اخبار

رژیم جمهوری اسلامی، ، عامل تورم و گرانی سبد غذایی

تازش شتابناک تورم و گرانی بیداد می‌کند. با کوچک‌تر شدن هر روزه سفرۀ مردم، فقر دامن بخش وسیعی از زحمتکشان میهن را فرا گرفته است. پاسخ اعتراض مردم به‌ستوه آمده و جان به‌لب رسیده از ظلم و ستم رژیم تاریک‌اندیش و واپسگرا، شلاق و زندان و سرب داغ است ……

بررسی‌ها نشان می‌دهد افزایش جمعیت، حاشیه‌نشینی، نرخ بالای بیکاری، نداشتن درآمد کافی برای یک زندگی عادی و افزایش هزینه‌های زندگی ازجمله عوامل شکل‌گیری برخی آسیب‌های اجتماعی و بزهکاری‌ در جامعه است که سرقت یکی از آن‌هاست. نبود مسکن مناسب برای زحمتکشان شهر و روستا، گرانی مسکن و اجاره بها، دشواری ترافیک شهری، مشکلات آب و برق ازجمله نارسایی‌هایی است که بیشتر مردم از آن رنج می‌برند. تأثیرهای مخرب این دشواری‌ها بر رفتار و خُلقیات جامعه را نمی‌توان نادیده گرفت. به گزارش ایلنا، محمدرضا حسینا، عضو اتاق بازرگانی،درباره امنیت غذایی در کشور اعلام خطر می کند.

عضو اتاق بازرگانی درباره آینده قیمت مرغ و گوشت گفت: باید به بازار خوراک دام توجه جدی شود چرا که بی‌توجهی نسبت به این موضوع می‌تواند تولید و در نهایت بازار مواد پروتئینی مورد نیاز مردم خیلی بیشتر تحت تاثیر قرار دهد.

محمدرضا حسینا افزود: دامداران این امکان را ندارند که دام خود را در چراگاه‌های طبیعی سیر کنند. بنابراین نیاز به خوراک دام صنعتی طی ماه‌های اخیر خیلی بیشتر احساس می‌شود.

وی گفت: یش‌بینی ما این است که اگر این شرایط ادامه پیدا کند، مرغ دستکم به کیلویی ۸۰ تا ۱۰۰ هزار تومان و گوشت قرمز هم به کیلویی ۲۰۰ تا ۲۵۰ هزار تومان خواهد رسید و ادامه این مساله بحران‌های جدی اجتماعی و امنیتی ایجاد خواهد کرد.

برای خرید مرغ در “نصف‌ جهان” باید از قبل ثبت‌ نام کرد

اینجا در اصفهان نصف جهان؛ برای خرید مرغ باید از قبل ثبت‌نام کرد. شاید باورش سخت باشد، اما روزانه جماعتی در کنار دیوار و خط باریک سایه می‌نشینند تا متصدی ثبت‌نام بیاید و حضورشان را در صف تأیید کند.

به گزارش ایلنا، ساعت از ده صبح گذشته و آفتاب داغ تابستان خط باریک سایه دیوار را باریکتر می‌کند. کسی پشت میز کوچک محل ثبت نام نیست. کمی آن طرف‌تر ، تخته سفیدی به شیشه فروشگاه تکیه داده شده که بر روی آن عبارت «ثبت‌نام جهت دریافت اقلام دولتی» نوشته شده است.

حاج مرتضی بازنشسته ذوب آهن یک بشکه را از کنار دیوار می‌کشد جلو و رویش می‌نشیند و می‌گوید: فروشگاه از صبح زود باز شده و نگهبان می‌گوید مرغ آمده، ولی هنوز کسی برای ثبت نام پشت میز نیامده است. از صبح تا حالا برای شش کیلو مرغ به نرخ دولتی علاف شدیم.

یک نفر به میز حائل بین درهای شیشه‌ای فروشگاه و مردم، نزدیک می‌شود. ناگهان انگار که زنگ صف مدرسه را زده باشند، جمعیت از هر نقطه‌ای به سمت میز یورش می‌برد. مسئول مربوط آمد، خانم سالمندی که همراه دخترش است، همانطور که بلند بلند می‌گوید مردم را مسخره کرده‌اند به دل صف می‌زند.

صف ثبت نام شلوغ‌تر می‌شود و متصدی مثل ماشین کوکی که هیچ حسی در چهره ندارد تا اندازه مشخصی شماره‌های ملی را ثبت می‌کند و آن طرف فروشگاه صف نامنظم دیگری برای دریافت مرغ شکل گرفته است. یکی هل می‌دهد و یکی داد می‌زند و یکی با فشار زیاد از لای جمعیت، خود و پلاستیک مرغ دولتی را بیرون می‌کشد. اینجا گرانی و قیمت بازار حاکم است و هیچ کس از این مشتریان مستقر در صف نا منظم به رعایت فاصله قانونی و ابتلا به کرونا فکر نمی‌کند.

اینهم فروش اسکلت مرغ در فروشگاه‌های تهران

فروش اسکلت مرغ (کیلویی ۶۳۰۰ تومان) در فروشگاه‌های تهران به یک پدیده رایج بدل شده است.

خبرگزاری ایلنا در گزارشی نوشت: پای مرغ دارید؟ این جمله‌ سوالی را با خجلت بسیار سالهاست که از زبان مادران و سرپرستان خانوار می‌شنویم که در نهایت استیصال برای تامین حداقل‌های پروتئینی سفره‌های فرزندانشان به مغازه‌های فروش مرغ و گوشت مراجعه می‌کنند. این جمله شاید امروز دیگر خیلی تعجب‌انگیز نباشد چراکه کوچک‌تر شدن هرچه بیشتر سفره‌های مردم، پدیده‌های ناراحت کننده‌تری را در سبد خانوار‌های کم درآمد و حاشیه‌نشین قرار داده است: خرید پوست مرغ به قیمت چندین هزار تومان!
تحمیل سیاست های کلان اقتصادی از سوی دفتر خامنه ای به دولت های گوناگون جمهوری اسلامی در دهه های اخیر به صورت پیگیر در راستای تأمین منافع کلان سرمایه داری تجاری و سرمایه داری دیوان سالار کشور، که بخش مهمی از آن در دستگاه های دولتی و سپاه پاسداران رژیم رشد یافته و بر حیات اقتصادی کشور چنگ انداخته است، بوده است و این سیاست های کلان است که مسبب اصلی فاجعه کنونی در میهن ماست.
مقابله با سیاست‌های اقتصادی نولیبرالی و ضد ملی رژیم ولایت فقیه بخشی جدایی‌ناپذیر از مبارزۀ عمومی خلق در طرد رژیم ولایت فقیه است.

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا