ورزشی

حکومتی که مردم را روبروی یکدیگر قرار داده

در بساط تیراندازی‌اش چفیه دارد و حتی چشمی کوچکی که در زمان تیراندازی از آن استفاده می‌کند هم به شکل چفیه است و خود را «سرباز رهبر» می‌خواند.

مدال‌ ایران یا مدال‌ جمهوری اسلامی؟

زیتون ـ مهسا محمدی: هنوز یک روز از شروع بازی‌های المپیک توکیو نگذشته بود که مدال طلای جواد فروغی در تیراندازی، این بازی‌ها را برای ایرانیان «سیاسی» کرد. البته اختلافات حاکمیت و مخالفانش درباره المپیک را در موضوعات مختلف، از یونیفرم‌های ورزشکاران اعزامی گرفته تا پناهندگی ورزشکاران ایرانی که زیر پرچم کشورهای دیگر و یا تیم پناهندگان بازی می‌کنند، می‌توان دید.

طلای فروغی اما نقطه اوجی بر این دعواست. چون او که حالا در توکیو ایران را «نمایندگی» می‌کند، برخلاف بسیاری از ورزشکاران که به اجبار برای حفظ زندگی حرفه‌ای خود به بایدها و نبایدهای ایدئولوژیک نظام در ورزش تن می‌دهند، یک نماینده تمام عیار برای حاکمیت نیز هست.

در بساط تیراندازی‌اش چفیه دارد و حتی چشمی کوچکی که در زمان تیراندازی از آن استفاده می‌کند هم به شکل چفیه است و خود را «سرباز رهبر» می‌خواند. مهمتر از همه اینکه فروغی که گفته می‌شود در بیمارستان بقیه الله پرستار است، عضو سپاه پاسداران بوده و به همراه سپاهیان اعزامی ایران سال‌هایی را سوریه گذرانده است.

مدالی برای رهبر

جواد فروغی در روز نخست بازی‌های المپیک در تپانچه بادی ۱۰ متر به اولین مدال طلای تاریخ تیراندازی و اولین مدال کاروان ایران در توکیو رسید. این تیرانداز ۴۱ ساله ایلامی که مسن‌ترین ورزشکار کاروان ایران است، رکورد المپیک را نیز در این ماده به نام خود ثبت کرد.

مدال طلای فروغی در ابتدا موجی از شادی برای ایرانیان به همراه آورد اما دیری نگذشت که ویدئوها و عکس‌هایی از او در فضای مجازی انتشار یافت که لبخند شادی را بر صورت گروهی خشکانید و موجب رجزخوانی و جولان اصولگرایان و هوادارن حکومت در فضای مجازی شد.

فروغی مدالش را به رهبر جمهوری اسلامی تقدیم کرد و تاکید کرد که «حداکثر توفیق من این است که سرباز رهبر هستم». کانال تلگرامی سپاه پاسداران هم او را «سروان پاسدار» خواند و از مدال‌آوری‌اش خبر داد. هم رییس سازمان بسیج مستضعفین برای پیروز‌ی اش بیانیه داد و هم باقر قالیباف در دقایق ابتدایی به او تبریک گفت.

فروغی در مصاحبه با تلویزیون ایران در برنامه «ماهِ ماه» پیش از اعزام به المپیک از ماموریت‌های خود در سوریه گفت و اینکه او به عنوان «پرستار رزمی» به این کشور اعزام شده بود. او تاکید کرد که در همان ماموریت‌های با دلایل پزشکی هم به همراه سایر همکارانش پست‌های نظامی ۳- ۴ ساعته می‌داد.

حال همقطاران فروغی در شبکه‌های مجازی می‌گویند که او در لحظه دریافت مدال همزمان دو مدال بر گردن داشته، یکی چفیه و دیگری مدال طلا، گروهی هم آن را بهانه متلک‌گویی و رجزخوانی برای مخالفان نظام کردند.

از میان ۲۹ ورزشکاری که زیر پرچم تیم تازه‌ تاسیس پناهندگان در المپیک شرکت کردند، پنج ورزشکار ایرانی هستند.

در مقابل اپوزسیون جمهوری اسلامی هم بیکار ننشسته و در حال نامه‌نگاری با کمیته المپیک برای پس گرفتن مدال فروغی است و دلیل آن را عضویت فروغی در «سازمان تروریستی سپاه پاسداران» عنوان می‌کنند.

بحث‌ها میان مخالفان و موافقان در جریان است و سوال اساسی که در این بین مطرح می‌شود آن است که با توجه به آنکه فروغی خود را «سرباز رهبر» می‌داند، طلای او از آن ایرانیان است یا جمهوری اسلامی؟ اساسا کدام برد از آن مردم ایران است؟ آیا می‌توان حساب ایران را از جمهوری اسلامی جدا کرد؟

جواب دادن به این سوال سخت، سختتر خواهد شد وقتی که به سایر بازی‌های ایران در المپیک هم نگاهی بیاندازیم.

ایران در برابر ایران

بر اساس اعلام رسمی کمیته بین‌المللی المپیک، از میان ۲۹ ورزشکاری که زیر پرچم تیم تازه‌ تاسیس پناهندگان در المپیک شرکت کردند، پنج ورزشکار ایرانی هستند. سعید فضل‌الله در کایاک یک نفره از آلمان، هامون درفشی‌پور در کاراته از کانادا، جواد محجوب در جودو از کانادا، دینا پوریونس در تکواندو از هلند و کیمیا علیزاده در تکواندو از آلمان، ورزشکارانی با اصلیت ایرانی در تیم پناهندگان هستند.

بنابراین امکان رویارویی هر یک از این ورزشکاران با کسانی که در قالب تیم ایران به این دوره اعزام شدند وجود دارد. کما اینکه اولین قرعه این رویارویی سخت به نام کیمیا علیزاده، تکواندکار عضو تیم پناهندگان، با ناهید کیانی عضو تیم ملی ایران افتاد؛کسانی که پیش از این در کنار هم برای تیم ملی ایران مبارزه می‌کردند تا ساعاتی‌ دیگر روبروی یکدیگر قرار خواهند گرفت.

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید

@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا