بین‌المللی

اذعان کارشناس آمریکایی به مدیریت فاجعه بار واشنگتن در افغانستان

کارشناس و دیده بان ویژه بازسازی افغانستان، مدیریت جنگی آمریکا در افغانستان را فاجعه بار توصیف کرد و رویکرد آمریکا به شدت انتقاد کرد.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از راشاتودی، «جان ساپکو»، دیده بان ویژه بازسازی افغانستان، مدیریت جنگی آمریکا در افغانستان را فاجعه بار توصیف کرد.

این کارشناس آمریکایی تاکید کرد آنچه ژنرال‌ها یا سفرا و مقامات دولت آمریکا ادعا می‌کنند را باور نکنید؛ آن‌ها ممکن است باردیگر همین اشتباهات را تکرار کنند.

به گفته ساپکو، این هشدارها دقیقاً همان چیزی است که بعد از جنگ ویتنام به آن اشاره کردیم اما بعد جنگ عراق و افغانستان رخ داد و کشور ما باز هم این کار را انجام خواهد داد.

دیده بان ویژه بازسازی افغانستان گفته است که اگر به پیشروی‌های اخیر گروه طالبان در افغانستان رسیدگی نشود، می‌تواند به بحرانی جدی برای دولت کابل تبدیل گردد.

دیدبان مرتبط با کنگره آمریکا همچنین افزود: مجموع هزینه‌های بازسازی در افغانستان و عملیات‌های مربوطه، از آغاز سال مالی ۲۰۰۲ تا سه ماهه اول سال ۲۰۲۱ به ۱۴۴.۹۸ میلیارد دلار رسیده است.

اوضاع امنیتی در افغانستان طی چند هفته گذشته در پی خروج غیر مسئولانه آمریکا بدتر از گذشته شده و نیروهای طالبان در مناطق مختلف این کشور در حال پیشروی هستند.

آمریکا پس از ۲۰ سال اشغال نظامی افغانستان درحالی نیروهای خود را از این کشور خارج می‌کند که اوضاع امنیتی، اقتصادی و اجتماعی افغانستان در مقایسه با ۲۰ سال قبل بدتر شده است. تحلیلگران معتقدند که حضور نظامی ۲۰ ساله نیروهای آمریکایی جز میلیاردها دلار خسارت و کشته شدن تعداد زیادی از سربازان آمریکایی و اعضای ناتو، کشته شدن هزاران شهروند افغانستان دستاوردی نداشته است.

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
دکمه بازگشت به بالا