ژیلا خیر
۴۸- علی اکبر باغانی
۴۹- احمد تقوی
۵۰- داود بایسته
۵۱- علی شیبانی
۵۲- محمد دعاچی
۵۳- مژگان خوش عاقبت
۵۴- منصوره رمضانی کاشانی
۵۵- الدوز هاشمی
۵۶- زهره عزیزی
۵۷- مریم بابایی
۵۸- پروین حیدر
۵۹- الهه آقا محمدی
۶۰- تیمور باقری کودکانی
۶۱- یداله بهارستانی
۶۲- حمیده منوچهری
۶۳- شعبان محمدی
۶۴- تورج گورکانی
۶۷- موسی الرضا جلیلی جشن آباد
۶۸- مصطفی رباطی بلوچ
۶۹- ملیحه واعظ ترشیزی
۷۰- علی فروتن
۷۱- هومن عدالتی
۷۲- حسن جوهری
۷۳- یعقوب یزدانی
۷۳- محمد خاکساری
۷۴- علی قریشی
۷۵- بهاالدین فرجی
۷۶- محمدحسن داودی

منبع: کانال چالش صنفی معلمان ایران

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا