اخبار

اشکال از اینترنت نیست،از ایدئولوژی اسلامی است!

نگاه حکمرانی به شبکه‌های اجتماعی اگر مبتنی بر مسدود کردن، محدود کردن، فیلتر کردن و گزینشی برخورد کردن باشد، هرگز جواب نخواهد داد. این را درباره تلگرام امتحان کردید و به همین واقعیت رسیدید. با اینحال، درصدد همانگونه برخورد کردن با اینترنت بین‌المللی برآمدن، جای سؤال فراوان دارد…..

الآن اگر فضای مجازی، حضرات مسئولان را دچار نگرانی کرده، به دلیل بد بودن فضای مجازی نیست بلکه به دلیل بد بودن رفتار خود مسئولین با مردم و حتی با همدیگر است
روزنامه جمهوری اسلامی می نویسد: شما اگر رفتارتان را تغییر دهید و کاری کنید که بتوانید بر قلب‌ها حکمرانی کنید، خواهید دید که هیچ نیازی به مسدود کردن یا محدود کردن و یا فیلتر کردن شبکه‌های اجتماعی ندارید. شما حکمرانان باید نگاهتان به شبکه‌های اجتماعی را تغییر دهید.

عباس مرادی از طراحان طرح محدودیت کاربران برای استفاده از شبکه‌های اجتماعی در ایران در یک برنامه تلویزیونی گفته است که “پهنای باند برای اینستاگرام محدود خواهد شد”.

آقای مرادی همچنین در این مناظره که از تلویزیون دولتی ایران پخش شده بود گفته است: “اینستاگرام پلاس ایرانی را راه می‌اندازیم”.

محمد کشوری، منتقد این طرح هم در این برنامه گفت که “اینها می‌خواهند پهنای باند را آنقدر کاهش دهند تا مردم را وادار به مهاجرت از اینستاگرام کنند”.

گفته‌های طراح طرح”صیانت از فضای مجازی” که با تصویب مجلس ایران، موقتا قرار است به اجرا گذاشته شود با ادعاهای برخی موافقان این طرح که در پاسخ به انتقادات گفته بودند که این طرح برای بستن فضای مجازی طراحی نشده در تناقض است.

به گزارش بهار نیوز، معاون پژوهشی سابق وزارت علوم هشدار داد “طرح صیانت از فضای مجازی” باعث مهاجرت نخبگان خواهد شد. مدیر رصدخانه مهاجرت ایران هم گفته است نمی‌توان سرعت اینترنت را کم کرد و انتظار داشت نخبگان جذب ترکیه و امارات نشوند.

وحید احمدی، معاون پژوهشی سابق وزارت علوم ایران در مصاحبه با ایسنا از طرح “صیانت از فضای مجازی” انتقاد کرده و گفته است، این گونه روش‌ها باعث مهاجرت نخبگان می‌شود.

این مقام علمی کشور گفته است، به جای این که برای نخبگان فضای علمی و امکانات ایجاد شود، آن‌ها را با “خودتحریمی” دفع می‌کنیم.

معاون پژوهشی سابق وزارت علوم هشدار داده است: «اگر بخواهید با یک نظام بخشنامه‌ای، همه‌ی مردم را مجبور کنید که از یک پیام‌رسان داخلی استفاده کنند، پاسخ مناسبی نمی‌گیرید.»

عضو هیئت علمی دانشگاه تربیت مدرس در ادامه صحبت‌های خود خاطرنشان کرد، بسیاری از وب‌سایت‌های علمی را خود آمریکایی‌ها یا اروپایی‌ها به روی دانشگاهیان ما بسته‌اند و آنها مجبورند برای دسترسی به آن‌ها از فیلترشکن استفاده کنند.

او همچنین گفت بسیاری از ارتباطات دانشگاهی با اسکایپ، یا گوگل میت، آدوب، زوم و یا واتس‌اپ انجام می‌گیرد و با طرح صیانت از حقوق کاربران فضای مجازی این ارتباطات مختل می‌شود.

وحید احمدی تاکید کرد که تصویب طرح صیانت مشکل محققان ایرانی را افزایش می‌دهد.

طرحی که مورد انتقاد معاون پژوهشی سابق وزارت علوم قرار گرفته از طرف بخش عمده حاکمیت حمایت می‌شود. طرفداران این طرح آن را معادل “اینترنت ملی” می‌دانند اما شماری از کارشناسان امنیت فضای مجازی، دورنمای امر را مسدودسازی و فیلترینگ اینترنت تلقی می‌کنند.

اجرای طرح در شکل کنونی آن می‌تواند همه سرویس‌های خدمات اینترنتی از جمله گوگل، اینستاگرام و واتساپ را فیلتر کند.

در حالی که بیم آن می‌رود که با یکپارچه شدن حاکمیت و هم‌صدایی سه قوه این طرح تصویب و اجرا شود، انتقادها در داخل ایران از طرح صیانت ادامه دارد.

بهرام صلواتی، مدیر رصدخانه مهاجرت ایران هم با انتقاد از این طرح گفته است: «جامعه بیش از این کشش فضای ناامیدی و انسداد را ندارد».

صلواتی در مصاحبه با روزنامه همشهری می‌گوید: «نمی‌توانیم انتظار داشته باشیم که دست روی دست بگذاریم و سرعت اینترنت را کم کنیم و از آن طرف در ترکیه و امارات برنامه‌های جذاب برای جذب متخصصان ایجاد کنند و جوانان ما به این کشورها نروند.»

مدیر رصدخانه مهاجرت ایران با استناد به آماری که از اداره گذرنامه دریافت کرده گفته است، در سال ۲۰۱۹، حدود ۴۲ هزار مهاجر با تابعیت ایرانی وارد ترکیه شده‌اند، در حالی که این تعداد در سال ۲۰۱۶ حدود ۱۵ هزار و ۵۰۰ نفر بوده است.

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا