اخبار

جان باختن دو معترض جوان در ایذه و اختلال در اینترنت در استان خوزستان

ششمین شب اعتراضات به بی‌آبی در خوزستان: دست‌کم دو معترض جوان در ایذه کشته شدند.اعتراضات گسترده مردم خوزستان نسبت به بی آبی و فقدان مدیریت آب در ششمین روز خود ادامه یافت و معترضین در شهرهای مختلف این استان از جمله سوسنگرد، بهبهان، آبادان، ایذه، اهواز، خرمشهر و شادگان دست به تجمعات اعتراضی زدند……

حضور خیابانی مردم خوزستان در اعتراض به بی‌آبی ادامه دارد و با صف آرایی نیروهای امنیتی و تیراندازی به سوی معترضان همراه شده است. ایذه، سوسنگرد، کوت عبدالله، شلنگ آباد، کوی علوی، لشگرآباد در اهواز ، ماهشهر و آبادان کانون‌های اصلی اعتراضات هستند.
رسانه‌های رسمی و داخلی ایران در برابر اعتراضات مردم خوزستان یا سکوت کرده‌اند یا آن را به شکلی فیلتر شده، محدود پوشش می‌دهند.

بر اساس تصاویر و ویدئوهای انتشار یافته، تجمع شهروندان در ایذه، با حضور نیروهای نظامی، درگیری با معترضان و بعضا شلیک گاز اشک آور به سوی آنان همراه بوده است. در جریان اعتراضات روز گذشته مردم معترض شعارهایی علیه خامنه‌ای و اصل «ولایت فقیه» سر داده‌اند.

تجمعات مردمی در اعتراض به بی آبی، بی توجهی مسئولان و فقدان مدیریت آب در استان خوزستان از شب پنجشنبه ۲۴ تیرماه آغاز شده و تاکنون به دستکم ۲۲ شهر گسترش یافته است. بنا بر اعلام منابع محلی شماری از شهروندان در جریان اعتراضات زخمی شده اند و طی روزهای اخیر کشته شدن دو شهروند توسط مقامات استانی تائید شده است. همچنین بنابر اعلام منابع محلی شماری از معترضین در جریان اعتراضات روزهای اخیر بازداشت شده اند که تاکنون هویت ۱۸ تن از آنها احراز شده است. اعمال خشونت و سرکوب مردم معترض استان خوزستان در کنار بی توجهی به خواسته های مردم این استان واکنش های متعدد اقشار مختلف جامعه را در پی داشته است.
در ششمین شب اعتراضات شهرهای خوزستان به بی‌آبی، سه‌شنبه شب مردم شهرهای اهواز، ایذه، سوسنگرد، شوشتر، خرمشهر، آبادان، بهبهان، رامشیر، ویس، دارخوین، ماهشهر، و مناطقی از دزفول تظاهرات کردند و با کشته شدن دست‌کم دو معترض در ایذه شمار کشته‌شدگان اعتراضات به بی‌آبی در خوزستان به پنج نفر رسید.
به گزارش هرانا ، نیروهای نظامی به سمت مردم معترض اقدام به پرتاب گاز اشک آور کردند. شماری از مردم آسیب دیدند . اینگونه رفتار خشونت آمیز با مردمی که خواسته و اعتراضات به حقی دارند، خجالت آور است. مگر مردم جان به لب رسیده چه کرده اند که اینگونه با آنان رفتار می شود. با گلوله به آنان داده می شود.آیا مسئولانی که دستور چنین برخوردی را می دهند خود و خانواده های شان می توانند بدون دسترسی به آب روز را به شب برسانند؟”همزمان گزارش‌هایی در خصوص قطعی و یا کاهش شدید سرعت اینترنت در برخی از شهرهای استان خوزستان در شبکه های اجتماعی منتشر شده است. در این رابطه یک شهروند ساکن اهواز به گزارشگر هرانا گفت: اینترنت تلفن های همراه ایرانسل و همراه اول همزمان با هم قطع شده است و ما از طریق موبایل هایمان نمیتوانیم به اینترنت دسترسی داشته باشیم.
طی پنج روز اخیر، شهروندان معترض دستکم در ۲۲ شهر از جمله بهبهان، رامهرمز، ایذه، شاوور، کرخه، چمران، کوت سید نعیم، شوش، اهواز، آبادان، حمیدیه، بستان، سوسنگرد، بندرماهشهر، خرمشهر، شادگان، کوت عبدالله، ملاثانی، هویزه، ابوحمیظه ویس و مشهد، اقدام به برگزاری تجمعات اعتراضی کرده‌اند و در برخی از ویدئوهای منتشر شده صدای تیراندازی به گوش میرسد.
منابع محلی در ایذه می گویند که شماری از مردم معترض که در جریان اعتراضات سه‌شنبه شب در این شهر با تیراندازی نیروهای انتظامی و امنیتی مجروح شده‌اند، به دلیل نگرانی از بازداشت، به بیمارستان مراجعه نکرده و جایی برای درمان‌ ندارند.
واقعیت این است که حسن روحانی و کابینه او در دو دوره حضور در قوه مجریه جمهوری اسلامی – از ۱۳۹۲ تا ۱۴۰۰- نقش بسیار پررنگی در پیشبرد سیاست‌های سرکوبگرانه‌ این رژیم در قبال هر گونه ناآرامی و نارضایتی داشتند.

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا