بین‌المللی

آلمان پس از دو دهه به دریای جنوبی چین کشتی جنگی فرستاد

آلمان با ارسال کشتی جنگی به دریای جنوبی چین، به حلقهٔ شماری از کشورهای غربی پیوست که قصد دارند با افزایش حضور نظامی خود در منطقه، جاه‌طلبی‌های مرزی چین را محدود کنند.

دویچه وله؛ برلین اعلام کرده است که هرچند ناو «فری‌گیت بایرن» در مسیرهای بین‌المللی تجاری حرکت خواهد کرد اما حرکت آن مؤید آن است که آلمان ادعاهای مرزی چین را نمی‌پذیرد.

وزیر دفاع آلمان در مراسم بدرقهٔ ناو «فری‌گیت بایرن» خواستار رعایت قوانین موجود شد و افزود: «ما می‌خواهیم مسیرهای دریانوردی آزاد گشوده باشد، از (منافع) جوامع آزاد محافظت شود و قوانین تجاری منصفانه برقرار باشد.»

چین اخیرا به بزرگترین شریک تجاری آلمان بدل شده و همین نکته مرز میان تأمین امنیت و تأمین منافع اقتصادی را در رابطه با چین، برای آلمانی‌ها باریک‌ کرده است.

پکن مدعی مالکیت بخش‌هایی از دریای جنوبی چین است و به‌ این‌ ترتیب در قسمت‌هایی از این آبها که دارای منابع گاز و شیلات غنی است جزایر مصنوعی و پایگاه‌های نظامی برپا کرده است.

ناوهای آمریکا در پاسخ این رفتار چین، در عملیاتی با عنوان «آزادی دریانوردی» پیوسته در کنار جزایر مورد مناقشه مانور می‌دهند. اما چین مدعی است این کار آمریکایی‌ها به صلح و ثبات منطقه کمکی نمی‌کند.

کشورهایی نظیر بریتانیا، فرانسه، ژاپن، استرالیا و نیوزیلند برای مهار نفوذ چین در اقیانوس آرام فعالیت خود را در این منطقه افزایش داده‌اند.

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا