ورزشی

سکسیسم در ورزش  

لباس ورزشی مناسب و استاندارد زنان لباسی است که زنان مناسب بودن و استاندارد آن را تشخیص دهند و به آنها برای رسیدن به اهداف ورزیشان کمک کند و یا مانع نتراشد، نه آنکه نمادی از زنانگی و جنسیت آنها باشد.

تیم ملی هندبال ساحلی زنان نروژ در مسابقات جام ملتهای اروپا در شهر وارنای بلغارستان به جای شورتهای بیکینی، شورت بلند ورزشی پوشیدند و توسط فدراسیون هندبال اروپا به دلیل «استفاده از پوشش نامناسب» جریمه نقدی شدند. طبق قانون فدراسیون جهانی هندبال، لباس زنان باید شورت تنگ بیکینی باشد در حالیکه مردان اجازه پوشیدن شورت بلندی دارند که بلندی مجاز آن دست کم تا ده سانتی‌متر بالای زانوست. از نظر بسیاری از ورزشکاران تیم ملی زنان نروژ شورتهای درنظرگرفته‌شده در قانون فدراسیون، نامناسب و تحقیرآمیز هستند. پیش از آنکه فدراسیون جریمه را اعلام کند رئیس اتحادیه هندبال نروژ بیان کرده بود از خواسته بازیکنان پشتیبانی خواهد کرد و در همین راستا حاضر به پرداخت هر میزان جریمه خواهد بود، چرا که بازیکنان باید امکان انتخاب آزاد لباس ورزشی خود را در چهارچوب‌های استاندارد داشته باشند و این مساله‌ای مربوط به همه است، نه فقط زنان. آنها اعلام کردند ما به زنان تیم ملی که در طول مسابقات از خواسته خود کوتاه نیامدند و در عمل نشان دادند «دیگر بس است»، افتخار می‌کنیم و برای تغییر لباس ورزش به نحوی که بازیکنان در آن احساس خوبی داشته باشند، تلاش خواهیم‌کرد. با وجود اینکه تیم ملی نروژ پیش از شروع بازیها، تقاضای خود مبنی بر پوشیدن شورت ورزشی به جای بیکینی را به فدراسیون ارائه داده بود، توسط فدراسیون رد و تهدید به جریمه شد. به رغم این، بازیکنان تصمیم گرفتند ریسک جریمه و حتی حذف از مسابقات را پذیرفته و لباس مورد نظر خود را بپوشند. این ماجرا بحث سکسیم در ورزش را بار دیگر زنده کرد. پیش از این هم درباره قوانین مربوط به لباس‌های ورزشی انتقادها و مباحثی در رابطه با سکسیسم مطرح شده‌بود. در همین راستا یکی از شرکت کنندگان زن آلمانی در المپیک توکیو در مصاحبه ای گفت مسابقات خوب یک چیز است، جذابیت سکسی چیزی دیگر و این دو ربطی به هم ندارند. یکی از شبکه های تلویزیون آلمان در یک نظرخواهی به این نتیجه رسید که ۳۶ درصد شرکت کنندگان زن در مسابقات ورزشی تجربه سکسیسم در ورزش را داشته‌اند. به گفته یکی از والیبالیستهای ساحلی زن آلمانی در قوانین مربوط به لباس نباید جنسیت اولویت داشته باشد، بلکه مهم این است که بازیکن بتواند آزادانه تصمیم بگیرد که در چه لباسی راحت است.

پوشاندن اجباری تمام بدن و موها در ورزش زنان جلوه ای بارز از سکسیسم است، همانقدر که جریمه کردن زنان ورزشکار به دلیل انتخاب پوشیدن شورت بلند به جای شورت بیکینی. این دو مورد به رغم تفاوت ظاهریشان اما دو روی یک سکه هستند. سکه سکسیسم و نداشتن حق انتخاب در پوشیدن لباس ورزشی و به عبارتی تحمیل لباسی که ورزشکار در آن احساس راحتی نمی کند و آن را نامناسب و یا دست و پاگیر تشخیص میدهد و علت این تصمیم از بالا هم، تنها جنسیت ورزشکار یعنی زن بودن اوست. در یک مورد هدف این است که جلوه های جنسی و تنانگی زن تا حد امکان کمرنگ و حذف شود و در مورد دیگر هدف این است که زن ورزشکار در کنار مهارتهای ورزشی اش، سکسی و جذاب به نظر بیاید. موضوع این است که در ورزش هم مانند بسیاری جاهای دیگر همچون محیط کار، فضاهای آکادمیک، دنیای هنر و سینما و غیره همچنان جنسیت زنان نقش پررنگی در برخورد و رفتار و قضاوت دنیای بیرون با آنها بازی می کند و جهان مردسالار همچنان در لایه های مختلف زندگی فردی و اجتماعی زنان جنسیت آنها را به رخشان می کشد و از آنها تقاضای ارائه دست کم نوعی «خدمات نمادین» دارد، نام و توجیهی که بر این «خدمات نمادین» گذاشته میشود البته بسته به فرهنگ و بافت اجتماعی و سیاست های هر منطقه با هم متفاوت است. در جایی این جلوه گری زنانه باید نماد حفظ شئوناتی از جمله پیوندهای خانوادگی و اخلاقیات اجتماعی باشد در جایی دیگر حق نانوشته و پنهان جامعه در لذت بردن از جذابیتهای جنسی زنان و در اغلب موارد هم این تصمیم گیریها بدون حضور زنان و شنیدن نظریات آنها گرفته میشود. اما آنچه مهم است و باید بر آن تاکید کرد این است که زنان هم همچون مردان وقتی به انتخاب شغل، رشته ورزشی، کار هنری، تفریح و هر انتخاب دیگری فکر می کنند بیش از آنکه جنسیت خود را در نظر داشته باشند به علاقه مندیها و توانایی ها و استعدادهایشان و اینکه چگونه بهتر می توانند به آنها جامه عمل بپوشانند، می اندیشند. اولویتهای آنها هم طبیعتا در زمینه شغلی شامل درآمد بهتر، افزایش مهارت علمی و عملی، آموزش مناسب، خدمت به جامعه و در زمینه ورزشی محیط مناسب برای تمرین و رشد مهارت ورزشی، لباس راحت و غیردست و پاگیر، امکان شرکت منصفانه در مسابقات و به دست آوردن مقام است. لباس ورزشی مناسب و استاندارد زنان لباسی است که زنان مناسب بودن و استاندارد آن را تشخیص دهند و به آنها برای رسیدن به اهداف ورزیشان کمک کند و یا مانع نتراشد، نه آنکه نمادی از زنانگی و جنسیت آنها باشد./گروه علمی مطالعات زنان

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا