اخبار

وضعیت «وخیم» تهران در برابر موج کرونا؛ «پیک پنجم لحظه به لحظه سخت‌تر می‌شود»

مسئولان جمهوری اسلامی از “اوضاع خراب کرونا در تهران” می‌گویند. از بحرانی بی‌سابقه سخن می‌رود. شمار کسانی که به علت ابتلا به کرونا به بیمارستان‌ها مراجعه می‌کنند به ۲۰ هزار نفر در روز رسیده است. این وضعیت ادامه دارد. علیرضا زالی، فرمانده قرارگاه ستاد کرونای استان تهران وضعیت شیوع این ویروس در پایتخت ایران را «وخیم» توصیف کرد……

به گزارش خبرگزاری ایلنا وی گفت: «تهران شهری است که در حال حاضر به شدت قرمز است و متاسفانه شاخص ها رو به افزایش است.»

فرمانده قرارگاه ستاد کرونای استان تهران افزود: «وقتی مراجعان سرپایی ما از مرزی مشخص بالاتر می روند، این نگرانی را داریم که تا یک یا الی دو هفته آینده در حوزه های بستری تهران تنزل و تقلیل را شاهد نخواهیم بود که این اعداد خود نگران کننده است.»

علیرضا زالی اظهار داشت: «ما الان در تهران بیش از هشت هزار بیمار بستری داریم که این خودش می تواند مهمترین و تلخ ترین خبر باشد و بیش از ۲۰ هزار مراجعه سرپایی داریم که این نشان دهنده وخامت جدی و مستمر است.»

سخنان فرمانده قرارگاه ستاد کرونای استان تهران در حالی بیان می شود که تعطیلی شش روزه دستگاه های اداری در این استان روز یکشنبه به پایان می رسد.

از سوی دیگر گزارش هایی مبنی بر کمیاب شدن داروی رمدسیویر که برای بیماران مبتلا به «کووید ۱۹» تجویز می شود منتشر شده است. علیرضا زالی در این باره گفت: «وزارت بهداشت بخشی از داروی کرونا به نام رمدسیویر را از طریق واردات اورژانسی تامین کرده و کمبود مرتفع شده است اما مشکل ما بیش از کمبود دارو به مساله پرداخت هزینه آن توسط بیمارستان ها مربوط است.»

وی افزود: «یک دوره مصرف این دارو برای یک بیمار چهار الی پنج میلیون تومان هزینه دارد و بیمارستان ها باید این هزینه را به صورت نقد پرداخت کنند و در زمینه مکانیزم پرداخت مشکلاتی وجود دارد که باعث اختلال شده است.»

«مراجعات سرپایی به طرز عجیبی افزایش یافته است»

از سوی دیگر علی دهقان منشادی، معاون درمان «مجتمع بیمارستانی امام خمینی» می گوید پیک پنجم کرونا در تهران «لحظه به لحظه سخت تر می شود.»

به گزارش خبرگزاری مهر وی گفت: «مراجعات سرپایی به طرز عجیبی افزایش یافته و در روزهای اخیر رکورد آمار بستری طی ۱۷ ماه گذشته را داشتیم.»

معاون درمان «مجتمع بیمارستانی امام خمینی» افزود: «چاره ای نداریم جز اینکه اعمال جراحی الکتیو غیرضروری را به سرعت متوقف و از ظرفیت اتاق های عمل در بخش های کووید ۱۹ استفاده کنیم.»

نگرانی ها از وضعیت بیمارستان ها در رویارویی با موج پنجم شیوع کرونا در ایران در حالی افزایش یافته است که سعید نمکی، وزیر بهداشت روز شنبه در نامه ای به معاونش دستور واکسیناسیون افراد مبتلا به دیابت و بالای ۱۸ سال، مبتلایان به بیماری های خاص، آموزگاران مدارس و اساتید دانشگاه را صادر کرد.

بنا به آمار رسمی بیماری همه گیر «کووید ۱۹» تاکنون جان بیش از ۸۸ هزار نفر را در ایران گرفته است. تعداد قربانیان طی بیست و چهار ساعت گذشته ۲۵۹ نفر گزارش شده است.

افزایش مراجعه بیماران کرونایی

روزانه ۲۰ هزار مورد مراجعه به بیمارستان‌ها وجود دارد. این موضوع که چه تعداد از بیماران به مطب‌ها مراجعه می‌کنند، بر کسی روشن نیست.

در تهران بنا بر آمار رسمی مقامات جمهوری اسلامی ۸۷۰۰ بیمار کرونایی بستری هستند. این در حالی است که روزانه ۲۰۰۰ بیمار دیگر نیز بستری می‌شوند.

وزارت بهداشت اقدام به ایجاد “کلینیک‌های سرپایی” نموده است. گفته می‌شود روزانه ۲۵۰۰ تا ۳۰۰۰ بیمار کرونایی به صورت سرپایی “مدیریت” می‌شوند.

بر اساس آماری که از سوی مرکز روابط عمومی وزارت بهداشت منتشر شده، در روز دوم مرداد ۱۸ هزار و ۶۳۲ بیمار جدید مبتلا به کووید-۱۹ شناسایی شده و ۲۵۹ نفر نیز در اثر ابتلا به این بیماری جان خود را از دست ‌داده‌اند.

این در حالی است که کسانی که در ایران دو دوز واکسن کرونا را دریافت کرده‌اند حدود دو میلیون و ۳۰۰ هزار نفر اعلام شده‌اند.

نادر توکلی، معاون ستاد درمان کرونا اعلام کرده است که پیش‌بینی دقیق مدت زمان ادامه این وضعیت بحرانی در شرایط کنونی ممکن نیست. گفته است این وضعیت دست‌کم دو هفته ادامه خواهد داشت.

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید

@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا