اخبار

مراسم تحلیف ابراهیم رئیسی؛ غیبت‌های بحث‌انگیز

تدابیر امنیتی کم‌سابقه‌‌‌ در تهران؛ ادارات، بانک‌ها و شرکت‌های خصوصی تعطیل شده‌اند و از صبح زود ماموران مسلح در میادین به چشم می‌خورند…..

به گزارش دویچه وله ، «از صبح زود و در حالی که خیابان‌ها بسیار خلوت هستند، پلیس مسلح سر میدان‌ها ایستاده است.» همزمان به دعوت انجمن خانواده‌های پرواز ۵۷۲ تهران اوکراین، تظاهراتی در شهر تورنتوی کانادا در برابر پارلمان با شعار “عدالت قابل مذاکره نیست” برگزار می‌شود.

این انجمن با اشاره به نقش ابراهیم رئیسی در اعدام‌ها، یادآور شده که او در شب شلیک موشک به هواپیمای مسافربری، عضو شورای عالی امنیت ملی بوده و از متهمان پرونده این فاجعه است.

این در حالی است که در مراسم تنفیذ رئیسی، رهبر جمهوری اسلامی او را “عالم فرزانه” و “شخصیتی مردمی” نامید. رئیسی نیز ابراز تاسف کرد که به دلیل شرایط کرونا، امکان دست‌بوسی خامنه ای را ندارد.
مراسم ادای سوگند هشتمین رئیس جمهور رژیم ولایی با حضور شماری از مهمانان خارجی برگزار شد. تعدادی از شاخص قبلی و فعلی جمهوری اسلامی در این مراسم غایب بودند. شمار مقام‌های ارشد خارجی هم اندک بود.

 این در حالی است که محمد خاتمی و محمود احمدی‌نژاد، روسای جمهور اسبق رژیم جمهوری اسلامی، در این مراسم حضور نداشتند. صادق آملی لاریجانی، رئیس شورای تشخیص مصلحت نظام و علی لاریجانی، رئیس سابق مجلس و نامزد انتخابات ریاست جمهوری اخیر که رد صلاحیتش بحث‌انگیز شد نیز از غایبان دیگر این مراسم بودند.

در مراسم تحلیف ابراهیم رئیسی، محمدباقر قالیباف، رئیس مجلس شورای اسلامی و همچنین محسنی اژه‌ای، رئیس قوه قضائیه جمهوری اسلامی نیز سخنرانی کردند. رئیسی نیز پس از ادای سوگند به سخنرانی در برابر مهمانان خارجی و  نمایندگان مجلس پرداخت.

مراسم تحلیف تا پایان سخنرانی ابراهیم رئیسی حدود ۷۰ دقیقه به طول انجامید که بخشی از آن اختصاص به قرائت قرآن داشت تا درد های مزمن جامعه و رنج های مردم محروم و ستمدیده !

از ۲۲ رئیس جمهور، امیر و نخست‌وزیری که در مراسم تحلیف حسن روحانی در سال ۱۳۹۲ شرکت کرده بودند، در مراسم تحلیف ابراهیم رئیسی چهار رئیس جمهور و نخست‌وزیر مشاهده می‌شدند.

شاخص‌ترین چهره‌های شرکت کننده در این مراسم عبارت بودند از اشرف غنی، رئیس جمهوری افغانستان، برهم صالح، رئیس جمهور عراق و همچنین نخست‌وزیران دو کشور سوریه و ارمنستان.

روسیه نیز در حد رئیس مجلس در مراسم تحلیف رئیسی حضور داشت. اتحادیه اروپا نیز در حد معاون هماهنگ کننده سیاست خارجی خود در این مراسم شرکت کرده بود. حضور انریکه مورا، با انتقادهای شدید کنشگران مدنی و همچنین اسرائیل و آمریکا روبه‌رو شده بود.

در مراسم تحلیف سال ۱۳۹۲ فدریکا موگرینی، هماهنگ کننده سیاست خارجی اروپا شرکت کرده بود. اما این بار جوزپ بورل، جانشین موٰگرینی اقدام به اعزام معاون  خود کرده بود.

در مراسم تحلیف چه گذشت؟

نخستین سخنران مراسم تحلیف ابراهیم رئیسی، محمدباقر قالیباف، رئیس مجلس شورای اسلامی بود. قالیباف به تاریخ مبارزه مردم برای حقوق خود از اعلام مشروطیت تا امروز سخن گفته و مدعی شده بود که این راه نام افرادی همچون شیخ فضل‌الله نوری و قاسم سلیمانی را برتارک دارد.

قالیباف در سخنان خود از حمایت و پشتیبانی مجلس از ابراهیم رئیسی سخن گفت. او مدعی شد که انتخابات مجلس و ریاست جمهوری نشانه “اعتماد مردم به جریان انقلابی و اسلامی” است. او از شرکت گسترده مردم در این دو انتخابات سخن گفت.

این در حالی است که آمار منتشر شده از سوی حکومت جمهوری اسلامی حکایت دیگری از مشارکت مردم در این انتخابات دارد.

پس از قالیباف، محسنی اژه‌ای، رئیس قوه قضاییه سخن گفت و با بیان جملاتی کلی به وظایف تعیین شده در قانون اساسی برای رئیس قوه مجریه بسنده کرد.

ابراهیم رئیسی نیز پس از ادای سوگند سخنرانی خود را آغاز کرد. رئیسی در مراسم سوگند، خود را پاسدار مذهب رسمی، نظام جمهوری اسلامی و قانون اساسی ایران خواند.

او خود را مدافع حقوق بشر و حقوق انسان در جهان معرفی کرد و گفت در مبارزه علیه ظلم و جنایت از جمله در اروپا و آمریکا، در  کنار “مظلومان” ایستاده است. اما در باره اتهامات مربوط به نقض حقوق بشر از سوی خود او و همچنین نقش او در اعدام‌های سال ۶۷ سخنی نگفت.

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا