گوناگون

ارزان برای دولت، گران برای ملت

افشاگری در مورد چرایی خشک شدن هورالعظیم ادامه دارد. بعد از این که معاون محیط زیست دریایی سازمان حفاظت محیط زیست از نقش یک نهاد بالا دستی در خشک شدن هورالعظیم پرده برداشت؛ دیروز معاون رئیس جمهوری در امور زنان و خانواده در توئیتی گفت که برای توسعه نفت، آب را بر روی هورالعظیم بستند……

معصومه ابتکار در توئیتی نوشت: «شرط سازمان حفاظت محیط زیست در ۸۴ خشک نکردن تالاب برای توسعه نفت بود، ولی ۸۹ آب را روی هورالعظیم بستند. از اولین تلاش‌های ما در ۹۲-۹۳ باز کردن آب روی تالاب بود چون کانون گرد و غبار شده بود. یادتان هست؟ برای این‌که قصور دولت دهم مشخص نشود، مرتب من را متهم می‌کردند بابت گرد و غبار و بابت خشکی تالاب!» وی همچنین روز جمعه در توئیتر خود فیلمی منتشر کرد که در آن از جمله به سخنان معاون سازمان محیط زیست و معاون وزیر رفاه درباره مجوز شورای عالی امنیت ملی به چینی‌ها برای خشکاندن هورالعظیم اشاره شده است. ابتکار اولین نفری نیست که در مورد چرایی خشک شدن هورالعظیم دست به افشاگری زد، احمدرضا لاهیجان‌زاده، معاون دریایی سازمان حفاظت محیط زیست، چندی پیش در برنامه‌ای تلویزیونی گفته بود که تالاب هورالعظیم با مجوز شورای عالی امنیتی به نفع یک شرکت نفتی چینی خشک شده است.
وی در توضیح ماجرا گفته بود که ژاپنی‌ها تا دهه ۱۳۸۰ برای استخراج نفت در حوزه‌های آزادگان و یادآوران از تکنولوژی سطح بالایی استفاده‌ می‌کردند، اما چینی‌ها حاضر به استفاده از فناوری‌های نوین نشدند و سرانجام توانستند در سال ۸۹ مجوزی از شورای عالی امنیت ملی به نفع خود بگیرند. به گفته لاهیجان‌زاده ژاپنی‌ها حاضر بودند برای استخراج نفت در حوزه‌های آزادگان و یادآوران با تکنولوژی سطح بالا، همانند استخراج در دریا از این حوزه‌ها بهره‌برداری کنند، اما چینی‌ها حاضر به انجام این کار نشدند و به‌خاطر ارزان‌تر شدن پروژه پیشنهاد خشک شدن هور را دادند که متاسفانه شورای عالی امنیت ملی هم آن را می‌پذیرد. احمد میدری، معاون وزیر رفاه، نیز در مورد دلایل خشک شدن هورالعظیم به تازگی گفته است که خشک کردن تالاب هورالعظیم بدون اجازه سازمان حفاظت محیط زیست بود و آنها از «شوراهای بالادستی» مجوز گرفته بودند. لازم به یادآوری است که خشک شدن هورالعظیم در هفته‌های گذشته سبب اعتراضات گسترده‌ای در خوزستان و برخی از شهرهای ایران شد. انتشار عکس‌هایی از تلف شدن ماهی‌های بی‌شمار در تالاب هورالعظیم و همچنین انتشار ویدئوهایی نیز از گاو‌میش‌هایی که در نقاط پراکنده از تالاب هورالعظیم در حداقل میزان آب تجمع کرده بودند، جرقه اعتراضات خوزستان را در اواسط تیر ماه زد. ابتدا اعتراضات از سوی فعالان و دغدغه‌مندان محیط زیست آغاز و کم‌کم به اغلب مردم رسید و خیابان‌ها پر از معترضانی شد که تشنگی نخلستان‌ها و گاومیش‌ها و مرگ ماهی‌ها را فریاد‌ می‌زدند. اعتراضات خوزستان اگرچه مسالمت‌آمیز بود، اما در مواردی به خشونت نیر کشیده شد. فیلم‌های منتشر شده از خوزستان گویای این مطلب است. یک کارشناس محیط زیست در مورد نقش سیاست‌های اشتباه در خشک شدن تالاب هورالعظیم به افشاگری‌های اخیر اشاره کرد و گفت یکی از مشکلات جامعه ما سیاست‌زدگی است، در واقع در مملکت ما همه چیز سیاسی است، اما ای کاش سیاسی کاری مسئولین براساس چارچوب و قواعد امر بود. اسماعیل کهرم به چرایی خشک شدن هورالعظیم اشاره کرد و افزود:«ژاپنی‌ها برای استخراج نفت در حوزه‌های آزادگان و یادآوران طرحی ارائه کردند که نیاز به خشک شدن هورالعظیم نبود، اما به‌خاطر ارزان‌تر بودن طرح چینی‌ها، پروژه به چین داده شد و چینی‌ها هورالعظیم را خشک کردند. طرح ارزانی که برای کشور و ملت ایران خیلی گران تمام شد.» وی ادامه داد:«این نوع تصمیم‌گیری‌ها که آسیب غیرقابل جبرانی به محیط زیست وارد‌ می‌کند، نتیجه عدم آگاهی محیط زیستی مسئولان تصمیم‌گیر و تصمیم‌ساز است. بدون تردید اگر افرادی که در این تصمیم‌گیری نقش داشتند به نقش این تصمیم بر محیط زیست آگاهی داشتند، ملاحظات محیط زیستی را لحاظ‌ می‌کردند و حالا هم آب داشتیم و هم هورالعظیم به وضعیت فلاکت‌بار امروز نمی‌رسید، و هم تظاهرات اعتراضی شکل نمی‌گرفت و مردم مظلوم آن منطقه خشونت دیگری را تجربه نمی‌کردند.»
کهرم فقط چینی‌ها را مسئول خشک شدن هورالعظیم ندانست. وی گفت:«کشور ترکیه نیز در این موضوع نقش دارد. ترکیه سدی به اسم سد «ایلیسو» بر روی دجله بنا کرده که آنقدر بزرگ است که فقط آب‌گیری آن ۴ سال طول‌ می‌کشد.» وی ادامه داد:«امسال با اتمام سد ایلیسو بر روی دجله ورودی آب به تالاب هورالعظیم در قسمت عراق و ایران تقریباً به صفر خواهد رسید.» به گفته کهرم سد ایلیسو ترکیه بر روی دجله و سد کمال خان افغانستان بر روی هیرمند که نتیجه آن خشکی ‌هامون است، نشان‌ می‌دهد در دیپلماسی آب ضعیف هستیم.
همدلی

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا