اخبار

تظاهرات مردم تبریز در حمایت از اعتراضات خوزستان

در دهمین روز از اعتراضات به بی‌آبی در خوزستان، صدها نفر در تبریز در همبستگی با معترضان خوزستانی دست به تظاهرات زدند. طبق تصاویر منتشره در شبکه‌های اجتماعی، ماموران امنیتی به تظاهرکنندگان حمله کرده‌اند…..

امروز دهمین روز تظاهرات اعتراضی مردم در خوزستان است که در اعتراض به تشنگی و کم آبی در این استان آغاز شد و شعارها و خواست های آن به تدریج متوجه ی کل سیستم حاکم بر ایران و علی خامنه ای شد. تظاهرات خوزستان مورد حمایت گسترده ای در سطح جهان و ایران قرار گرفته است. از جمله کارگران اعتصابی نفت، کارگران اعتصابی هفته تپه، گروه های مختلف کارگران، بازنشستگان، فرهنگیان، هنرمندان و مدافعان حقوق بشر از این اعتصاب حمایت کرده اند. در روزهای گذشته در برخی شهرهای دیگر تظاهراتی در حمایت و همبستگی با مردم خوزستان برگزار شد. تبریز نخستین کلان شهری است که به این اعتراضات پیوسته و همبستگی خود را با مردم خوزستان اعلام کرده است.

ده روز پس از آغاز اعتراضات اخیر ایران از خوزستان، این اعتراضات به دیگر شهرها نیز کشیده شده و بر اساس ویدئوها و گزارش‌ها در شبکه‌های اجتماعی، شماری از مردم تبریز عصر شنبه به خیابان‌های این شهر آمدند و در حمایت از اعتراضات خوزستان شعار دادند.

این چندمین تظاهراتی است که در استان‌های دیگر ایران در همبستگی با خوزستان برگزار می‌شود. در روزهای گذشته علاوه بر ادامه اعتراضات در شهرهای مختلف خوزستان، در استان‌های تهران، اصفهان، بوشهر، کرمانشاه و لرستان هم تجمعاتی برگزار شده است.

به گزارش رادیو بین المللی فرانسه، کشیده شدن اعتراضات به آذربایجان در حالی است که مقام‌های امنیتی جمهوری اسلامی روز شنبه مدعی برقراری آرامش در خوزستان شده بودند.

در همین حال نهادها و شخصیت‌های مختلف با محکوم کردن سانسور خبرهای خوزستان، از خواست‌های مردم این استان حمایت کردند.

مأموران امنیتی در مقابله با تظاهرات مردم تبریز در حمایت از اعتراضات خوزستان

طبق اخبار منتشره در شبکه‌های اجتماعی، عصر روز شنبه ۲ مرداد (۲۴ ژوئیه) صدها نفر از شهروندان تبریز بر اساس یک فراخوان در این شهر راهپیمایی کرده و همبستگی خود را با اعتراضات جاری خوزستان اعلام کردند.

“آذربایجانا اویاخدی، خوزستانا دایاخدی” (آذربایجان بیدار است، حامی خوزستان است)، “آذربایجان، الاهواز، اتحاد اتحاد” و “برای مردن حاضریم، سربازان بابک‌ایم” از جمله شعارها در این تظاهرات بود.

منابع محلی از حاکم شدن جو سنگین امنیتی در شهر تبریز خبر می‌دهند. بر اساس این گزارش‌ها، ده‌ها نفر از شهروندان تبریزی بازداشت شد‌ه‌اند. برق در برخی از محلات مرکزی قطع شده و سرعت اینترنت بسیار پایین آمده است.
ر شبکه‌های اجتماعی علاوه بر انتشار ویدیوهای این اعتراضات، تصاویری از پرواز پهپادهای نیروهای امنیتی بر فراز خیابان‌های تبریز برای بررسی اوضاع منتشر شده است.

طبق اخبار شهروند ـ خبرنگاران، در روزهای گذشته علاوه بر ادامه اعتراضات در شهرهای مختلف خوزستان، در استان‌های تهران، اصفهان، بوشهر، کرمانشاه و لرستان هم تجمعاتی در همبستگی با خوزستان برگزار شده است.
تظاهرات مردم تبریز در حمایت از اعتراضات خوزستان ـ دوم مرداد

پایگاه خبری فعالان حقوق بشر در ایران “هرانا” با انتشار اسامی ۱۰۲ نفر گزارش داده که صدها نفر در اعتراضات خوزستان بازداشت شده‌اند، اما تاکنون تنها هویت این ۱۰۲ نفر مشخص شده است. طبق این گزارش، دست کم ۹ نفر نیز کشته شده‌اند.

واکنش ایران به انتقاد کمیسر حقوق بشر سازمان ملل

همزمان با کشیده شدن دامنه‌ اعترا‌ض‌ها به تبریز، سعید خطیب‌زاده، سخنگوی وزارت امور خارجه ایران در یک بیانیه به انتقاد میشل باچله، کمیسر عالی حقوق بشر سازمان ملل در رابطه با خوزستان واکنش نشان داد.

خطیب‌زاده بیانیه باچله را “اظهار نظر غیر کارشناسانه و مغرضانه در خصوص مدیرت منابع آب” ایران دانست. او همچنین نهاد تحت مسئولیت باچله را فاقد “وجاهت و شأن برای اظهار نظر در این خصوص” خواند.

کمیسر عالی سازمان ملل در امور حقوق بشر روز جمعه ۲۳ ژوئیه از بازداشت‌های گسترده، درگیری، تیراندازی به معترضان و مرگ و جراحت شماری از حاضران در اعتراضات خوزستان ابراز نگرانی کرد.

باچله تاکید کرد که “آب یک حق است” و افزود: «شرایط بی‌آبی فاجعه‌بار است و همه ساله تشدید شده است. متصدیان امر باید این وضع را دریابند و برای آن چاره‌ای بجویند وگرنه تیراندازی و دستگیری فقط خشم و استیصال معترضان را تقویت می‌کند.»

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید

@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا