بین‌المللی

فشار آمریکا بر پاکستان برای پذیرش پناهجویان بیشتر از افغانستان

درحالی که پاکستان از سرازیر شدن موج تازه پناهجویان ناشی از تشدید بحران افغانستان نگران و از ناتوانی خود برای میزبانی بیشتر از این افراد خبر می‌دهد، اما واشنگتن از اسلام‌آباد باز نگه داشتن مرزهایش برای پذیرش پناهجویان را مطالبه می‌کند.

به گزارش ایرنا، رسانه‌های پاکستانی امروز (پنجشنبه) اعلام کردند، مطالبه ایالات متحده برای میزبانی بیشتر پاکستان از پناهجویان افغانستان تنش در روابط از قبل تیره دو کشور را افزایش می‌دهد.

مقامات سیاسی و نظامی پاکستان طی ماه‌های اخیر و همزمان با تشدید بحران در افغانستان زیرسایه خروج نظامی آمریکا بارها نسبت به پیامدهای خطرناک این وضعیت هشدار داده و گفتند: نابسامانی‌ها در افغانستان منجر به سرازیر شدن موج جدید پناهجویان به سمت مرزهای پاکستان و گسترش دامنه‌ خشونت‌ها به خارج از مرزها خواهد شد.

با این حال وزارت امور خارجه آمریکا از پاکستان مطالبه کرد که این کشور مرزهای خود را برای مهاجران افغانستان باز نگه دارد، خواسته‌ای که به تعبیر ناظران سیاسی در پاکستان اختلاف نظر دو کشور در بحث افغانستان و نادیده گرفتن نگرانی‌های اسلام‌آباد از سوی واشنگتن است.

به گزارش وب سایت روزنامه «داون» پاکستان، یک مقام ارشد وزارت خارجه آمریکا در جریان نشست توجیهی با خبرنگاران در مورد برنامه جدید آمریکا برای پذیرش پناهندگان افغان گفت: مهم است تا کشوری مانند پاکستان مرزهای خود را برای پناهجویان افغانستانی باز نگه دارد.

واشنگتن در روزهای اخیر برنامه جدید خود برای جذب پناهجو از افغانستان را اعلام کرد که شامل افرادی که در پروژه های تحت حمایت ایالات متحده کار می کردند و یا در رسانه ها یا سازمان های غیردولتی مستقر در آمریکا فعالیت دارند، می شود.

«معید یوسف» مشاور امنیت ملی پاکستان هفته گذشته در جریان سفر به واشنگتن طی یک نشست خبری گفت که باید ترتیبی اتخاذ شود تا به جای کشاندن پناهجویان افغان به داخل پاکستان، آنان در داخل کشورشان ساماندهی شوند.

وی با تاکید بر عدم آمادگی پاکستان برای پذیرش پناهجویان بیشتر، اظهار داشت: چرا آنها باید (سرگردان) شوند؟ باید در داخل افغانستان ساماندهی آنان فراهم شود، زیرا پاکستان ظرفیت پذیرش پناهجویان بیشتر را ندارد.

گفتنی است، دولت ترکیه نیز از طرح آمریکا برای استفاده از کشورهای ثالث برای اسکان مجدد افغان ها انتقاد کرده و گفته است که این اقدام باعث “بحران بزرگ مهاجرت” در منطقه می‌شود.

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

 

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا