اخبار

ریاکاری رژیم این بار از جنس زیست محیطی

رژیم جمهوری اسلامی ایران با فرستادن هواپیما و هلیکوپتر ویژە اطفا حریق برای مهار آتش سوزی جنگل‌های کشور ترکیە، در رسانەهای خود از آن بە عنوان قدرت و دست دوستی یاد می کند در حالی کە جنگل‌های میهن ما در سراسر کشور در آتش می‌سوزند و  بە خاکستر تبدیل می‌شوند……

رژیم ولایی با فرستادن هواپیما “ایلیوشین ٧۶ تی دی” و دو هلیکوپتر میل ١٧١ بە ترکیە خود را دوستدار و حامی محیط زیست خواندە است.
بە گفتە کارشناسان این اقدام سپاە پاسداران در راستای تجارت و قاچاق اسلحە بودە و با فرستادن این هواپیما و هلیکوپترها سعی در گسترش قلمرو قاچاق خود دارد.
در این راستا حقوق بشر کوردستانمی نویسد:«در جریان ۲ فقره آتش سوزی که حوالی ساعت ۱۰ شب بوقوع پیوست حدود یک هکتار ونیم از مراتع و جنگل های حومه شهر “سرمت” و منطقه “مله نی”در دهستان حیدریه از توابع شهرستان گیلانغرب در شرق کردستان طعمه حریق شده است. به گزارش رسانه‌ها، مردم هرمنطقه می‌خواهند در سرزمین نیکانی زندگی کنند که در آن اقتصاد به سود مردم و زیستگاه آنها- بچرخد؛ سرزمین امن و مکان دنج در برابر ویرانگری ناشی از تغییرهای اقلیمی زیانبار؛ دنیایی با آب و هوای تمیز و جامعه‌هایی تندرست و شاد؛ آرزویی که بشریت در انتظار آن است . این آرزوها را نباید با معیارهای سودورزی ویرانگر اداره کرد. تودهای میلیونی بویژه بیشتر از هرکس به کارگران، تنگدستان ، این واقعیت را با پوست و گوشت خود لمس کرده‌اند و می‌دانند. باید آنهایی را که سود جلوی چشم‌شان را گرفته است، به شنیدن و دیدن و عمل کردن واداشت.»خبرگزاری فارس نیز از سوختن ده‌ها هکتار از مراتع و جنگل‌های این منطقه در جریان آتش‌سوزی کوه شب‌لیز خبر داد و افزود که این آتش‌سوزی در حال گسترش به اطراف است و به دلیل صعب‌العبور، صخره‌ای و کوهستانی بودن منطقه عملیات مهار به کندی انجام می‌شود.
فرستادن امکاناتی از این قبل در حالی می‌باشد کە جنگل‌های مریوان چندین روز است کە طعمە آتش و مسئولان رژیم کمترین امکانات را برای اطفاء حریق تامین نکردەاند. با این وجود، بیش از۱۲۶۰ روز از بازداشت چند تن از فعالان محیط زیست می‌گذرد. هومن جوکار، امیرحسین خالقی، طاهر قدیریان، نیلوفر بیانی، سپیده کاشانی، و مراد طاهباز از بهمن‌ماه سال ۱۳۹۶ در زندان گرفتارند. باندهای قدرتمند مافیاییِ‌ زیر حمایت حکومت اسلامی‌، حکومتی با ارتجاعی‌ترین و ضد مردمی‌ترین سیاست‌ها در عرصه‌های اقتصادی، اجتماعی، سیاسی، فرهنگی و همچنین در حوزه محیط زیست، ویرانی‌هایی جبران‌ناپذیر را موجب شده‌اند. رژیم ولایت فقیه در عمل نشان داده است که به سلامت امور کشور در هیچ عرصه‌ای ازجمله حیات طبیعت هیچ اعتنایی ندارد و بی‌محابا در پی غارت و چپاول ثروت‌های طبیعی و ملی است. در نتیجه این سیاست‌ها و  حمایت از  باندهای مافیایی‌، جنگل‌های کشور که نقشی مهم در چرخه زیست محیطی دارند، در آستانه نابودی کامل قرار گرفته‌اند. مافیای چوب با چنان گستاخی‌ای سرگرم نابود کردن جنگل‌هاست که به اعتراض‌های مرم شهرها و روستاهای پیرامون جنگل‌ها کم‌ترین اهمیتی نمی‌دهد و دستگاه‌های رنگارنگ انتظامی و امنیتی هم مانعی در برابر اعمال ضد بشری این مافیای قدرتمند ایجاد نمی کنند.
از سوی دیگر، مسئلهٔ ملی آتش‌سوزی جنگل‌ها- یا بهتر گفته باشیم آتش زدن جنگل‌ها- است که به‌منظور سوءِاستفاده از زمین‌های بایر و سوختهٔ باقی‌مانده از این آتش‌سوزی‌ها صورت می‌گیرند، زمین‌هایی که به ساخت ویلا و تفرجگاه از سوی نوکیسگانی با جیب‌های پر از پول‌های باد آورده و در مقیاس نجومی اختصاص می‌یابند. مسئولان و کارگزاران حکومتی نه‌تنها به اعمال غارتگرانه این نوکیسگان بی‌اعتنایی می‌ورزند، بلکه برای سهم بردن از این چپاول و غارت طبیعت، به حمایت از آنان نیز دست می‌زنند.
گرفتاری‌های محیط زیست ایران در این چند مورد یاد شده خلاصه نشده و لیست بلند بالایی از موارد مختلف را در بر می‌گیرد. دردناک‌تر اینکه، این زخم‌ها نه‌تنها التیامی نمی‌یابند و از تعدادشان هم حتا اندکی کاسته نمی‌شود، بلکه روز به‌روز موارد جدیدی به آن‌ها افزوده می‌شود. روشن است که حاکمیت ولایی مشکل‌ها و معضل‌های محیط زیست کشور را از سوی فعالان محیط زیست نه می‌شنود و نه می‌خواهد بشنود، بلکه با سرکوب و زندانی کردن آنان به‌قول معروف می‌خواهد سر به‌تن آنان هم نباشد.بی‌تردید با ادامه حکومت ضد مردمی ولایت فقیه مشکلات محیط زیست هردم افزون‌تر خواهد شد و آسیب‌هایی بیشتر به زیست‌بوم کشور وارد خواهد آمد. نسبت به این مشکل حیاتی هیچ میهن‌دوستی نمی‌تواند بی‌تفاوت بماند.

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید

@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا