گوناگون

افزایش تا ۱۲۸ درصدی قیمت اقلام خوراکی

بیش از دو برابر قیمت برخی از کالاهای اساسی در ماهی که گذشت، افزایش یافته است. بر اساس گزارش‌های رسمی، در ماه گذشته هزینه خرید کالاهای خوراکی برای خانوارهای ایرانی در برخی اقلام تا بیش از ۱۲۸ درصد نیز افزایش داشته است……..
براساس جدیدترین گزارش مرکز آمار ایران، طی یک‌سال اخیر (از تیرماه ۹۹ تا تیرماه ۱۴۰۰) از ۵۳ قلم اقلام خوراکی و مصرفی خانوار، قیمت ۱۵ قلم بین ۸۰ تا ۱۳۰ درصد رشد داشته است. در بین این اقلام، روغن نباتی جامد با ۱۲۸ درصد، نوشابه گازدار با ۱۲۶/۶ درصد و هویج فرنگی با ۱۲۱ درصد، بالاترین افزایش قیمت را داشته‌اند. روز گذشته یکی از تحلیلگران اقتصادی در این زمینه به نود اقتصادی گفت: «عده‌ای در تلاشند در دوران برزخی انتقال قدرت از دولت دوازدهم به سیزدهم، با راه انداختن موج گرانی‌ها، دولت سیزدهم را زمین‌گیر کنند. سر و صدای خودروسازان بلند شده که با ساخت هر خودرو ۴۰ میلیون تومان زیان می‌کنند و یا افزایش بی رویه قیمت مصالح ساختمانی و مواد غذایی سناریویی است علیه دولت سیزدهم».
با توجه به این‌که آمارها از ثبت رکورد نرخ تورم ۴۳ درصدی در دومین ماه سال جاری حکایت دارد و اقدامات بانک مرکزی تاکنون برای مهار این متغیر اقتصادی کارساز نبوده و وزارت اقتصاد نیز از فرصت انتشار اوراق استفاده نکرده است، برخی از آگاهان اقتصادی بر این باور هستند که منتشر شدن اوراق در این مدت برای اقتصاد ایران خطراتی ایجاد می‌کند که در این زمینه، بانک مرکزی باید دولت را به انتشار اوراق تشویق و از کاهش بیش از اندازه نرخ بهره بین بانکی جلوگیری کند. البته در این میان نباید از اثرات رشد نقدینگی نیز غافل بود. نقدینگی در سال ۱۳۹۹ نسبت به سال ۱۳۹۸، رشدی معادل ۳۷ درصد و افزایشی بیش از ۹۰۰ هزار میلیارد تومان را تجربه کرده است و در صورتی که مدیریت فعلی در حوزۀ نقدینگی برقرار باشد، مقدار نقدینگی در انتهای سال ۱۴۰۰ به حدود ۴۶۰۰ هزار میلیارد تومان خواهد رسید که حالا تاثیرات این موضوع به خوبی در اقتصاد نمایان است. به گزارش ایسنا، تورم تیرماه نشان داد که تورم کل همچنان افزایشی بود و تورم نقطه به نقطه به بیش از ۴۳ درصد رسیده بود که بیانگر جریان افزایش قیمت کالا و خدمات مصرفی مردم نسبت به سال گذشته است.
اما تازه‌ترین گزارش مرکز آمار ایران در رابطه با وضعیت تورم و قیمت کالاهای خوراکی در تیرماه نشان می‌دهد که به غیر از یک قلم که نسبت به مدت مشابه پارسال ارزان شده و آن هم پرتقال با ۱.۱ درصد کاهش قیمت بوده است. سایر اقلام همگی افزایش قیمت دارند که بخشی بالای ۲۰ و عمدتا بالای ۵۰ درصد است و در این بین چند قلم نیز بالای ۱۰۰ درصد گران شده‌اند.
روغن نباتی جامد با ۱۲۸.۴ درصد همچنان بالاترین میزان رشد قیمت نسبت به سال گذشته را در بین اقلام خوراکی به خود اختصاص داده است؛ این کالا مدت‌هاست که بیشترین گرانی را در سبد خوراکی‌های مردم دارد، نسبت به خردادماه کاهش ۲.۶ درصدی داشته است.
در سایر اقلامی که بیش از ۱۰۰ درصد گران شده‌اند، افزایش ۱۲۶.۶ درصدی قیمت نوشابه، ۱۲۱ درصد هویج، ۱۱۱.۶ درصد نخود، ۱۰۶.۱ درصد هلو، ۱۲۰ درصد کره، ۱۰۷.۹ درصد خامه ثبت شده است.
در دیگر کالاها می‌توان به افزایش ۸۱.۲ درصدی شیرینی، ۷۷.۴ درصد ماهی، ۹۴.۲ درصد موز، ۹۲.۳ درصد روغن مایع و همچنین افزایش بین ۴۰ تا بیش از ۷۴ درصدی انواع حبوبات نسبت به پارسال اشاره کرد.
با این حال برخی اقلام در تیرماه نسبت به خرداد سال جاری و به عبارتی تورم ماهانه کاهش داشته اند که از جمله آن‌ها می‌توان به سیب زمینی با ۰.۹ درصد، گوجه فرنگی یک درصد، لیموترش ۱۴.۶ درصد، موز ۷.۲ درصد، هلو ۲.۶ درصد، گوشت گوسفند ۰.۶ درصد اشاره داشت.
اما در مجموع بالاترین میزان افزایش قیمت ماهانه اقلام خوراکی مربوط به میوه‌ها بوده که برای هندوانه با ۱۳ درصد ، خیار ۱۰.۳ درصد و هویج ۱۰.۲ درصد گزارش شده است.

همدلی

****

قیمت مرغ ۱۰۵ درصد و بهای برنج ۹۰ درصد افزایش یافت

در مدت سه ماه، قیمت چهار کالای اساسی بین ۵۱ تا ۱۰۵ درصد افزایش یافته است. شکر، گوشت گوساله، برنج و مرغ در حالی با افزایش قیمت سرسام‌آور روبه‌رو شدند که جزو کالاهای اساسی خانوارهای ایرانی به شمار می‌روند.

ترکیب برنج و مرغ یکی از غذاهای پرطرفدار سفره‌ ایرانی و پای ثابت بسیاری از مهمانی‌ها است. از طرفی ارزان‌تر بودن قیمت مرغ نسبت به گوشت قرمز باعث شده بود که خانواده‌ها آن را منبع پروتئین جایگزین در نظر بگیرند اما افزایش سرسام‌آور قیمت‌ها در ماه‌های اخیر حذف این دو کالای اساسی یعنی برنج و مرغ از سفره بسیاری از خانواده‌ها را به دنبال داشته است.

روند افزایشی قیمت‌‌ها درباره دیگر کالاهای اساسی مثل شکر و گوشت گوساله نیز صدق می‌کند.

به گزارش خبرگزاری تسنیم به نقل از آمار منتشر شده وزارت صمت، در سه ماه نخست امسال، قیمت شکر حدود ۸۴ درصد، گوشت گوساله ۵۱ درصد و برنج ۹۰ درصد افزایش یافه است. همچنین مرغ نیز با رشد قیمت ۱۰۵ درصدی در صدر افزایش قیمت‌ها قرار دارد. به‌ عبارت‌ دیگر، قیمت مرغ که در بهار سال ۱۳۹۹ کیلویی حدود ۱۳هزار تومان بود، در سال ۱۴۰۰ به حدود ۲۵ هزار تومان افزایش یافت. اگرچه این نرخ نیز فقط برای مرغ‌های دولتی است که معمولا در بازار نایاب‌اند؛ وگرنه نرخ مرغ در بازار آزاد تا کیلویی ۴۰ هزار تومان هم گزارش شده است.

به گزارش خبرگزاری ایسنا، بعد از مرغ، برنج تایلندی با رشد ۹۰ درصدی بیشترین افزایش قیمت را داشته و به کیلویی ۱۴ هزار و ۸۰۰ تومان رسیده است. قیمت برنج پاکستانی نیز بیش از ۵۱ درصد بالا رفته است.

قیمت شکر نیز به نسبت بهار سال ۱۳۹۹ بیش از ۸۴ درصد گران‌تر شد؛ به‌ طوری‌ که قیمت هر کیلوگرم شکر سفید از هفت هزار تومان در خرداد سال ۱۳۹۹ به نزدیک ۱۳ هزار تومان در سال ۱۴۰۰ رسید. اگرچه قیمت شکر هم در بازار متغیر است و گاه تا هر کیلوگرم ۱۸ هزار تومان نیز به فروش می‌رسد.

رتبه چهارم افزایش قیمت کالاهای اساسی هم به گوشت گوساله می‌رسد که مدت‌ها است به دلیل گرانی بیش‌ از حد از سفره بسیاری خانوارها حذف شده است. با این‌ حال گوشت گوساله هم در سه ماه نخست سال جاری بار دیگر گران شد و بیش از ۵۱ درصد افزایش قیمت داشت. قیمت گوشت گوسفندی نیز با افزایش قیمت حدودا ۳۷ درصدی روبه‌رو بود.

افزایش بی‌رویه قیمت کالاهای اساسی حذف آن‌ها از سبد خرید خانواده‌های ایرانی را به همراه دارد. اتفاقی که در سال‌های اخیر مدام در حال تکرار است و رشد تصاعدی قیمت‌ها از سالیانه به ماهیانه و روزانه تبدیل شده است. با وجود این، حسن روحانی از عملکرد اقتصادی دولت خود دفاع می‌کند.

تورم افسارگسیخته و افزایش قیمت کالاهای اساسی خطر گرسنگی و سوء‌تغذیه مردم و به‌خصوص کودکان را به همراه دارد چرا که به موازات افزایش قیمت‌ها، نه تنها درامد خانواده‌ها افزایش نیافته که در مواردی کم هم شده است؛ به خصوص در دوران همه‌گیری کرونا که بسیاری از کسب‌‌وکارها تعطیل و حدود شش میلیون نفر بیکار شدند.

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا