اخبار

اعتراضات در چندین استان؛ ترس و وحشت رژیم از گسترش آن

گزارش‌ها از گسترده شدن اعتراضات در کشور و برگزاری تجمعات اعتراضی در شهرهای مختلف حکایت دارند. روز شنبه علاوه بر شهر تبریز، در سقز کردستان، بجنورد در خراسان شمالی و استان البرز اعتراضاتی برگزار شده است. در برخی شهرهای استان خوزستان از جمله اهواز شنبه شب علیرغم جو امنیتی و هزاران مامور حکومتی که در سطح شهر استقرار یافته اند، اعتراضات ادامه یافته است…..

در حالی که در روزهای اخیر دامنه اعتراض‌ها برای همبستگی با معترضان خوزستانی به استان‌های بوشهر، تهران، اصفهان، لرستان و کرمانشاه کشیده شده بود، روز شنبه شهر بجنورد در خراسان شمالی نیز شاهد تجمع اعتراضی بود که در آن، معترضان شعارهای «ایرانی می‌میرد، ذلت نمی‌پذیرد»، «جمهوری اسلامی، نمی‌خواهیم، نمی‌خواهیم» و «بجنوردی باغیرت، حمایت، حمایت» سر داده‌اند.

برخی ویدئوها نیز حاکی از آن هستند که در پی متشنج شدن وضعیت در شهر سقز کردستان، برق این شهر قطع شده و نیروهای امنیتی در سطح شهر مستقر شدند.

ویدئوهای در شبکه های اجتماعی از وقوع تظاهرات در شهر ایلام منتشر شده است. در این ویدئوها شعارهایی در همبستگی با مردم خوزستان داده شده است.

در استان البرز گروهی از معترضان شنبه شب جاده محمدشهر به کیانمهر را در این استان در حمایت از اعتراضات خوزستان برای ساعاتی مسدود کردند.

اعتراضات؛ ترس و وحشت سراپایشان را فرا گرفته است

سایت اعتمادآنلاین نوشت: دولت ابراهیم رئیسی در شرایطی کار خود را آغاز می‌کند که انواع مشکلات پیرامونش است؛ از چالش‌های سیاست خارجی تا بحران توسعه در داخل که نمودش در کم‌آبی خوزستان دیده می‌شود تا مشکلات عدیده اقتصادی که بارش بر دوش مردم است. در این شرایط پرسش این است که رئیسی دولتش را چگونه شروع می‌کند؟

یک نماینده پیشین مجلس شورای اسلامی در این باره گفت: شرایط دولت سیزدهم نسبت به همه دولت‌های گذشته متفاوت است. اگر شاخص‌های اقتصادی، بین‌الملی و رشد و توسعه را ببینیم، متوجه می‌شویم که تمام دولت‌ها وقتی می‌خواستند روی کار بیایند با ذره‌ای امید روبه‌رو بودند و فرصت لازم برای ارزیابی اوضاع را داشتند اما دولت سیزدهم در شرایطی کار خودش را آغاز می‌کند که بحران معیشتی و فشارش بر مردم در بالاترین سطح خود قرار دارد، تحریم‌های حداکثری هم که در اوج خودش است، مذاکرات بین‌المللی لاینحل باقی مانده و قرار است دولت آینده به همه این مشکلات سامان دهد و البته انتظارات هم از دولت آقای رئیسی بالا رفته است.

حسین نقوی حسینی ادامه داد: حالا تصور کنید بر حجم همه این مشکلات خشکسالی هم اضافه شده است و واقعا آقای رئیسی در شرایط بسیار سختی کار خود را شروع می‌کند.

وی درباره نوع مواجهه دولت رئیسی با اعتراضات مردم هم گفت: دولت باید در برابر عصبانیت مردم صبور باشد و به هیچ وجه تنش را تبدیل به بحران نکند. همه مسئولان نظام از جمله دولت باید حواسشان باشد که برخوردهای شدید نظامی و انتظامی با مردم اوضاع را بحرانی‌ می کند. همه باید بدانیم که نباید با مردم با خشونت رفتار کنیم.

ادامه اعتراضات در خوزستان طی روز گذشته; بازداشت‌های گسترده، حمایت در تبریز و …

 

مردم تبریز دیروز شنبه ۲ مردادماه، در حمایت از اعتراضات خوزستان، دست به تجمع و راهپیمایی اعتراضی زدند. تجمع معترضان تبریزی با حضور گسترده نیروهای امنیتی همراه بوده و در جریان آن دستکم ۳ نفر بازداشت شدند. همچنین بر اساس گزارشات از اردبیل، در پی فراخوان تجمع شهروندان، نیروهای امنیتی به صورت گستره ای در این شهر حضور داشته و جو امنیتی در این شهر حاکم بود. همچنین قطع و اختلال اینترنت در مناطقی از شهرهای ارومیه، تبریز و اردبیل گزارش شده است.

هرانا در گزارشی میگوید که معترضان در جریان این تجمعات شعارهایی به زبان ترکی از جمله “ملت آذربایجان این ذلت را تحمل نمی کند”، “هیهات من الذله” و آذربایجان بیدار است تکیه گاه خوزستان است، را سر دادند.

در جریان تجمعات اعتراضی شهروندان تبریز دستکم سه شهروند به نام های محمد محمودی، داود رحیمی و صمد لادوندی‌ توسط نیروهای امنیتی بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل شدند. طی روزهای اخیر و امروز نیز اولدوز قاسمی، شاهین برزگر، امیر ستاری، وحید ابهری، مجتبی عبدلی‌ توسط نیروهای امنیتی بازداشت شده اند. گفته می شود بازداشت برخی از این شهروندان نیز در ارتباط با تجمع اعتراضی روز جاری صورت گرفته است.

همزمان بر اساس ویدیوهای دریافتی؛ نیروهای امنیتی در میدان شریعتی اردبیل و خیابان های منتهی به این میدان به صورت گستره ای حضور داشتند و جو امنیتی در این  شهر حاکم بود. این اقدامات به دنبال انتشار فراخوانی در شبکه های اجتماعی مبنی بر حضور شهروندان در تجمع اعتراضی در این محل صورت گرفته است.

در این خصوص یک ساکن اردبیل گفت: تا ساعتی قبل حتی اجازه ورود خودرو به سمت این میدان نیز توسط نیروهای نظامی داده نمی شد.

همچنین بر اساسی گزارشات، اینترنت در برخی مناطق شهرهای ارومیه، تبریز و اردبیل قطع  و در مناطق دیگر این شهرها با کاهش شدید سرعت مواجه شده است.

اعتراضات در خوزستان و سایر مناطق

در دهمین شب اعتراضات خوزستان، جمعی از مردم معترض در اهواز، شادگان، ماهشهر و شهر جراحی دست به تظاهرات زدند. این درحالی است که روز شنبه گروهی از مردم تبریز مرکز آذربایجان شرقی و بجنورد مرکز استان خراسان شمالی و سقز در استان کردستان با برگزاری تظاهرات خیابانی از اعتراض‌های شهروندان در خوزستان حمایت کردند.

اعتراضات در اهواز با وجود استقرار هزاران مامور یگان ویژه و سپاه پاسداران و جود سنگین امنیتی، جمعی از مردم و جوانان معترض در علوی، کمپلو و لشکرآباد در ساعات پایانی شنبه شب به خیابان آمدند.

نیروهای امنیتی به سوی محل تجمع معترضان گاز اشک‌آور پرتاب کرده و تیراندازی کردند و همزمان اینترنت موبایل برخی از اپراتورها که بعد از چند روز قطعی روز شنبه برای ساعاتی قطع شده بود، باردیگر به طور کامل قطع شد.

منابع محلی گفتند جمعی از مردم ماهشهر و همچنین شهر جراحی، شهرک چمران ماهشهر، نیز شنبه شب در دهمین شب اعتراضات خوزستان، با وجود استقرار و گشت‌زنی نیروهای یگان ویژه و سپاه پاسداران، به خیابان آمده و به اعتراضات خود ادامه دادند.

نیروهای امنیتی از آغاز اعتراضات شنبه شب، شلیک گاز اشک‌آور و حمله به مردم معترض در ماهشهر را آغاز کردند و در شهرک جراحی در مقابل جوانان معترض که به نشان اعتراض آتش روشن کرده بودند، گاز اشک‌آور و گلوله شلیک کردند.

از سوی دیگر، بازداشت‌های گسترده فعالان مدنی و جوانان در شهرهای اهواز، شادگان، ماهشهر، شهر جراحی، حمیدیه، خرمشهر، سوسنگرد، ایذه و شوش طی روز و شامگاه شنبه ادامه یافت.

به گفته منابع محلی، در موج بازداشت‌های خوزستان، نیروهای سپاه پاسداران در برخی مناطق اهواز اقدام به ورود به منازل برخی از مردم کرده و در مواردی چند عضو اغلب جوان خانواده‌ها را بازداشت کرده‌اند.

منابع محلی در استان خوزستان گفتند که موج بازداشت‌ فعالان مدنی و جوانان پس از سخنان شمخانی، گسترده‌تر شده است.

بازداشت‌شدگان به مکان‌های نامعلوم منتقل شده‌اند و خانواده‌های فعالان مدنی و معترضان بازداشت شده با وجود مراجعه به دستگاه‌های مسئول در اهواز و دیگر شهرها، تاکنون پاسخی در مورد محل نگهداری و اتهام فرزندان و بستگان خود دریافت نکرده‌اند.

به گفته منابع محلی، اینترنت موبایل که روز شنبه در اهواز بعد از نزدیک شش روز برای ساعاتی از سوی برخی اپراتورها برقرار شده بود از عصر شنبه باردیگر به طور کامل در اهواز قطع شد.

علاوه بر اهواز، اینترنت در سوسنگرد، شوش، شادگان، حمیدیه، ایذه، ماهشهر و دیگر شهرهای خوزستان قطع شد و این قطعی تا صبح یک‌شنبه همچنان ادامه دارد.

روزنامه جهان صنعت در شماره روز گذشته خود نوشت که در جریان این اعتراضات تاکنون دست‌کم ۹ نفر کشته شده‌اند. مقام‌های جمهوری اسلامی و همچنین نهادهای دولتی و حکومتی تاکنون شمار کشته‌شدگان اعتراضات خوزستان را اعلام نکرده‌اند ولی از میان کشته‌شدگانی که تاکنون شناسایی شده‌اند اغلب جوان و در چند مورد نوجوانان بوده‌ و در جریان اعتراضات با شلیک نیروهای امنیتی کشته شده‌اند.

بنابر گزارش‌ها، شماری از معترضان که در اهواز، سوسنگرد، ماهشهر و شادگان و دیگر شهرهای خوزستان و همچنین شهر الیگودرز در استان لرستان در اثر شلیک نیروهای امنیتی با سلاح جنگی یا سلاح ساچمه‌زن یگان ویژه زخمی شده‌اند تاکنون از بیم بازداشت به بیمارستان‌ها مراجعه نکرده‌اند.

از سوی دیگر جمعی از مردم بجنورد مرکز استان خراسان شمالی نیز شامگاه شنبه دوم مرداد ماه در خیابان‌های این شهر تظاهرات کردند. معترضان در بجنورد شعارهایی چون «ایرانی می‌میرد، ذلت نمی‌پذیرد» و « نترسید، نترسید، ما همه با هم هستیم» سر دادند.

یکی از اهالی بجنوردی در ویدیوی گفت که تظاهرات مردم بجنورد در حمایت از اعتراضات مردم خوزستان و در چهارراه مخابرات این شهر برگزار شد.

همزمان با دهمین شب اعتراضات خوزستان، در شهر سقز استان کردستان نیز به دنبال تجمع اعتراضی جمعی از مردم، نیروهای امنیتی و نیروهای یگان ویژه در میادین و خیابان‌ها مستقر شدند.

در استان البرز نیز، جمعی از معترضان شنبه شب جاده محمدشهر یه کیانمهر استان البرز را در حمایت از اعتراضات خوزستان برای ساعاتی بستند.

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا