اخبار

اوضاع وخیم تر از آن است که آمارها اعلام می‌کنند

فقر مالی، بهداشتی و فرهنگی، بیکاری، گرانی سرسام‌آور، تورم فزاینده و شدت یافتن معضل مسکن ازجمله ره‌آوردهای حاکمیت چهل‌ و دو ساله رژیم جمهوری اسلامی برای مردم ستمدیده و بلاکشیده میهن ماست.  کارشناسان تامین اجتماعی در خصوص گزارش مرکز پژوهش‌های مجلس مبنی بر اینکه ۵۳ درصد از کارگران و ۳۰ درصد از بازنشستگان جزو فقرا هستند، می گویند: اوضاع اقتصادی مردم وخیم‌تر از چیزی ست که آمارها اعلام می‌کنند…..

به گزارش ایلنا، علیرضا حیدری گفت: ما با گزارش‌هایی مواجه می‌شویم که می‌گوید در مجموع ۸۹درصد از حقوق بگیران و بازنشستگان در تله‌ی فقر گرفتار شده‌اند که کاملا با واقعیت موجود انطباق دارد و الان درصد قابل توجهی از کارگران نسبت به سال گذشته در تله‌ی فقر گرفتار شدند و دولت حتی اراده هم کند در کوتاه مدت و میان مدت قادر نیست شرایط را به سه چهار سال گذشته برگرداند.

حیدری افزود: وضعیت اقتصادی مردم به شدت بد است و اوضاع وخیم‌تر از آن چیزی است که آمارهای مراجع رسمی اعلام می‌کند اما همین که مرکز پژوهش‌های مجلس درخصوص فقر کارگران و بازنشستگان اعلام می‌کند، وخامت وضعیت زندگی خانوارها را گوشزد می‌کند. البته به غیر از کارگران و بازنشستگان گروه‌های کم درآمد و فاقد پوشش حمایت‌های اجتماعی نیز وضعیت به مراتب بدتری دارند.

این فعال کارگری گفت: با توجه به اوضاعی که به لحاظ اقتصادی در جامعه حاکم است و چنانچه همین شرایط باقی بماند، در سالهای آتی بر وخامت اوضاع اقتصادی افزوده خواهد شد.

روزنامه ستاره صبح چاپ تهران امروز به‌ نقل از یک اقتصاددان نوشت: موجودی امکانات حمل ونقل کشور و سایر امکانات صنایع دیگر در حال فرسایش تدریجی است، چون امکان جایگزینی و خرید لوازم ضروری در کشور به‌ دلیل تحریم و عدم پیوستن به اف.ای.تی. اف و سوء‌مدیریت و.. وجود ندارد.

محمد طبیبیان، اقتصاددان گفت: فرایند فقیر شدنِ خاموش در بسیاری از خانه‌های ما در جریان است. اگر یخچال منزل که بیش از ۲۰سال عمر دارد و هر آینه ممکن است خراب شود، خراب شود بیش از ۶۰میلیون تومان باید برای یک یخچال مناسب پرداخت کرد… قدرت خرید درآمد ماهانه بسیاری از هموطنان طی سه چهار سال گذشته به یک‌سوم کاهش‌یافته است. در آینده وقتی درآمدمان به زیر ۱۰۰دلار در ماه رسید چشم‌ باز می‌کنیم و می‌بینیم، زیرخط فقر قرار گرفته‌ایم، بدون این‌که جرمی مرتکب شده باشیم…

وی با اشاره به اقتصاد درهم شکسته و فروپاشیده نظام و فقر و فلاکت گسترده اقشار و طبقات مختلف مردم افزود: روند اقتصاد کشور در مسیر «به سمت هندی شدن» قرار گرفته است، تعجب نکنید! در برخی مناطق شهرها قیافه انسان‌ها هم دارد هندی می‌شود، چهره‌های برخی از هموطنان در اثر ضعف در تغذیه مستمر که گرانی مواد غذایی به‌تدریج سبب می‌شود و ظاهر پوشش افراد به‌دلیل بالاپوش مستعمل و کهنه، هندی شده است که نشان‌دهنده گسترش فقر است.

این اقتصاددان در ادامه می‌افزاید: «دقت کردید در مناظره‌های انتخابات ریاست‌ جمهوری کسی از اهداف بلند برای پیشرفت و ترقی کشور سخنی به میان نیاورد. همه در حد قول سبد معیشتی و تأمین مقداری پول کمک‌ معاش (بخور و نمیر) صحبت کردند.»
زندگی رنج بار و پردرد مردم میهن ما، اساساً نه‌تنها دستخوش هیچ‌گونه بهبودی نیافته است، بلکه از جهت‌های معین بدتر نیز گردیده است. کارگران و دیگر زحمت کشان به‌معنای واقعی کلمه همچنان روزگاری پر از رنج و محرومیت را در رژیم ولایی سپری می‌کنند. زندگی سخت آنان به‌راستی هرچه سخت‌تر و دشوارتر از پیش می‌گذرد.

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید

@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
دکمه بازگشت به بالا