دیدگاه‌ها

حاشیه‌های آخرین دیدار

دو روایت از یک جلسه رسمی

آخرین جلسه مشترک دولت حسن روحانی و اعضای کابینه‌اش با رهبر انقلاب با حاشیه‌‌های مختلفی همراه شد؛ حاشیه‌‌هایی که برای فعالان سیاسی و شبکه‌‌های اجتماعی سوژه تفسیر وضعیت آینده حسن روحانی شد. ایتدا برخی رسانه و اشخاص رسانه‌ای جریان اصول‌گرا خبر دادند که در آخرین جلسه دولت روحانی با رهبر انقلاب، جلسه درحالی آغاز شد که روحانی در آن حضور نداشت. ضمن این که رهبری کوتاه صحبت کرد. در عین حال هیچ کدام از تشریفات آخرین جلسات دولت‌‌های قبلی در این جلسه برگزار نشد.

دو روایت از یک جلسه رسمی رهبر انقلاب ودولت

همدلی| صبح روزچهارشنبه پیش از آن که حسن روحانی وارد جلسه شود، دیدار اعضای هیأت دولت با رهبری شروع شد. این درحالی بود که معمولا در جلسات پیش از شروع سخنان رهبری، رئیس جمهوری صحبت‌‌ می‌کند. با این حال روحانی به جلسه رسید و سخنان خود را شروع کرد. فعالان شبکه‌‌های اجتماعی‌‌ می‌گویند در حین سخنان روحانی رهبری چندین بار به ساعت خود نگاه کرده است که اتفاقی قابل تفسیر است. سخنانی روحانی بیشتر مبتنی بر دفاع از عملکرد دولتش بود. با این همه وقتی سخنان روحانی به پایان رسید، رهبری انقلاب در ارزیابی عملکرد دولت‌ گفتند:«عملکرد دولت آقای روحانی در بخش‌های مختلف یکسان نبوده است، در برخی موارد بر طبق انتظارات بود اما در برخی موارد این‌گونه نبود». رهبری لزوم استفاده از تجربه‌‌های دولت‌‌های یازدهم و دوازدهم در آینده را خاطرنشان کردند و افزودند: «یک تجربه بسیار مهم در این دوران عبارت است از بی‌اعتمادی به غرب که آیندگان باید از آن استفاده کنند. در این دولت معلوم شد که اعتماد به غرب جواب نمی‌دهد و آنها کمک نمی‌کنند و هرجا که بتوانند ضربه خواهند زد و اگر جایی هم ضربه نمی‌زنند به این دلیل است که نمی‌توانند. مطلقاً نباید برنامه‌های داخلی را به همراهی غرب منوط کرد زیرا حتماً شکست خواهد خورد.» این سخنان رهبری در واقع تأکید بر این داشت که دولت و شخص حسن روحانی به غرب اعتماد کرده‌اند و همین هم باعث شده که کشور وارد مشکلات مختلفی شود.
رهبری خطاب به رئیس جمهور و اعضای دولت افزودند:«هر جا که کارها را منوط به غرب و مذاکره با آن و آمریکا کردید ناموفق بودید و هر جا که بدون اعتماد به غرب، حرکت و از آنها قطع امید کردید موفق بودید و پیش رفتید.»
این حاشیه‌‌ها در حالی در رسانه منتشر شد که معاون ارتباطات دفتر رئیس جمهوری توضیحاتی درباره اتفاقات و حاشیه‌‌های این دیدار داده است. معزی اعلام کرده این که تشریفات جلسات پایانی دولت‌‌های قبل مانند گرفتن عکس یادگاری و هدیه دادن رهبری به اعضای دولت تکرار نشده به خاطر رعایت پروتکل‌‌های بهداشتی کرونا بوده است.
به گزارش ایرنا، معزی همچنین با رد آنچه در خصوص زمان حضور رئیس جمهوری در جلسه بیان شده است، خاطرنشان کرد:«با توجه به این‌که زمان جلسه به دفتر رئیس جمهوری ساعت ۱۱ ظهر اعلام شده بود، حجت الاسلام والمسلمین حسن روحانی ۱۵دقیقه پیش از موعد هم به محل جلسه رفت، اما وقوع برخی ناهماهنگی‌ها سبب شده بود که جلسه پیش از زمان رسمی اعلام شده به دفتر رئیس جمهوری آغاز شود، لذا هر گونه تفسیر یا برداشت مبنی بر تاخیر عامدانه رئیس جمهوری در جلسه با رهبر انقلاب قرین به صحت نیست.» به‌هرحال توضیحات معزی خیلی تفسیر از جلسه را تغییر نمی‌دهد و اتفاقا نشان‌‌ می‌دهد که هستند افراد پرنفوذی که مخالفت خود را با روحانی علنی کرده‌اند.

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
دکمه بازگشت به بالا