حقوق بشر

حکم ۳۰ سال زندان امیرسالار داوودی تایید شد

امیرسالار داوودی تاکنون وکالت بسیاری از پرونده‌های متهمان سیاسی و اقلیت‌های مذهبی را برعهده داشته است

حکم ۳۰ سال زندان (۱۵ سال زندان قابل اجرا) و ۱۱۱ ضربه شلاق امیرسالار داوودی که در دیوان عالی کشور مورد نقض قرار گرفته بود، مجددا از سوی شعبه ۲۸ دادگاه انقلاب تهران تایید شد. آقای داوودی وکیل دادگستری و مدیر کانال تلگرامی «بدون روتوش»، تاکنون وکالت بسیاری از پرونده‌های متهمان سیاسی و اقلیت‌های مذهبی را برعهده داشته است.

سازمان حقوق بشر ایران پیشتر بازداشت وبازداشت و آزار و اذیت وکلا به دلیل انجام تعهدات حرفه‌ایشان را محکوم کرده بود. مدیر سازمان حقوق بشر ایران، محمود امیری‌مقدم در مورد تایید مجدد این حکم گفت: «حکم ۳۰ سال زندان و ۱۱۱ ضربه شلاق صرفا بخاطر ابراز عقیده در فضای مجازی حکمی بی رحمانه است و اراده حکومت در سرکوب وکلای مستقل را نشان می‌دهد. ما از نهادهای بین المللی، بخصوص کانونهای بین المللی وکلا میخواهیم تا صدای امیرسالار داوودی و دیگر وکلای مستقل در ایران باشند».

بنا به اطلاع سازمان حقوق بشر ایران، شعبه ۲۸ دادگاه انقلاب تهران، محکومیت ۳۰ سال زندان و ۱۱۱ ضربه شلاق امیرسالار داوودی را تایید کرد. این حکم ابتدا از سوی شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب تهران صادر و سپس در دیوان عالی کشور مورد نقض قرار گرفته بود. از محکومیت امیرسالار داودی، با استناد به ماده ۱۳۴ قانون مجازات اسلامی، ۱۵ سال زندان قابل اجرا است.

آقای داوودی در توییتی ضمن تایید این خبر نوشت: «شعبه ۱۵ انقلاب من را به ۱۵ سال حبس قابل تحمل محکوم کرد. اعتراض نکردم و مابعد دو سال و اندی اعاده دادرسی کردم. شعبه ۴۱ دیوان عالی رای مورد اعتراض را نقض و به شعبه هم عرض ارجاع داد و با وثیقه، موقت آزاد شدم. شعبه هم عرض (۲۸ انقلاب) ۲۲ تیر رسیدگی و بر رای نقض شده، اصرار کرد. باید اعتراض کنم».

امیر رئیسیان، وکیل مدافع امیرسالاری داوودی، درطی توییتی در این خصوص نوشت: «شعبه ۲۸ دادگاه انقلاب تهران با اعتقاد به اینکه حکم دیوان عالی کشور اشتباه بوده است، عیناً حکم اولیه (شعبه ۱۵) را تایید کرد. سابقاً شعبه ۴۱ دیوان عالی کشور حکم قبلی را نقض و دستور رسیدگی هم‌عرض داده بود».

گفتنی است، جلسه دادگاه رسیدگی به اتهامات امیرسالار داودی، در تاریخ ۲۲ تیر ماه سال جاری در شعبه ۲۸ دادگاه انقلاب تهران برگزار شده بود.

یکی از مصادیق اتهامی که منجر به محکومیت امیرسالار داوودی شد، «تشکیل و فعالیت‌ در کانال تلگرامی بدون روتوش» بود که بر اساس این اتهام «تشکیل گروه برای براندازی نظام» به وی وارد شده بود.

امیرسالار داوودی، وکیل دادگستری و فعال حقوق بشر که از ۲۹ آبان ۱۳۹۷ بازداشت و در زندان به سر می‌برد، در ۲۳ خرداد ماه ۱۴۰۰ پس از پذیرفته شدن درخواست اعاده دادرسی‌اش در دیوان عالی کشور، پس از حدود دو سال و هفت ماه حبس، با تودیع قرار وثیقه دو میلیارد تومانی از زندان «رجایی‌شهر» کرج  آزاد شد.

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید

@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا