گوناگون

آنچه مردم درباره بحران کرونا می‌گویند

برخلاف گفته‌های مسئولان وزارت بهداشت درباره کنترل ویروس کرونا و اجرایی کردن طرح واکسیناسیون، نظر مردم ایران نسبت به کارهای انجام شده و در دست اقدام تا این لحظه منفی است……

مرکز افکارسنجی دانشجویان ایران در نظرسنجی با عنوان «سنجش نگرش ایرانیان درباره واکسیناسیون کرونا» نظر مردم را درباره اجرای طرح واکسیناسیون جویا شده است. از پاسخگویان پرسیده شده است «اگر اجازه بدهید می‌خواهم نظر شما را درباره بعضی از موضوعات مربوط به شیوع کرونا در کشور بدانم. شما در مجموع از عملکرد دولت در زمینه واکسیناسیون کرونا چقدر راضی هستید؟». ۴۱.۱ درصد از پاسخگویان اصلاً از عملکرد دولت در زمینه واکسیناسیون رضایت ندارند. ۲۰.۱ درصد پاسخگویان گفته‌اند به میزان کمی از عملکرد دولت در این زمینه رضایت دارند. ۲۳.۳ درصد تا حدودی، ۷.۷ درصد به میزان زیاد و ۴.۲ درصد پاسخگویان کاملاً از عملکرد دولت در زمینه واکسیناسیون کرونا رضایت دارند. تا اینجای کار مشخص است بیش از ۸۰ درصد از شهروندان کشور نسبت به سیاست‌های اجرا شده توسط وزارت بهداشت و درمان رضایت ندارند؛ لازم است این بخش از نظرسنجی را مسئولان وزارت بهداشت بدون حُب و بغض مورد مطالعه قرار بدهند.

براساس اطلاعات مندرج در این نظرسنجی می‌توان حدس زد رضایت ۱۱ درصد از پرسش شوندگان از عملکرد دولت مرتبط با افرادی است که خودشان، آشنایان و یا یکی از نزدیکان آنان موفق به دریافت واکسن کرونا شده‌اند. چنانچه به آمارهای اعلام شده واکسیناسیون نگاهی داشته باشیم متوجه می‌شویم رضایت شهروندان با توجه به دریافت واکسن حاصل می‌شود و نه ارایه‌های گفته‌های بسیار از سوی مسئولان. براساس اطلاعات منتشر شده در خردادماه سال جاری حدود سه درصد از ایرانیان واکسن کرونا را دریافت کرده بودند، اما با توجه به آخرین آمار ارایه شده تا ۲۷ تیرماه ۱۴۰۰، جمعا ۸ میلیون و ۴۴۸ هزار و ۷۰ دُز واکسن در سراسر کشور تزریق شده است. کنار هم قرار گرفتن آمار رضایت شهروندان در نظرسنجی ایسپا با شمارگان شهروندان دریافت کننده واکسن کرونا همخوانی مستقیم دارد. در واقع هر چه میزان دریافت کنندگان واکسن کرونا بالاتر برود، بر همان اساس میزان رضایت شهروندان نیز افزایش خواهد یافت. نظرسنجی ایسپا پیام روشنی برای مدیران ایرانی دارد و نشان می‌دهد نیازی به برگزاری همایش‌های بی‌حاصل، سخنرانی‌های وقت‌گیر و مصاحبه و دادن ریپورتاژ به رسانه‌های مکتوب و فضای مجازی برای تولید واکسن ایرانی و بازدیدهای ساختگی از مراکز درمانی توسط مدیران ارشد وزارت بهداشت نبوده و نیست. حتی نیازی نیست دایم خبر از رونمایی و پرده‌برداری از پروژه‌های ریز و درشت تولید واکسن عکس و کلیپ و فیلم مستند و کارهای دیگر انجام شود؛ این کارها زمانی با پاسخ مثبت از سوی مردم روبرو می‌شود که دریافت کنندگان این پیام‌ها ارتباطی میان این حجم از تبلیغات و دریافت واکسن کرونا را در زندگی خودشان بینند، در غیر اینصورت همان خواهد شد که امروز با آن روبرو هستیم. پیام این نظرسنجی بسیار روشن است؛ در هر شرایطی که موفق شوید شهروندان کشور را در برابر ویروس کرونا ایمن نگاه دارید و به صورت ماهیانه از موج چهارم و پنجم و ششم و… خبر ندهید و کشور را با صدور فرامین به تعطیلی نکشانید، رضایت شهروندان نیز در بالاترین حد ممکن کسب می‌گردد. حتی اگر تمام شهروندان واکسینه شده اطلاع چندانی از نحوه تولید واکسن داخلی و نحوه ورود واکسن خارجی نداشته باشند.

بهار نیوز

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا