بین‌المللی

اسد: همه اشتباه می‌کنند حتی رییس‌جمهور/ تقدیر آمریکا از دمشق

آمریکا که در تمام این مدت به مخالفان کمک می کرد و بشار اسد را محکوم می کرد حالا از او تقدیر می کند و بشار اسد هم که دو سال نیم تمام در مقابل مخالفان با گلوله و تانک ایستاد حالا به اشتباهات خود اقرار می کند سوالی که در این میان می توان پرسید این است که این ابزار نرم دیپلماسی چرا تا کنون و تا قبل از کشته شدن بیش از صد هزار نفر از مردم سوریه کاربردی نداشته است…

انهدام تسلیحات شیمیایی سوریه توسط تیمی از سازمان منع تسلیحات شیمیایی و براساس قطعنامه سازمان ملل روز یک شنبه ۱۴ مهر آغاز شد. قطعنامه سازمان ملل پس از توافق بین روسیه و آمریکا، مبنی بر اینکه تمامی سلاح‌های شیمیایی سوریه باید تا نیمه سال ٢٠١۴ میلادی نابود شوند، صادر شد.

جان کری که برای شرکت در اجلاس همکاری‌های اقتصادی آسیا-اقیانوسیه (اِیپِک) به اندونزی سفر کرده در واکنش به آغاز روند نابودی سلاح‌های شیمیایی در سوریه، حکومت بشار اسد را بدلیل پیروی از قطعنامه سازمان ملل شایسته تقدیر دانست. وزیر خارجه آمریکا پس از دیدار با سرگی لاوروف وزیر خارجه روسیه در حاشیه این اجلاس گفت:” ما از روسیه بدلیل همکاری و از سوریه بدلیل تبعیت [از قطعنامه سازمان ملل] قدردانی می‌کنیم.”

کری سرعت آغاز کار را بی سابقه دانست و گفت «اینکه یک‌هفته پس از تصویب قطعنامه سازمان ملل، مقداری از سلاح‌های شیمیایی نابود شده بی‌اندازه مهم است.» وزیر خارجه آمریکا گفت: صادقانه باید بگویم این اعتباری برای رژیم بشار اسد است. شروع کار بسیار خوب بوده و ما از شروع خوب استقبال می کنیم.

به گفته یک مقام وابسته به سازمان منع تسلیحات شیمیایی، این سازمان عملیات ارزیابی و انهدام تسلیحات را در مکانی سری در سوریه انجام می شود.

خبرگزاری فرانسه هم به نقل از یک منبع سازمان تسلیحات شیمیایی گفته است که قرار است از خودروهای سنگین برای انهدام کلاهک های موشکی، بمب های شیمیایی و تجهیزات تولید مواد شیمیایی استفاده شود. تیم بازرسان گفته اند که به زودی فیلم هایی از سلاح های منهدم شده، ارائه می دهند. این اولین بار است که به سازمان منع تسلیحات شیمیایی ماموریت نابودی زرادخانه سلاح های شیمیایی کشوری در بحبوحه جنگ داده می شود.
یکی از مقامات این سازمان گفت است: اولین روز تخریب و خنثی سازی به پایان رسیده و به کلاهک‌های موشکی، بمب و نیز واحدهای متحرک و ثابت ترکیب و ذخیره مواد شیمیایی نیز رسیدگی شده است. کار فردا و روزهای آینده ادامه پیدا خواهد کرد.

دولت سوریه اخیرا به کنوانسیون منع استفاده از سلاح‌های شیمیایی پیوسته است. گفته می‌شود که سوریه نزدیک به هزار تن گاز سارین، گاز خردل و سایر سلاح‌های شیمیایی ممنوعه در اختیار دارد.

بنابر تخمین‌ها سوریه حدود هزار تن سلاح شیمیایی از جمله گاز اعصاب سارین و مواد تاول زا مثل گاز خردل ذخیره کرده است که آنها را می توان با هواپیما، موشک بالیستیک و توپخانه راکتی به کار گرفت.
نابودی این ذخیره سلاح شیمیایی در سوریه زیر نظر گروهی از کارشناسان سازمان منع سلاح‌های شیمیایی (OPCW) انجام می‌گیرد.

در همین حال بشار اسد، رئیس جمهوری سوریه در مصاحبه با مجله آلمانی اشپیگل گفته است: هرگونه مذاکره با مخالفان سوریه تنها به شرطی انجام خواهد شد که سلاح‌های خود را بر زمین بگذارند. اسد همچنین به برخی اشتباهات توسط افراد در دولتش اذعان داشت و گفت: همه ما اشتباه می‌کنیم، حتی رئیس‌جمهور هم اشتباه می‌کند. او تاکید کرد: به عقیده من حل بحران سوریه از طریق مذاکره با گروه‌های مسلح امکان پذیر نیست اما مذاکره با مخالفان سیاسی ممکن و شدنی است.

رئیس جمهوری سوریه در ادامه خاطرنشان کرد: اگر کسی بخواهد که سلاح خود را بر زمین گذاشته و به زندگی عادی بازگردد در آن زمان ما می‌توانیم مساله مذاکره با این افراد را مورد بررسی قرار دهیم.
بشار اسد همچنین تاکید کرد که نسبت به سرنوشتش در سوریه احساس نگرانی نمی‌کند و همین احساس عدم نگرانی است که باعث شده وی در طول دو سال و نیم بحران سوریه با خانواده‌اش در این کشور بماند و گفت: اگر ترسیده بودم مدتها پیش سوریه را ترک می‌کردم.

اسد با تاکید بر اینکه ملت سوریه همواره از وی حمایت کرده و پشت او قرار گرفته‌اند اعلام کرد: برای نامزدی در انتخابات ریاست جمهوری آتی در سوریه آماده است. اگر احساس کنم که بیشتر مردم سوریه با نامزدی من در انتخابات ریاست جمهوری آینده موافقند، آماده‌ام تا در انتخابات نامزد شوم.

او در ادامه اعلام کرد که انتخابات ریاست جمهوری سوریه دو ماه پیش از پایان دوران ریاست جمهوری وی در سال ۲۰۱۴ میلادی برگزار خواهد شد.

اسد درباره حوادثی که در سوریه رخ می‌دهد ضمن مسئول دانستن نیروهای وابسته به القاعده در قبال جنایت‌های جاری در کشورش، از کمک‌های مالی عربستان و قطر و کمک‌های لجستیکی ترکیه به این گروه‌ها به شدت انتقاد کرد.
وی همچنین درباره حمله شیمیایی ۲۱ اوت در نزدیکی دمشق بار دیگر تاکید کرد که دولت او هیچ نقشی در این حمله نداشته است. اسد گفت: تصویری که شما از من به عنوان قاتل مردم خودش ساخته‌اید، اشتباه و نادرست است. مقام‌های غرب که می‌گویند نیروهای اسد مقصر این حمله هستند به القاعده بیشتر از من اعتماد دارند.

رئیس‌ جمهور سوریه با زیر سوال بردن گزارش سازمان ملل در خصوص حملات شیمیایی ۲۱ اوت گفت: هیچ کس نمی‌تواند با قاطعیت بگوید که در این حمله از راکت‌ استفاده شده‌، من مخالفان را مسئول استفاده از گاز سارین می‌دانم. ما شفاف‌سازی کرده‌ایم، کارشناسان می‌توانند به هر جایی که می‌خواهد بروند و آنجا را بررسی کنند و ما جزئیات را در اختیار آنها می‌گذاریم. انهدام تسلیحات اتمی کاملا تحت محافظت و امنیت انجام می‌شود.
گفتنی است رئیس جمهوری سوریه به مناسبت چهلمین سالگرد جنگ اکتبر با روزنامه تشرین این کشور مصاحبه‌ای جامع انجام داد و در آن به بررسی حوادث جاری در کشورش بعد از جنگ اکتبر و شرایط کنونی سوریه و نیز مساله سلاح‌های شیمیایی دمشق پرداخت.

بشار اسد در این مصاحبه گفت: نیروهای مسلح سوریه اکنون نیز همان نیروهایی هستند که در سال ۱۹۷۳ و در جنگ اکتبر توانستند رژیم اسرائیل را شکست دهند و اراده ملی سوریه را ثابت کنند. دید مردم به ارتش سوریه نیز همان دید است و چیزی تغییر نکرده است.

بشار اسد ادامه داد: مهمترین چیزی که اکنون در سوریه ما با آن مواجه هستیم و اولویت اول ما در سوریه این است که تروریسم را از بین ببریم و بر پدیده ترور و تروریسم فائق شویم تا بار دیگر امنیت به کشور بازگردد. نه تنها باید تروریسم در سوریه ریشه کن شود بلکه تفکر تروریستی نیز باید از جامعه برداشته شود و آن روز، روز پیروزی واقعی ملت سوریه خواهد بود.

بشار اسد در پاسخ به سوالی درباره سلاح‌های شیمیایی سوریه و توافق برای انهدام آنها نیز گفت: ساخت سلاح‌های شیمیایی سوریه در دهه ۸۰ و برای ایجاد قدرت بازدارندگی در مقابل سلاح‌های اسرائیل بود، اما تعداد کمی از این قضیه اطلاع دارند که ساخت و تولید سلاح‌های شیمیایی در سوریه از اواسط دهه ۹۰ متوقف شد چرا که سوریه به این نتیجه رسید که توانایی سلاح‌های متعارفش برای مقابله با توان نظامی اسرائیل کفایت می‌کند و توان بازدارندگی این سلاح‌ها به حد مطلوب رسیده است

همزمان با آغاز انهدام تسلیحات شیمیایی سوریه، اخضر ابراهیمی، نماینده ویژه سازمان ملل برای حل بحران سوریه نسبت به برگزاری گفتگو های صلح در اواسط ماه آینده میلادی در ژنو ابراز تردید کرده است. قرار بود این مذاکرات با حضور گروههای درگیر برگزار شود.

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا