ورزشی

همراه با المپیک ۲۰۲۰

آخرین اخبار از توکیو

امیــرحسین زارع ملی‌پوش وزن ۱۲۵ کیلوگرم روزگذشتــه در دیـدار رده‌بندی به مصاف «ژی‌وی‌دنگ» از چیــن رفت و به پیروزی ۵ بر صفر رسید تا صاحـب مدال برنز شود. زارع ششمین مدال‌آور کــاروان ایران در المپیک نیز لقب گرفت. کــاروان ایران تاکنون ۲ طلا توسط محمدرضا گرایی (کشتی‌فرنگی) و جواد فروغی (تیراندازی)، ۲ نقره توسط علی داودی (وزنه‌برداری) و حسن یزدانی (کشتی آزاد) و ۲ برنز توسط محمدهــادی ساروی (کشتی‌فرنگی) و امیرحسین زارع (کشتی‌آزاد) کسب کرده است.

رئیس کمیته بین‌المللی المپیک پیش از اختتامیه روز یکشنبه گفت که تاریخ در مورد بازی‌هایی که در شرایط غیرمعمول برگزار شد قضاوت می‌کند. توماس باخ در آستانه مراسم اختتامیه المپیک توکیو که یک‌شنبه برگزار می‌شود در یک کنفرانس خبری اظهارکرد: من هرگز در مورد آمادگی ژاپن، کمیته سازماندهی و مردم ژاپن شک نداشتم. توکیو بهترین شهرالمپیکی است که تا به‌حال آماده‌ شده است. درواقع باید تاکید کنم میزبانی ژاپن فراتر از انتظارات ما بود. «باخ» تصمیم متمایزکردن المپیک توکیو با بازی‌های گذشته را به‌دلیل همه‌گیری کرونا توجیه و اظهارکرد: من نمی‌خواهم قضاوتی داشته باشم اما آنچه ما اکنون می‌توانیم ببینیم این است که بازی‌های المپیک در زمانی اتفاق می‌افتد که جهان در آرزوی چنین نمادی از امید است و هم‌چنین کارآمدی نشان می‌دهد که حتی در این شرایط، شما می‌توانید چنین رویداد جهانی با این عظمت را سازماندهی‌کنید.  به همین خاطر تاریخ درباره ما و این دوره قضاوت خواهد کرد.

در پایان رقابت‌های اوزان ۷۴ و ۱۲۵ کیلوگرم کشتی‌آزاد المپیک ۲۰۲۰ توکیو، مدال‌های طــلا از آن روسیه و آمریکا شد. در دیدار فینــال وزن ۷۴ کیلوگرم زائوربک سیداکوف دارنده ۲ مدال طلای جهان برابر محمدحبیب کادزی محمداف بلاروس که پیش از این موفق به شکست ۱۱ بر صفر کایل دیک دارنده ۲ طلای جهان از آمریکا و فرانک چامیزو از ایتالیا شده بود، ۷ بر صفر پیروز شد و به مدال طلای المپیک رسید، اما در دیدار جذاب و دیدنی فینال سنگین وزن، گیبل‌دن‌استیوسن پدیده ۲۱ ساله کشتی آمریکا که پیش از این ۸ بر صفر طاها آکگل قهرمان جهان و المپیک از ترکیه را شکست داده بود، این‌بار در فینال از سد محکمی به‌نام گنوپتریاشویلی دارنده ۳ طلای جهان و یک برنز المپیک از گرجستان گذشت و با نتیجه ۱۰ بر ۸ به برتری رسید و صاحب مدال با ارزش طلای المپیک شد. این نتیجه همانند دیدار تیلور و یزدانی که کشتی‌گیر آمریکایی در ثانیه‌های پایانی پیروز شد نشان داد کشتی‌گیران آمریکا تا چه اندازه از آمادگی بالای بدنی و روانی برای حضور در المپیک و جنگ تا ثانیه‌های پایانی برخوردارند.

با شکست مرتضــی قیاســی و محمد حسین محمدیان در رقابت‌های دو وزن آخر کشتی‌آزاد المپیک ۲۰۲۰ توکیــو شانس کسب مدال طلا برای تیم غلامرضا محمدی از بین رفت. در حالی که آخرین امید کشتی آزاد ایران برای کسب مدال طلا به دو نماینده کشورمان در اوزان ۹۷ و ۶۵ کیلوگرم بود، محمدحسین محمدیان با قبــول شکست مقابل حریف گرجستانی و شــکست این کــشتی‌گیر مقابل سعدا…‌اف روس، از دور رقابت‌ها حذف شد. مرتضی قیاسی نیز در ۶۵ کیلوگرم مقابل باجرانگ هندی ضربه فنی شد و در خوش‌بینانه‌ترین حالت ممکن شانس کسب مدال برنز را خواهد داشت. به این ترتیب با وجود اینکه هنوز یک روز از رقابت‌ها باقی مــانده است، اما تیم‌ملی آزاد کشورمان بدون مدال طلا به کار خود در المپیک ۲۰۲۰ خاتمه داد.

روز پانزدهم المپیک توکیو روز شنبه، ۱۶ مردادماه بــرگزار می‌شود و شاهد رقابت آخرین نمایندگــان ایران در این بازی‌ها خواهیم بود. دو نماینده کاراته ایران به‌عنوان آخرین امیدهای کاروان روی تاتامی می‌روند تا شانس خود را بــرای کسب مدال امتحان کنند. حمیده عباسعلــی و سجاد گنج‌زاده در مرحله گروهی هـــر کدام چهار مسابقه انجام می‌دهند و تلاش مــی‌کنند تا به دور دوم مسابقات صعود کنند. مراسم اختتامیه بازی‌های المپیک توکیو هم یکشنبه ۱۷ مردادماه برگزار خواهد شد.

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید

@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا