اخبار

‘دست‌کم ۸ کشته’ در اعتراضات خوزستان؛ ادامه تظاهرات و گسترش آن

چندین شهر ایران برای هشتمین شب پیاپی صحنه اعتراضات ضدحکومتی بودند و دامنه اعتراضات و همبستگی با معترضان در خوزستان به الیگودرز لرستان و شاهین‌شهر اصفهان کشیده شده است……

در هفتمین روز از تظاهرات مسالمت‌آمیز مردم خوزستان که در اعتراض به بحران بی‌آبی و سیاست‌های تبعیض‌آمیز رژیم جریان دارد، تجمع‌های شبانه‌ای در شهرهای اهواز، مسجد سلیمان، خفاجیه (سوسنگرد)، فلاحیه (شادگان)، خلفیه (رامشیر)، معشور (ماهشهر)، شوش، شاوور و الحایی برگزار شد و به‌دنبال آن تظاهرات به دیگر شهرهای بزرگ استان از قبیل شوشتر و بهبهان کشیده شد و به شهرستان‌های لردگان در استان چهارمحال و بختیاری، همچنین شهرستان گناوه در استان بوشهر و یزدانشهر در استان اصفهان و کرماشان امتداد یافت.

نیروهای امنیتی، انتظامی، سپاه و بسیج همچنان با برخورد خشونت‌آمیز با معترضان، شلیک گاز اشک‌آور و تیراندازی مستقیم به سوی تظاهرکنندگان بنا به گزارش‌های موثق تاکنون ۸  نفر از معترضان را کشته و دهها تن دیگر را مجروح کردەاند. همچنین صدها نفر از معترضان در شهرهای مختلف بازداشت شدەاند.

سازمان عفو بین‌الملل می‌گوید ماموران به تیراندازی با فشنگ جنگی و تفنگ ساچمه‌ای متوسل شده و تاکنون دست‌کم هشت نفر در خوزستان کشته شده‌اند.

مقام‌های رژیم نیز می‌گویند یک مامور پلیس در ماهشهر کشته شده است.

دیانا الطحاوی، از عفو بین‌الملل، از خشونت ماموران حکومتی در برخورد با معترضان انتقاد کرده و گفته است: “رویدادهای جاری در خوزستان شباهت نگران‌کننده‌ای به آبان ۹۸ دارند که ماموران امنیتی صدها نفر از معترضان و عابران را کشتند و هرگز بابتش مواخذه نشدند.”

روز پنجشنبه هادی بهمنی، کارگر نوجوانی که در ایذه کشته شد، با حضور جمعیتی انبوه به خاک سپرده شد.

همزمان با اعتراضات الیگودرز، که با بستن خیابان‌ها و آتش زدن لاستیک همراه بود، فرماندار الیگودرز اعلام کرده است که این شهر به دلیل “قرمز شدن” از حیث شیوع کرونا “نیمه تعطیل” می‌شود.

به گزارش ایرنا ماشاالله نعمتی عصر پنجشنبه گفته: “مشاغل سه و چهار تعطیل می باشند و در صورت رعایت نکردن دستور العمل های بهداشتی واحدهای صنفی متخلف پلمپ و به مراجع قضایی معرفی خواهند شد.”

ویدئوهای منتشرشده حاکی از تیراندازی ماموران امنیتی به سوی معترضان در الیگودرز است.

تصاویری از پیکر خونین مرد جوانی نیز منتشر شده که گفته می‌شود به ضرب گلوله ماموران کشته شده است.

در ویدئوی دیگری خانواده‌های زخمی‌شدگان یا کشته‌شدگان احتمالی در مقابل بیمارستان جمع شده و شیون می‌کنند.

در شاهین شهر اصفهان تجمعی برگزار شده که در میان شعارهای معترضان “خوزستان خوزستان، حمایت حمایت” و “هیهات من الذله” شنیده می‌شود.

چند روز پس از آغاز اعتراضات خوزستان تجمع‌های متعددی در مناطق دیگر ایران در همبستگی با مردم خوزستان برگزار شده است.

علاوه بر لرستان و اصفهان، در بوشهر نیز تظاهراتی انجام شده است.

پنجشنبه شب اعتراضات در چند شهر خوزستان ادامه داشته و تجمع‌هایی در ماهشهر، اهواز، و دزفول برگزار شده است.

ویدئویی از کیان‌شهر اهواز منتشر شده که از تیراندازی ماموران حکایت دارد.

تا یک هفته پس از آغاز اعتراضات علی خامنه‌ای، رهبر ایران، موضعی درباره آن نگرفت.

محسن حیدری، نماینده خوزستان در مجلس خبرگان رهبری، به ایرنا گفته: “ادامه دادن تجمات به مصلحت مردم نیست چون مورد سوءاستفاده جریانات مشکوک و دشمنان قرار می‌گیرد.”

فعالان سیاسی و مدنی در خوزستان از بازداشت چندین نفر در روزهای گذشته خبر داده‌اند.

سازمان عفو بین‌الملل می‌گوید چندین نفر با گلوله و گلوله ساچمه‌ای زخمی شده و در بیمارستان بستری شده‌اند که حال بعضی از آنها وخیم است.

این سازمان به نقل از یک فعال حقوق بشر می‌گوید ماموران امنیتی چند نفر از مجروحان را در بیمارستانی در سوسنگرد بازداشت کرده‌اند.

بر اساس این گزارش تعداد زیادی از مجروحان در خوزستان از ترس بازداشت به بیمارستان مراجعه نکرده‌اند و شرایط نامناسبی دارند.

مواجهه مرگبار ماموران جمهوری اسلامی با معترضان در حالی انجام می‌گیرد که ویدئوهای متعددی از معترضان منتشر شده که در آن تاکید می‌کنند اعتراضاتشان مدنی و مسالمت‌آمیز است.

عفو بین‌الملل می‌گوید در اغلب شواهدی که از رویدادها منتشر شده اعتراضات عموما مسالمت‌آمیز است و معترضان خطری متوجه ماموران نمی‌کنند که توسل به تیراندازی را توجیه کند.

تنها خبرگزاری فارس ویدئوهایی منتسب به معترضان مسلح را منتشر کرده که در یکی از آنها مردی بر ترک موتور نشسته و تیر هوایی شلیک می‌کند.

دسترسی به اینترنت در مناطقی که صحنه اعتراضات بوده مختل شده است و این نگرانی وجود دارد که حکومت مانند آبان ۹۸ از سکوت خبری برای کشتار معترضان استفاده کند.

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا