گوناگون

معاون والی نیمروز از سقوط شهر زرنج به دست گروه طالبان خبر داد

معاون والی نیمروز روز جمعه از سقوط شهر زرنج، مرکز این ولایت به دست گروه طالبان خبر داد. به این ترتیب گروه طالبان کنترل اولین مرکز یکی از ولایت های افغانستان را به دست گرفت……

روح گل خیرزاد معاون نیمروز روز جمعه ۶ اوت در گفتگو با خبرگزاری فرانسه این مطلب را اعلام کرد.

گروه طالبان هم پیشتر با انتشار تصاویری در شبکه‌های اجتماعی اعلام کرده بود که کنترل شهر زرنج را به دست گرفته است. در این تصاویر، شورشیان در داخل فرودگاه محلی حضور دارند و در حال گرفتن عکص با ورودی شهر هستند.

نیمرزو در منطقه‌ای عمدتا بیابانی و کم جمعیت واقع شده و زرنج مرکز این استان حدود ۵۰ هزار نفر جمعیت دارد.

سقوط زرنج در حالی رخ داده که ابتدا دولت افغانستان این مسئله را تکذیب می‌کرد و ادعاهای طالبان مبنی بر به دست گرفتن مرکز ولایت نیمروز را شایعات ساخته طالبان خوانده بود.

همچنین طالبان روز جمعه در مرکز کابل مدیر مرکز رسانه‌های دولتی افغانستان را ترور کرد. این تازه‌ترین مورد از به قتل رسیدن یک مقام دولتی افغانستان از سوی طالبان به فاصله تنها چند روز پس از سوقصد به جان سرپرست وزارت دفاع این کشور به شمار می‌رود. این ترور در حالی اتفاق افتاده که طالبان در هفته‌های اخیر و به موازات خروج نیروهای آمریکایی و ناتو از افغانستان، دامنه نفوذ خود را در این کشور گسترش داده و مناطق بیشتری را به کنترل و تصرف خود در آورده است.

بسیاری از مردم افغانستان در هفته‌های اخیر خانه و کاشانه خود را از دست داده‌اند و در شرایط اسفباری زندگی می‌کنند. همچنین داخل شهرهایی که جنگ در آنجا جریان دارد هزاران نفر گرفتار مانده‌اند و قادر به ترک خانه و شهر خود نیستند. این در حالی است که هر لحظه ممکن است در اثر حملات نیروهای طالبان و یا حملات هوایی نیروهای ارتش افغانستان این افراد جان خود را از دست دهند.در جنوب شهر قندهار صدها نفر در اردوگاه‌های موقت پناه گرفته‌اند و نمی‌دانند که غذای خود و فرزندان خود را از کجا تهیه کنند. در همین حال نماینده سازمان ملل متحد از طالبان خواسته است حملات خود را متوقف کند.

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا