اخبار

ادامه اعتراضات مردمی در میهن بلادیده

در بهارستان اصفهان و ایوان غرب ایلام تظاهرات اعتراضی برگزار شد. در بهارستان اصفهان تصویر  خامنه‌ای به آتش کشیده شد. اعتراضات در ایران از خوزستان آغاز شده و ۱۳ روز است که ادامه دارد……

تظاهرات شبانه ی مردمی در ایران در اشکال مختلف ادامه دارد. این اعتراضات در حمایت از مردم خوزستان و همچنین بی آبی و بی برقی برگزار می شود. برپایه ی گزارش هایی که در شبکه های اجتماعی منتشر شده است، امشب در گلستان اصفهان، گوهردشت کرج، ایرانشهر در سیستان و بلوچستان، ایوان در غرب ایلام، کردکوی در استان گلستان تظاهراتی برپا شده است. در تهران مردم همزمان با خاموشی برق فریادهای مرگ بر خامنه ای سر داده اند. در اصفهان یک بنر خامنه ای را آتش زده اند و شعار «جمهوری اسلامی نمی خواهیم نمی خواهیم» داده شده است. در ایرانشهر گروهی از معترضین بلوچ محور ایران شهر به مگس را بسته اند.

در شامگاه سه‌شنبه ۵ مرداد ماه ۱۴۰۰،  اعتراضات در برخی از نقاط ایران ادامه داشت. در ویدیوهایی که در شبکه‌های اجتماعی منتشر شدند نشان داده می‌شود معترضان در میدان ولی عصر بهارستان اصفهان و ایوان غرب ایلام تجمع کردند.

در یکی از ویدیوهای منتشر شده که به اعتراضات بهارستان اصفهان نسبت داده شده، یکی از بنرهای آیت الله خامنه‌ای به آتش کشیده شده است.

در شهر ایوان غرب ایلام نیز معترضین با ایجاد راه‌بندان به قطع برق اعتراض کردند.

اعتراضات ایران حدود دو هفته پیش از خوزستان آغاز شد. مردم در شهرهای مختلف استان خوزستان به بی‌آبی و عدم مدیریت آن از طرف دولت اعتراض کردند.

در واکنش به  اعتراضات مردم خوزستان حکومت به جای حل مشکل آنان نیروهای گارد ویژه را اعزام کرد و دست به سرکوب زد.

این اعتراض‌ها بعدا به استان‌های همجوار خوزستان و سپس به نواحی مختلف کشور از جمله تبریز، تهران، کرج ، بجنورد و کرمانشاه کشیده شد.

معترضین در اغلب این اعتراضات شعار “اتحاد” با خوزستان را سر دادند.

در ویدیوهای منتشر شده از تظاهرات بهارستان اصفهان نیز شعار ”خوزستان، اصفهان، اتحاد اتحاد ” سر داده شده است.

معترضین در بهارستان اصفهان همچنین شعارهایی چون ”ایرانی با غیرت، حمایت حمایت ” و ”جمهوری اسلامی نمی‌خواهیم، نمی‌خواهیم ” نیز سردادند.

معترضین در بهارستان اصفهان همچنین شعارهایی چون ”ایرانی با غیرت، حمایت حمایت ” و ”جمهوری اسلامی نمی‌خواهیم، نمی‌خواهیم ” نیز سردادند.

پیش از آن شهرک مهدیه (محله دره‌دریژ) کرمانشاه هم برای دومین‌بار شاهد اعتراض مردم به نبود آب و برق و حمایت از اعتراض مردم در خوستان بود.

به گزارش سازمان حقوق بشری “هه‌نگاو” ۲۰ نفر در این اعتراضات توسط نهادهای امنیتی بازداشت شده و به مکان نامعلومی منتقل شده‌اند. این سازمان هویت ۹ نفر از معترضین بازداشت شده را اعلام کرده است.

ساکنین محله دره‌دریژ گفته‌اند که “از روز گذشته این محله کاملاً امنیتی شده و نهادهای امنیتی علاوه بر بازداشت شهروندان اقدام به تفتیش منازل آن‌ها کرده‌اند”.

شماری از شهروندان تهرانی نیز صبح روز دوشنبه ۴ مرداد (۲۶ ژوئیه) در خیابان جمهوری دست به اعتراض زدند. معترضان شعار “مرگ بر دیکتاتور”، “خامنه‌ای حیا کن، مملکتو رها کن”، “نه غزه نه لبنان، جانم فدای ایران” و “توپ تانک فشفشه، آخوند باید گم بشه” سردادند.

نهادهای حقوق بشری از جمله سازمان عفو بین الملل در گزارشی شمار کشته‌شدگان اعتراضات خوزستان را هشت نفر اعلام کردند. جمهوری اسلامی ایران ولی شمار کشته‌شدگان را چهار نفر و از جمله یک مامور اعلام کرده است.

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا