گوناگون

جنگل‌های یونان و ترکیه در آتش می‌سوزند

جنگل‌سوزی در یونان به دلیل وزش باد شدت بیشتری گرفت و در ۲۴ ساعت گذشته ۸۶ مورد آتش‌سوزی جدید گزارش شد. در ترکیه نیز آتش‌سوزی مهیب و ویرانگر هنوز مهار نشده است. در مناطقی از ایتالیا نیز آتش‌سوزی گزارش شده است.

خبرگزاری فرانسه روز جمعه ۱۵ مرداد (۶ اوت) گزارش داد که در شمال آتن، پایتخت یونان به اهالی چندین محله هشدار داده شده است تا هر چه زودتر این منطقه را ترک کنند. شمار زیادی از خانه‌ها در این مناطق طعمه حریق شده‌اند.

وزیر بهداشت یونان اعلام کرد تاکنون ۱۸ نفر با مشکلات تنفسی در بیمارستان‌ها بستری شده‌اند. پزشکان یونانی درباره خطرات آلودگی هوا هشدار داده‌اند. در حال حاضر میزان آلودگی از حد “بسیار خطرناک” نیز عبور است.

نخست‌وزیر یونان در تلویزیون این کشور از وضعیت بحرانی بی‌سابقه‌ای صحبت کرد. او گفت: «گرما و خشکسالی زمین را به یک بشکه باروت تبدیل کرده است.»

ترکیه: ۱۹۶ مورد جنگل‌سوزی تحت کنترل قرار گرفت

در ترکیه نیز شعله‌های آتش جنگل‌ها و خانه و کاشانه مردم را به خاکستر تبدیل کرده است. نیروهای اطفای حریق با ۱۳ آتش‌سوزی در شش استان ترکیه مبارزه می‌کنند.

رجب طیب اردوغان، رئیس‌جمهور ترکیه گفت که در حال حاضر ۵۶ بالگرد در فعالیت‌های فرونشاندن آتش شرکت دارند. اردوغان تاکید کرد از ۲۰۸ مورد حریق ۱۹۶ مورد تحت کنترل قرار گرفته است.

اتحادیه اروپا، ایران، روسیه، اوکراین، صربستان، قطر و آذربایجان به ترکیه در اطفای حریق کمک می‌کنند.

جمهوری آذربایجان ۶۰۰ آتش‌نشان آموزش‌دیده به ترکیه اعزام کرده‌ است.

اردوغان روز جمعه ۱۵ مرداد گفت: «هرگز نخواهیم گذاشت ترکیه به بیابان تبدیل و دچار خشکسالی شود.»

او در این ارتباط از آغاز کمپینی به نام “نفس برای آینده” خبر داد. اردوغان گفت،‌ تا پایان سال جاری ۲۵۲ میلیون اصله نهال یعنی در ازای هر یک شهروند ترکیه سه نهال کاشته خواهد شد.

دامنه آتش‌سوزی‌ها ایتالیا را هم فراگرفته است. در مناطق توریستی ایتالیا، سیسیل و کالابریا چندین آتش‌سوزی گزارش شده است./دویچه وله

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا