جوانان

سرگذشت تلخ پناهجویان ؛ .. بازگشت به وطن در تابوت

منیره حیدری، همراه با ۱۷ پناهجوی دیگر در دریای مدیترانه غرق شد. به گزارش منابع کردی، این زن پناهجوی ایرانی منیره حیدری نام داشت و اهل کرمانشاه بود….

شبکه حقوق بشر کردستان نوشته است که بیشتر سرنشینان قایق پناهجویان، نجات یافته‌اند اما با گذشت ۴ روز هنوز نشانه‌ای از ۱۷ تن از آن‌ها به دست نیامده است.

بنا به این گزارش منیره حیدری حدود ۴۰ روز پیش ایران را به مقصد ترکیه ترک کرد و قصد داشت خود را از مسیر غیرقانونی پناهجویان به بریتانیا برساند.

سازمان حقوق بشریِ «هَنگاو» نیز منیره حیدری را زنی ۳۵ ساله، از اهالی یکی از روستاهای شهرستان پاوه و دانش‌آموخته رشته امور بانکی معرفی کرده است.

بازگشت به وطن در تابوت؛ ..در وطن خویش غریب

روزنامه شرق در باره انتقال اجساد چهار عضو خانواده پناهجوی ایرانی غرق‌شده در کانال مانش به ایران نوشت: در هفته‌های گذشته تراژدی مرگ خانواده‌ای ایرانی در کانال مانش که به امید رسیدن به انگلیس و زندگی بهتر مهاجرت کرده بودند، تیتر رسانه‌های خارجی شد؛ خانواده‌ای پنج‌نفره که هرگز به مقصد نهایی نرسیدند و زودتر از آنچه فکرش را می‌کردند، به ایران بازگشتند.

پیکر تعدادی از اعضای خانواده رسول ایران‌نژاد، در میان استقبال نزدیکان سیاه‌پوشش‌شان جمعه‌شب ساعت ۲۲:۴۰ دقیقه به ایران رسید. هرچند پیکر شیوا، رسول، آنیتا و آرمین، به ایران رسید‌ اما دریای مانش، آرتین ۱۵‌ماهه را پس نداد تا تعداد مفقودان سردشتی این حادثه به سه نفر برسد. حالا سردشت همیشه چشم‌به‌راه کودکی است که خانواده‌اش در آرزوی زندگی بهتر او را از میان جنگل‌ها و کوه‌ها گذراند و به فرانسه رساند.

پرواز رأس ساعت به زمین می‌نشیند، اما خانواده ایران‌نژاد تا تحویل‌گرفتن اجساد راه زیادی در پیش دارند. آنهایی که بیرون ایستاده‌اند، بنرها را روی آمبولانس‌ها نصب می‌کنند. عکس خوشحال و بی‌خیال خانواده پنج‌نفره روی آمبولانس نقش می‌بندد. حالا همه‌چیز برای‌ آمدنشان آماده است.روی‌ آمبولانس‌ها به زبان کردی نوشته شده به وطن خوش آمدید. دور تا دور عکس‌ها ابیاتی کردی نوشته است. از یکی از اقوام می‌خواهیم نوشته‌ها را برایمان معنا کنند. ترجمه شعر روی بنر این است: پنج نفر بودیم، رو به سوی غربت، دل به سوی کردستان/ چهار جنازه بی‌روح آمدیم سمت شما/ یکی از ما در غربت بی‌نام‌و‌نشان ماند/ راه غربت سخت و گران بود/ دلمان همیشه سوی یاران بود/ سفر ناتمام ماند و پایان زندگی و بازگشتمان.

سازمان بین‌المللی مهاجرت اعلام کرد قایق شماری از پناهجویان با ۷۵ سرنشین در حوالی سواحل لیبی دچار حادثه شد. دست‌کم ۵۷ نفر از پناهجویان، از جمله هشت زن و کودک در این حادثه جان خود را از دست دادند..

به گزارش خبرگزاری آلمان، سازمان بین‌المللی مهاجرت از نهادهای وابسته به سازمان ملل اعلام کرد دست‌کم ۵۷ پناهجو در دریای مدیترانه در حوالی ساحل لیبی غرق شدند. قایقی که در دریا دچار سانحه شد ۷۵ سرنشین داشت. سخنگوی سازمان بین‌المللی مهاجرت با انتشار پیامی در توییتر اعلام کرد که ۲۰ تن از سرنشینان این قایق شامل زنان و کودکان بودند. هشت تن از آن‌ها جان خود را از دست دادند.

بر همین اساس گارد ساحلی لیبی و ماهیگیران جان ۱۸ تن از پناهجویان آفریقایی را نجات دادند و آن‌ها را به سواحل لیبی منتقل کردند.

سخنگوی سازمان بین‌المللی مهاجرت اعلام کرد این پناهجویان از شهروندان نیجریه، غنا و گامبیا بودند که قصد داشتند از دریای مدیترانه خود را به اروپا برسانند.

جان‌به دربردگان می‌گویند که موتور قایق وسط دریا از کار افتاد، هوا طوفانی بود و قایق واژگون شد.

لیبی یکی از مقصدهای مهم پناهجویان آفریقایی در راه اروپاست. چهارشنبه هفته گذشته نیز ۲۰ تن از پناهجویان در دریای مدیترانه در حوالی سواحل لییی دچار سانحه شدند و در آب‌های مدیترانه جان باختند.

اهمال اتحادیه اروپا در حفظ جان پناهجویان

میشل باشله، کمیسر عالی حقوق بشر سازمان ملل متحد پیش از این اتحادیه اروپا و لیبی را متهم کرده بود که در حفظ جان پناهجویان به شکل جدی اهمال می‌کنند. او از دولت لیبی و همچنین اتحادیه اروپا خواسته بود سیاست و عملکرد خود در زمینه نجات مهاجران را اصلاح کنند. به گفته باشله «فاجعه واقعی این است که در مسیر آب‌های مدیترانه بسیاری از رنج‌ها و مرگ‌ها قابل اجتناب است.»

سازمان عفو بین‌الملل در گزارشی که پنج‌شنبه ۱۵ ژوئیه/ ۲۴ تیر منتشر شد، اعلام کرد شواهد و مدارکی به دست آورده که نمایانگر آزار مردان، زنان و کودکان پناهجویی است که گارد ساحلی لیبی آن‌ها را هنگام عبور از دریای مدیترانه بازداشت می‌کند و به زندان می‌اندازد.

برخی از کشورهای عضو اتحادیه اروپا، به خصوص آلمان، با اتخاذ تدابیر سختگیرانه در مورد پناهجویان و مهاجران مخالف هستند. در همان حال برخی دیگر از کشورها که دولت‌های راست‌گرا در آنها به قدرت رسیده‌اند مهاجرت به کشورهای خود را باعث نابسامانی اقتصادی و سیاسی در کوتاه مدت و بروز مشکلات عمده اجتماعی و فرهنگی در بلندمدت دانسته و از محدودیت هرچه بیشتر در این زمینه حمایت می‌کنند.

عفو بین‌الملل از کشورهای اتحادیه اروپا خواسته است که به همکاری با وزارت کشور لیبی و گارد ساحلی در آن کشور برای جلوگیری از مهاجرت پناهجویان خاتمه دهد.

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا