گوناگون

‌رکورد جمهوری اسلامی در نابودی طبیعت

بیشترین فرسایش خاک در جهان مربوط به کشور ماست.بر اساس تازه‌ترین گزارشات مافیای چوب که به عوامل فاسد دستگاه‌های نظام مرتبط هستند، در سراسر پوشش جنگلی کشور تاراج منابع طبیعی را سرعت بخشیده‌اند……

برپایه آمارهای انتشاریافته، آمار میزان فرسایش خاک در ایران تحت تسلط جمهوری اسلامی ۲ میلیارد تن بوده و ایران مقام نخست بیشترین فرسایش خاک را در جهان دارد.

به نوشته خبرگزاری‌های داخلی از زمانی که طرح تنفس ۱۰ ساله به جنگل‌های شمال داده شد، مافیای چوب به سمت غرب آمد و بیشترین فعالیت آن‌ها در مریوان و سروآباد انجام شد.

خبرگزای “اقتصاد ٢۴” در این مورد نوشت؛ از آنجا که ۴۰ تا ۵۰ درصد آب کشور از جنگل‌های زاگرس تامین می‌شود اکنون چندسالی است که کشور با بحران کم آبی رو به رو شده است که علت اصلی آن قاچاق و از بین بردن درختان زاگرس است.

علاوه قاچاق سازمان‌یافته و شبکه‌ای چوب، گذران معیشت نیز به عنوان یکی از عوامل قلع و قمع جنگل‌ها مطرح است.

طبق آخرین برآوردها هر هکتار از جنگل‌های زاگرس از جمله جنگل‌های لرستان می‌تواند سالانه به طور متوسط ۴۵۲ / ۱۹ کیلوگرم از عناصر فسفر و نیتروژن به ارزش تقریبی ۹۹۶ هزار ریال را نگه‌داری و از هدررفت آن در اثر فرسایش جلوگیری کند.

طبق آمار، روزانه رقم عجیب ۲۰۰ تا ۲۲۰ کامیون چوب از سمت شمال زاگرس و لرستان و اخیر جنوب زاگرس به تهران و شمال کشور حرکت می‌کنند.

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا