اخبار

افزایش قربانیان کرونا تا ۸۰۰ نفر در روز

شمار قربانیان کرونا در ایران از ۴۱۰ نفر در روز فراتر رفته و معاون وزارت بهداشت می‌گوید هنوز به اوج موج پنجم نرسیده‌ایم. طی یک هفته تعداد بستری‌ها ۳۲ درصد افزایش یافته و بیمارستان‌ها با کمبود تخت و تجهیزات روبرو هستند……

مرکز اطلاع‌رسانی وزارت بهداشت دوشنبه ۱۱ مرداد (دوم اوت) اعلام کرد در شبانه‌روز گذشته ۳۷ هزار و ۱۸۹ مورد جدید ابتلا به کرونا در ایران شناسایی شده و ۴۱۱ نفر از مبتلایان به بیماری کووید۱۹ جان خود را از دست داده‌اند.

این آمار نشانگر وخیم‌تر شدن سریع اوضاع در موج پنجم پاندمی در ایران است و اظهارات مقام‌های ارشد وزارت بهداشت در واپسین روزهای دولت دوازدهم بحرانی بودن وضعیت را تائید می‌کند.

به گزارش دویچه وله، ایرج حریرچی، معاون کل وزارت بهداشت شامگاه یک‌شنبه در یک برنامه تلویزیونی با بیان این که “هنوز به قله پیک پنجم نرسیده‌ایم” افزود مطابق برآورد یک مرکز بین‌المللی تعداد قربانیان در هفته‌های آینده می‌تواند به روزی ۶۰۰ نفر هم افزایش یابد و “اگر به دستورالعمل‌ها عمل نکنیم شاید در آینده این رقم به حدود ۸۰۰ نفر در روز برسد”.

او دو علت اصلی افزایش شدید موارد بستری و ابتلا را گسترش گونه دلتای کرونا و کاهش رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی به کمتر از ۴۰ درصد عنوان کرد. گونه دلتا نخستین بار در هند شناسایی شد و از قدرت سرایت به مراتب بیشتری به نسبت گونه‌های دیگر برخوردار است.

کندی واکسیناسیون و نقش خامنه‌ای

حریرچی در عین حال به کندی روند واکسیناسیون در ایران نیز اشاره کرد که به باور کارشناسان در افزایش موارد بستری و مرگ مبتلایان نقش دارد. او اعتراف کرد: «واکسیناسیون در کشور ما دیر انجام شد و حتماً باید جلوتر انجام می‌شد.»

واکسیناسیون علیه کرونا در ایران ۲۱ بهمن ماه با تعداد معدودی واکسن روسی “اسپوتنیک وی” آغاز شد و با واکسن چینی سینوفارم ادامه یافت.

یک ماه پیش از آن رهبر جمهوری اسلامی در یک سخنرانی گفته بود ورود واکسن‌های بریتانیایی و آمریکایی به ایران را ممنوع کرده و این مسئله را به مسئولان نیز گوشزد کرده است.

آن زمان فقط سه واکسن مجوزهای بین‌المللی را دریافت کرده بودند که همه با مشارکت شرکت‌های داروسازی آمریکایی و بریتانیایی تولید می‌شدند.

در ماه‌های گذشته اغلب وعده‌های مسئولان برای تامین واکسن مورد نیاز شهروندان تحقق نیافت و چین و روسیه نیز به عنوان “کشورهای دوست” در این زمینه کمک زیادی به ایران نکردند. شتاب گرفتن روند واکسینه کردن شهروندان در مرداد ماه از جمله مدیون کمک دولت ژاپن است که میلیون‌ها دوز واکسن به ایران هدیه کرد.

همچنین واکسن آسترازنکا که تولید مشترک شرکت‌های سوئدی و بریتانیایی است، با وجود ممنوعیت خامنه‌ای، با این توجیه که در کشورهای دیگری نظیر کره جنوبی تولید می‌شود وارد ایران شده است.

بر پایه آمار وزارت بهداشت تا ۱۱ مرداد در مجموع اندکی بیش از ۱۳ میلیون و ۸۱ هزار دوز واکسن در ایران تزریق شده اما شمار کسانی که به طور کامل واکسینه شده‌اند کمتر از ۲ میلیون و ۸۰۰ هزار نفر است.

چند رکورد جدید کرونایی

در روزهای گذشته چند بار رکوردهای جدیدی در ارتباط با شیوع کرونا در ایران به ثبت رسیده است. تعداد مبتلایان شناسایی شده در شبانه روز گذشته بالاترین میزان از ابتدای پاندمی بوده است.

طی یک روز گذشته همچنین بیش از چهار هزار و ۳۰۰ مبتلا به کرونا بستری شده‌اند در حالی که پیش از این بالاترین میزان بستری مربوط به سی‌ام فروردین ماه با حدود سه هزار و ۹۰۰ مورد بوده است.

تعداد قربانیان در ۲۴ ساعت گذشته نیز بالاترین رقم تلفات روزانه از پایان هفته اول اردیبهشت تا کنون بوده است. به گفته سیما سادات لاری، سخنگوی وزارت بهداشت، در هفته نخست مرداد ماه تعداد قربانیان به نسبت هفته قبل ۳۸ درصد افزایش یافته است.

در همین حال افزایش موارد ابتلا و بستری بیماران کرونایی بیمارستان‌ها و مراکز درمانی را با کمبود تخت، دارو و تجهیزات و مشکلات جدی روبرو کرده است.

به گزارش خبرگزاری ایسنا علیرضا رئیسی، سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا نهم مرداد در جمع خبرنگاران گفت: «در حال حاضر ۲۹ استان درگیر کرونای دلتا شده و میزان بستری و ورود به بیمارستان‌ها دارد بالا می‌رود. خیلی از تخت‌های بیمارستان‌ها دارد پر می‌شود.»

با توجه به افزایش شدید موارد بستری در روزهای اخیر، تعداد بیمارستان‌هایی که ظرفیت تخت‌های آنها پر شده مدام افزایش می‌یابد. بنابر گزارش‌ها در برخی بیمارستان‌ها از پارکینگ هم برای بستری کردن بیماران استفاده می‌شود و در محوطه برخی دیگر بیمارستان صحرایی راه‌اندازی شده است.

در فضای مجازی تصویرهایی منتشر شده که بستری شدن بیماران در راهرو و فضای باز بیمارستان‌ها یا تبدیل مراکزی مانند حسینیه به محل بستری بیماری کرونایی را نشان می‌دهند.

کمبود سرم تزریقی و آب مقطر

در این میان برخی منابع از کمبود شدید اقلامی مانند سرم تزریقی و آب مقطر خبر می‌دهند. به نوشته “تجارت نیوز” هادی ابوی، رئیس انجمن‌صنفی کارکنان داروخانه‌ها این خبر را تائید کرده و گفته سرم تزریقی برای داروخانه‌ها سهمیه‌بندی شده است.

او در این باره گفته است: «در دو هفته گذشته به دلیل افزایش آمار مبتلایان به کرونا سرم سهمیه‌بندی شد و شرکت‌های تولیدکننده اکثر سرم‌ها را در بیمارستان‌ها توزیع می‌کنند و نه داروخانه‌ها!»

کمبود محصولاتی نظیر سرم و آب مقطر که تولید آنها پیچیدگی خاصی ندارد در حالی است که چند شرکت، از جمله موسسه‌های زیر مجموعه نهادهای تخت فرمان خامنه‌ای و نهادهای نظامی تلاش می‌کنند واکسن ایرانی کرونا تولید کنند.

اوضاع بحرانی درمان در ایران در نامه اخیر وزیر بهداشت به رهبر جمهوری اسلامی نیز آشکار است. سعید نمکی که پیشتر مدعی بود بسیاری از کشورهای جهان در حیرت‌اند که ایران چگونه موفق به مهار کرونا شده در نامه به خامنه‌ای نسبت به فروپاشی نظام سلامت هشدار داد.

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا