دیدگاه‌ها

مرز ایران و افغانستان در شمال سیستان و بلوچستان بسته شد

معاون امنیتی و انتظامی استاندار سیستان و بلوچستان از بسته شدن مرز ایران و افغانستان در محدوده پایانه مرزی “میلک” شمال استان در پی کشیده شدن درگیری‌های افغانستان به مناطق هم‌مرز با سیستان و بلوچستان خبر داد.

رویداد۲۴ محمدهادی مرعشی از بسته شدن مرز ایران و افغانستان در محدوده پایانه مرزی “میلک” شمال استان در پی کشیده شدن درگیری‌های افغانستان به مناطق هم‌مرز با سیستان و بلوچستان خبر داد.

معاون امنیتی و انتظامی استاندار سیستان و بلوچستان افزود: شب گذشته بخش عمده شهر زرنج مرکز ولایت نیمروز کشور افغانستان توسط طالبان تصرف شد و این شرایط به نحوی بود که این شهر تا مرحله سقوط پیش رفت، اما در ادامه با رسیدن نیرو‌های کمکی طالبان عقب‌نشینی کرد.

وی تصریح کرد: در حال حاضر شرایط در مرز آرام و تحت کنترل است، اما با این حال نیرو‌های ارتش، مرزبانی و انتظامی در مرز مستقر هستند و تحرکات احتمالی را رصد می‌کنند.

تجار تا اطلاع ثانونی محموله‌ای ارسال نکنند

معاون اداره‌کل راهداری و حمل و نقل جاده‌ای سیستان و بلوچستان همچنین اظهار داشت: تحولات سیاسی افغانستان و گسترش دامنه درگیری‌های داخلی این کشور بر برخی مناطق مرزی تاثیر گذاشته طوری که پایانه مرزی “میلک” از شامگاه گذشته تعطیل شد.

تیمور باقری افزود: برای جلوگیری از هرگونه مشکل برای فعالان اقتصادی، با هماهنگی دستگاه‌های اجرایی مستقر در پایانه مرزی “میلک‌” از تجار خواسته شده تا اطلاع ثانوی از ارسال حامل‌های صادراتی و ترانزیتی که قصد خروج از پایانه مرزی میلک را دارند، خودداری کنند. در این راستا خروج کامیون‌های ایرانی و ترانزیتی به سمت افغانستان تا اطلاع بعدی امکانپذیر نخواهد بود.

وی تصریح کرد: کامیون‌های ایرانی و محموله‌های تجاری که در حال بازگشت از افغانستان هستند امکان ورود به کشور را با هماهنگی‌های انجام شده دارند، اما امکان خروج از ایران برای وسایل نقلیه ایرانی وجود ندارد.

باقری گفت: امیدواریم این موضوع طولانی مدت نباشد و بنای ما نیز بر این است که در تجارت با کشور افغانستان وقفه‌ای ایجاد نشود و فعالان اقتصادی بتوانند به کار خود ادامه دهند.

معاون اداره‌کل راهداری و حمل و نقل جاده‌ای سیستان و بلوچستان با بیان اینکه پایانه مرزی میلک در محدوده شهرستان هیرمند و در همسایگی ولایت نیمروز افغانستان قرار دارد، خاطرنشان کرد: کشور افغانستان دریچه ارتباط با کشور‌های آسیای میانه است و وجود پایانه مرزی میلک در این نقطه از استان سبب صدور حجم قابل ملاحظه‌ای کالا از این مرز شده است.

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا