بین‌المللی

مقام آمریکایی: مـأموریت ارتش آمریکا در سوریه بدون تغییر می‌ماند

یک وبسایت خبری آمریکایی به نقل از یکی از مقام های دولت واشنگتن از تداوم مأموریت آمریکا در سوریه با حضور ۹۰۰ نظامی خبر داد.

به گزارش خبرگزاری مهر، یک مقام وابسته به دولت آمریکا به «پولیتیکو» گفته است که به رغم ادعای جو بایدن رئیس جمهور این کشور مبنی بر اتمام نبردهای طولانی خاورمیانه (غرب آسیا و شمال آفریقا)، همچنان حدود ۹۰۰ نظامی آمریکایی در سوریه باقی می مانند.

این مقام آمریکایی هدف ادعایی از این تداوم حضور را آموزش و مشاوره به نیروهای کُرد سوری (قسد) عنوان کرد و گفت: در حال حاضر، هیچ تغییری را در ماموریت یا شمار نیروهای حاضر در سوریه پیش بینی نمی کنم.

این در حالی است که پیشتر، جان کربی سخنگوی پنتاگون در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه در حال حاضر چه تعداد نیروی آمریکایی در خاک سوریه حضور دارند؛ مدعی شد: در حال حاضر حضور ذهن ندارم اما می‌دانم که کمتر از هزار نفر است. عدد دقیق را می پرسم.

وی همچنین در پاسخ به سوالی درباره تأثیر گفتگوهای راهبردی با عراق بر حضور آمریکا در سوریه مدعی شد: ارتباطی بین عملیات ائتلاف در عراق و سوریه وجود دارد. اینکه چه تصمیماتی از این گفتگوها بیرون می‌آید و بر حضور در سوریه اثر بگذارد، هنوز نمی‌دانم.

به ادعای این مقام پنتاگون، مأموریت‌ها در عراق و سوریه بسیار به هم مرتبط هستند چرا که به گفته وی، وقتی داعش در سال ۲۰۱۴ ظهور کرد، از سوریه به عنوان عرصه‌ای برای آموزش، استخدام و تدارک عملیات در عراق استفاده کرد.

این در حالی است که اغلب مناطق شمال و شمال شرقی سوریه شامل استان‌های حسکه، دیرالزور و الرقه که مملو از منابع نفت و انرژی هستند تحت سیطره نیروهای دموکراتیک سوریه موسوم به قسد قرار دارند که توسط ائتلاف تحت سرکردگی آمریکا حمایت می‌شوند.

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا