اجتماعی

هشدار هواشناسی درباره سیلاب ناگهانی در ۱۹ استان

سازمان هواشناسی با اشاره به تداوم فعالیت سامانه بارشی در کشور نسبت به وقوع ابگرفتگی معابر و سیلاب ناگهانی در ۱۹ استان هشدار داد.

رویداد۲۴ بر اساس تحلیل نقشه‌های همدیدی و آینده‌نگری سازمان هواشناسی طی ۲ روز آینده در برخی مناطق آذربایجان غربی، آذربایجان شرقی، اردبیل، زنجان، کردستان، کرمانشاه، ایلام، همدان، لرستان، کهگیلویه و بویراحمد، جنوب و ارتفاعات غرب اصفهان، چهارمحال و بختیاری، فارس، ارتفاعات استان‌های مرکزی، بوشهر، کرمان و هرمزگان دامنه و ارتفاعات استان‌های گیلان، مازندران، گلستان، قزوین، البرز، تهران و سمنان در ساعات بعدازظهر و اوایل شب رشد ابر، رگبار باران، وزش باد شدید موقتی، رعدوبرق و در مناطق مستعد احتمال خیزش گردوخاک پیش بینی می‌شود.

فردا همچنان در مناطق ذکر شده بارش‌ها ادامه دارد و در استان‌های واقع در شمال غرب و غرب بر شدت آن افزوده می‌شود. بر اساس اعلام سازمان هواشناسی روز‌های یکشنبه و دوشنبه آینده آسمان در اکثر مناطق کشور صاف است و در برخی مناطق استان‌های آذربایجان غربی، آذربایجان شرقی و شمال اردبیل افزایش ابر، بارش پراکنده، گاهی رعدوبرق و وزش باد روی می‌دهد.

سه شنبه در اکثر مناطق کشور جو آرام و آسمانی صاف پیش بینی شده است. طی ۵ روز آینده در برخی مناطق شمال شرق، شرق، مرکز و جنوب شرق کشور به ویژه در منطقه زابل و خراسان جنوبی در برخی ساعات وزش باد شدید با احتمال خیزش گردوخاک و کاهش دید افقی و کیفیت هوا پیش بینی می‌شود.

توصیف سامانه اول: ادامه فعالیت سامانه بارشی

نوع مخاطره: رگبار باران و رعدوبرق، وزش بادشدید موقتی و در مناطق مستعد بارش تگرگ

منطقه اثر:

جمعه ۱۴۰۰/۰۵/۱۵: جنوب آذربایجان غربی، جنوب آذربایجان شرقی، کردستان، زنجان، قزوین، لرستان، چهارمحال و بختیاری، کهگیلویه و بویراحمد، نیمه غربی اصفهان، فارس، بوشهر، جنوب کرمان، شمال و غرب هرمزگان، شمال خراسان شمالی، ارتفاعات در استان‌های البرز، تهران، سمنان، مازندران، گلستان.

شنبه ۱۴۰۰/۰۵/۱۶: آذربایجان غربی، آذربایجان شرقی، کردستان، لرستان، کرمانشاه، چهارمحال و بختیاری، کهگیلویه و بویراحمد، نوار غربی اصفهان، شمال و غرب فارس، ارتفاعات در استان‌های البرز و تهران.

اثر مخاطره: احتمال جاری شدن روان آب در مسیل‌ها، احتمال برخورد صاعقه و بالا آمدن ناگهانی سطح آب رودخانه‌ها، احتمال آبگرفتگی موقت و محدود.

توصیه: احتیاط در عبور از حاشیه رودخانه‌ها و مسیل‌ها، تقویت سازه‌های موقتی، احتیاط در چرای دام در مسیل‌ها و مناطق مرتفع و احتیاط در فعالیت‌های کوهنوردی.

توصیف سامانه دوم: تقویت اختلاف فشار در سطح زمین (افزایش فعالیت باد‌های ۱۲۰ روزه)

نوع مخاطره: وزش باد شدید گاهی خیلی شدید و توفان گرد و خاک، کاهش کیفیت هوا و دید افقی.

منطقه اثر: شرق خراسان جنوبی، نیمه شمالی سیستان و بلوچستان.

اثر مخاطره: احتمال وقوع طوفان شن، خیزش گردوخاک، کاهش دید، تاخیر در پرواز‌های احتمالی، کاهش کیفیت هوا، اختلال در تردد جاده‌ای و خسارت به سازه‌های موقت و محصولات کشاورزی.

توصیه: خودداری از تردد غیر ضروری برای تمام گروه ها، احتیاط در تردد جاده ای، محکم کردن سازه‌های موقت، تابلو‌های تبلیغاتی، احتیاط در عبور از مجاورت ساختمان‌های نیمه کاره.

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا